Národní opruzení

Národní opruzení https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/510435/bmid_narodