Národní opruzení

Národní opruzení https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/510435/bmid_narodni-opruzeni-451-510435.jpeg 4 351 79

Národní opruzení série

Fiktivní detektivka s romantickou zápletkou postavená na historických událostech českého národního obrození. Jak přesně probíhalo národní obrození? To netuším! Ale představuji si ho jako Národní opruzení – smyšlený příběh, kdy Neruda byl ještě kluk, Světlá neměla zábrany, Němcová toužila po lásce a Havlíčkova drzost hýbala dobou.... celý text

johi_murasova
05.08.2023 3 z 5

Autorku @cojezoe_ sleduji na Tiktoku a její tvorba mi přijde originální a opravdu se mi líbí, i z toho důvodu jsem po knize sáhla. Hned na začátek řeknu, že kdybych tvorbu Zoe neznala, tak se mi upřímně příběh asi nelíbí, nebo ne že vyloženě nelíbí, ale spíš tomu nerozumím. Trochu duchařinka, trochu historie se smyšlenou detektivní zápletkou, a hlavními postavami, kterými jsou nám všem známí spisovatelé Němcová, Borovský, Neruda nebo Světla.
Celkově si myslím, že je to super vzdělávací jednohubka na upršený víkend. Rozhodně se těším na další autorčiny knihy.

Medvědářka
30.07.2023 2 z 5

Přečteno a....
Národní opruzení pro mě bylo opravdu opruzení, bohužel.
Kniha nalákala na svou neotřelou anotaci z dob národního obrození se všemi jeho aktéry, ať už se jedná o Boženu Němcovou, Tyla nebo K. H. Borovského. K tomu zakomponovaná linka s tajemnou vraždou.
Už na první pohled vás ke knize jistě naláká i barevná obálka, které dávám jedničku z hvězdičkou. Tady ale moje kladné hodnocení končí a jde to strmě dolů. Příběh nezachrání ani postavička mladého Jana Nerudy nebo tajemná linka kolem přízraku malého holčičky.
Začátek knihy se mi líbil.
Bylo to, jako by se člověk ocitl ve světě F. L. Věka od Jiráska a já si říkala, co z toho vyleze. No, ještě že to má necelých 200 stran. Očekávání jsme neměla vysoká od začátku, ale že to klesne do bodu, kdy si budu přát, aby byla kniha už za mnou, jsem vážně nečekala. Dočetla jsem jen s tím, že jsem chtěla vědět, kdo je vrah a i tam se mi to zdálo trochu uspěchané a nedotažené. Motiv taky pokulhával a řekla bych, že se to dalo pojmout lépe, když do toho byla víc zamotána i linka s tajemnem.
Kdybych tedy měla hodnotit dle hvězdiček, dala bych knize pouze 2 a to opravdu jen díky rošťáckému Nerudovi a knižní obálce.
Kniha prostě nebyla nakonec pro mě, ale vím, že kladné hodnocení má jinde, i když já nechápu proč.

knizni.taurus
29.07.2023 5 z 5

Nic jsem od knihy nečekala, ale moc mile mě překvapila.

Je to taková originální jednohubka. To, že se jedná o postavy, které reálně existovaly bylo skvělé. Taky to, že se jedná o osobnosti z našeho českého rybníčku. Úplně vás to vtáhlo do té doby národního obrození.

Taky je to velmi krátká kniha, svižně napsaná, vtipná a trochu drzá. Hodně mi sedl styl vyprávění, humor autorky a bavilo mě, jak jste se přenesly do té knihy. Postavy měly charizma, romantická linka byla výborná a detektivní zápletka to oživila. Navíc K. H. Borovský v podání @cojezoe_ byla láska na první přečtení.

Na co ale musíte pamatovat je to, že je to příběh o 170 stranách. Detektivní zápletka tam slouží jen jako oživení, ne hlavní tahoun příběhu. Podle mě to bylo spíš vykreslení dané doby, přiblížení tvorby skutečných lidí Národního obrození, nikoliv detektivka v pravém slova smyslu. Tak aby nedošlo k mýlce.

Originalita, humor a doba tohoto fiktivního detektivo-romantického příběhu mě bavila. Čtení jsem si užila a můžu s klidem doporučit dál. Národní obrození v podání Karolíny Zoe Meixnerové není žádný opruz.

markej
26.07.2023 3 z 5

Nejsem cílová skupina.

Autorčinu tvorbu znám jen okrajově.

Na jednu stranu chápu, že popularizovat období národního obrození je především pro mladší ročníky fajn, já s tím mám nicméně kvůli tomu, že jsem bohemistiku vystudovala a že jsem založením konzerva, maličko problém, protože i tento pohled se mi v důsledku zdá trochu jednostranný.

I tak jsem ale chtěla Národní opruzení zkusit a zklamaná vlastně nejsem, protože jsem neměla de facto žádná očekávání.

Oceňuju, že se jedná o příběh, který je v našem literárním světě v současnosti svým námětem originální, podle mého názoru je dost zřetelné, že autorka umí psát, umí vystavět příběh.

Ten byl na mě však příliš jednoduchý, ovšem jak už jsem zdůraznila, nejsem cílovka. Dovedla bych si představit, že autorka by dokázala napsat obsáhlejší a spletitější román s nějakým složitějším a nejednoznačnějším příběhem, a ten bych si opravdu s chutí přečetla.

Hodnocení: 3* z 5*

Miunka15
25.07.2023 3 z 5

Příběh jsem už slyšela namluvený, ale kniha je kniha navíc moje výhoda je, že jsem zapomněla, jak příběh dopadl, takže mě znovu vtáhl. Za mne super oddechovka

Lenka2533
21.07.2023 5 z 5

Knížku jsem si objednala v předprodeji a neskutečně jsem se na ni těšila. Možná jsem měla až moc velká očekávání, ale naštěstí můžu s klidným srdcem říct, že mě nezklamala. Naopak.
Celou dobu jsem si čtení užívala. Stránky mi ubíhaly pod rukama a vychutnávala jsem si každou větu. Díky Káje jsem si už dřív téma české literatury 19. století velmi oblíbila a strašně mě to baví. Hrozně se mi líbí ten nápad, napsat vymyšlený příběh o spisovatelích. Boží :D
Děj mě moc bavil, detektivní zápletka byla hezké zpestření. Ani chvilku jsem se nenudila. Postavy mě neskutečně bavily. Občas jsem se i zasmála nahlas. Například u hlášek vyděšeného Tyla :D
Prostředí staré Prahy mě neskutečně vtáhlo, cítila jsem z toho úžasnou tajemnou atmosféru. A upřímně, občas jsem se i trochu bála.
Ještě musím napsat jednu věc: Na to, že to je autorky první fikce, tak je to napsané skvěle a já smekám klobouk. Za mě fakt pecka :D Určitě si to někdy přečtu znovu. Bez váhání 5 hvězdiček. Fakt mám radost, že taková knížka vznikla. A jsem nadšená, že autorka píše druhý díl. Už teď se nemůžu dočkat!

sar.janurova
13.07.2023 5 z 5

Sem tam duchařina, sem tam detektivka, trocha romantiky, ale hlavně... Skutečné literární postavy, které dostaly prostor se nám ukázat také v jiném světle, než ve kterém o nich běžně čteme v učebnicích! Karolínu sleduju už docela dlouho na Instagramu a její videa mě opravdu baví, takže když vyšla tahle skvělá jednohubka, nemohla jsem se dočkat, až si ji přečtu. A nebyla jsem vůbec zklamaná. Příběh byl svižný, milý a úsměvný a mladý Honza Nerudů byl prostě skvělý.
Pokud však člověk Karolíninu tvorbu nezná a narazí na knihu náhodou, může se stát, že si bude klepat na čelo s tím, co to je za blbost... Proto si myslím, že knihu spíše mnohem více ocení ti, kteří se již s její tvorbou potkali a dokáží ji ocenit a najít v ní ten vtip a odlišnost od nudných školních zápisů, které si pamatují ze školy všichni.

Ivet_V
12.07.2023 4 z 5

Ze začátku mi přišla kniha nudná a pomalá, ale ke konci to nabralo spád a hrozně mě to bavilo. Obdivuji autorku, jak do skutečné historie přidala smyšlený příběh. Takto mi naše historické osobnosti mnohem více přirostly k srdci.

Aerine
12.07.2023 2 z 5

Originální nápad použít literáty národního obrození... Tam to začíná a také končí...
Asi jsem měla velké očekávání a přišlo velké zklamání. Vše je vyprávěno jakoby ve spěchu, zápletka je dost přitažená za vlasy a rozuzlení ještě víc... Škoda, že je to taková rychlovka...

Knižní střípky
09.07.2023 4 z 5

Detektivka, ve které se setkáme s čelními představiteli národního obrození, mi sedla, krásně jsem si u ní odpočinula a pobavila se, i když se samozřejmě jedná o takovou blbinku a srandičku (ovšem v tom nejlepším slova smyslu). Připomněla mi, jak jsme dva roky zpátky na dovolené putovali po stopách Boženy Němcové a před třemi lety jsme se vydali zase na Vysočině po stopách Havlíčka Borovského, byly to krásné chvíle a já na ně dodnes ráda vzpomínám.

Celá recenze v záložkách recenzí od Knižní střípky.

Maky78
08.07.2023 4 z 5

Češtinu jsem měla vždy ráda, a pokud by mě v životě potkaly učitelé, kteří by dokázali takhle poutavě podat látku byla by to krása.
Zajímavý příběh, krásná obálka, detektivní osvěžení.

Wendella
05.07.2023 1 z 5

Jak to vypadá, s většinou ostatních čtenářů této knihy se bohužel neshodnu. Jak jsem se na ni těšila, tak jsem byla zklamaná a popravdě se mi už dlouho nestalo, že bych knížku dočetla jen proto, abych ji měla dočtenou.
Oceňuji nápad, ale příběh mi zkrátka "nesedl". Z postav mi nebyla sympatická ani jedna, žoviální obšourník Neruda a naivka Němcová mě vyloženě štvali. Detektivní zápletka byla nemastná neslaná, krkolomná. Tak snad příště.

LucyEcstasy
05.07.2023 4 z 5

Národní opruzení - Karolína Zoe Meixnerová

Tvorbu @cojezoe_ sleduji už delší dobu. Velmi mne baví, s jakou lehkostí a humorem vytváří obsah svého profilu. Myslím si, že díky tomu dokáže nalákat mnoho mladých (nejen) na českou klasiku 19. století. Zajímaly mne tedy i její knihy a jako první jsem se vrhla do Národního opruzení.

V této knize se potká Jan Neruda, Karolína Světlá,Božena Němcová a Karel Havlíček Borovský. A nejen oni. Setkáme se tu s mnoha osobnostmi tehdejší doby. Mimo jiné nám v knize řádí vrah a vznikají nové lásky.

Velice oceňuji originalitu příběhu. Vzít slavné osoby národního obrození a vytvořit s nimi detektivku? Geniální. Zároveň se čtenář dozví i mnoho informací, například pravá jména některých autorek. Takže já osobně jsem zase o něco chytřejší. Postavy a především jejich charaktery jsou vykresleny skvěle. Přátelství mezi Borovským a Nerudou, první láska mezi Nerudou a Žofií Podlipskou - vše fungovalo, jak mělo a takhle nějak si naše české autory a autorky představuji.

Příběh se čte prakticky sám. Věřím, že pro spoustu lidí je to jednohubka. Z mého pohledu kniha nabere na začátku spád, který trochu zpomalí v druhé třetině knihy. Tam je děj trochu volnější, línější, ale závěr je jedna velká akce. Vraha jsem naprosto neodhadla a byla jsem překvapena.

S jednou věcí trochu bojuji. V recenzích byla kniha spojována s humorem. Ten jsem bohužel v knize neobjevila a byla to trochu škoda.

Ve finále knihu doporučuji jako příjemnou změnu mezi detektivkami. Je to osvěžující lehký příběh s krásnou obálkou.

Knihotyna
03.07.2023 5 z 5

Dočkala jsem se a tahle kráska se objevila i u nás v knihovně!
Patřím k lidem, kteří měli v této oblasti štěstí a češtinu měli vždy rádi především díky skvělým učitelkám/profesorkám :) a tahle knížka mi skvěle sedla!

Charaktery našich českých spisovatelů jsou vykresleny dokonale. Jan Neruda a K. H. Borovský jsou partneři ve zločinu i přes věkový rozdíl. Neruda a Žofie Podlipská jsou poprvé zamilovaní. B. Němcová je silnou ženou, která stále věří na lásku. J. K. Tyl je klasická stará škola.

Skutečné osobnosti, reálná Praha 19. století a fiktivní detektivní zápletka, do které se zapletou ne jen výše zmíněné osobnosti!

Parádní! Zamilovala jsem si K. H. Borovského, takový rebel! Ale se srdcem na správném místě :). Jana Nerudu a sestry Rottovy jsem vyhlížela na každé straně a čekala, jak se jejich úvahy vyvinou :). Rozuzlení mě překvapilo (ale o to přece jde! :)).

Skvělé ne jen pro studenty. Úžasné doplnění ne jen českého jazyka, ale celé jedné doby a české kultury. Přiblížení se nám. A snadné zapamatování si ne jen jmen, ale i dat či článků, časopisů a osudů českých spisovatelů!

bookcase
02.07.2023 4 z 5

Jestli tahle knížka přiměje náctileté, aby sáhli po klasice a aspoň ji prolistovali, super. Vtipné, zábavné, lehce mysteriozní. Bavila jsem se, Neruda byl dobrý sígr :)

Kaduri
02.07.2023 4 z 5

S hanbou musím priznať, že sa v živote a diele českých obrodencov až tak detailne neorientujem.
Práve preto ma táto knižka zaujala. Je písaná zábavnou formou, prístupnou pre bežného čitateľa.
Obsahuje perličky zo života predstaviteľov českého národoobrodeneckého hnutia, obohatené o fiktívnu detektívnu linku. Ďalšie informácie o ich živote som si dohľadávala na internete.
A zistila som, že väčšina predstaviteľov mala neľahký osud - podobne ako tí slovenskí.
Zhrnuté a podčiarknuté, knižka ma bavila a ďalšie diela autorky si nenechám ujsť:).

P.S.: Táto knižka môže byť inšpiráciou aj pre slovenských autorov. Prečítať si napr. o Ľudovítovi Štúrovi a Adele Ostrolúckej bez všadeprítomného pátosu, by bola celkom sranda:).

iveta3689
01.07.2023 4 z 5

Fajn čtení. Originální nápad, pěkné zpracování.

Knihomolka97
27.06.2023 4 z 5

Tak. Na národní opruzení jsem byla moc zvědavá, originální námět mě hned zaujal. Styl vypravění mi teda sedl na výbornou, tuto jednohubku jsem přečetla během jednoho dne. Bylo to vtipné, takové svižné, ale vůbec mi nesedla ta detektivní zápletka, bohužel.
Naopak mě bavila romantická část a bylo rozhodně zajímavé číst o takových osobnostech jako Božena Němcová, Karel Havlíček Borovský, Jan Neruda či Josef Kajetán Tyl. Přečtení určitě nelituju.
Tyl si to v soukromém životě teda uměl hezky zařídit.. :D
3,5*/5*

Áňa 998
26.06.2023 5 z 5

Kniha Národní opruzení pro mě byla nutnost, protože zbožňuji tvorbu @cojezoe_ , která je zároveň i autorkou. Mohla jsem se také zúčastnit křtu knihy, a tak mám knihu i se super věnováním
A na jaký příběh se můžete těšit? Podíváme se do doby Národního obrození, kdy ulicemi staré Prahy kráčeli osobnosti jako Božena Němcová, Karel Havlíček Borovský, nebo mladý Jan Neruda. Tyto postavy jsou zároveň těmi, které v knize potkáte nejčastěji. Poslední zmíněný se navíc pustí po stopě záhadného vraha žen...
I když se doba Národního obrození zdát jako záživná, za to ve většině případů může škola, autorce se povedlo propojit tuto dobu s detektivním příběhem. Nechybí ani zajímavosti, jak o tehdejším životě, tak o spisovatelích, kteří v té době tvořili
Kniha mě chytla hned od první kapitoly, kde byla zmíněná mostní lípa, moje oblíbená legenda. Pak už to šlo jedno po druhém. Kniha je napsána neskutečně čtivě a já jí tak zvládla za jediný den, pouze s přestávkami
Co se týká děje, vůbec bych se ho nebála natáhnout! Myslím si, že detektivní zápletka mohla dostat klidně více prostoru, ale i tak jsem ani nedutala, jak jsem byla zvědavá, kdo za vším tím zlem stojí
Národní opruzení bylo milé čtení, které ve mně probudilo zájem sáhnout do nějaké klasice. Doufám ale, že se od autorky dočkáme brzy další knihy! Protože Havlíčka potřebuju prostě o dost víc!

Andoo
21.06.2023 5 z 5

Příběh přenáší do doby národního obrození a do ulic staré Prahy, kde se odehrávají romantická vzplanutí, ale i rozplétá jeden detektivní případ, který zahrnuje lehký dům, přízrak a několik hlav bez těla.

Než jsem se do čtení pustila, měla jsem docela obavy, co mě čeká. Nakonec jsem byla překvapená, jak moc jsem z příběhu byla nadšená. Líbil se mi autorčin styl psaní, humor, který prostupuje celou knihou, a vykreslení života lidí i staré Prahy. Autorka dokáže nenásilně popularizovat období národního obrození, které pro mě osobně bylo ve škole jedno z těch nudnějších témat. Příběh je ale každopádně historickou fikcí, je vymyšlený, přestože má reálné základy. Jediné, co bych vytkla, bylo zakončení knihy a rozpletení detektivního případu, které mi přišlo trochu uspěchané, a nedávala mi příliš smysl retrospektivní kapitola, která se zjevila ke konci.

Kniha mě každopádně nadchla. Příběh je originální a čte se neskutečně rychle. Hodně jsem se u něho bavila, sedl mi do vkusu a do humoru a rozhodně si plánuju přečíst i druhou autorčinu knihu.

Za recenzní výtisk moc děkuji #humbookblogeri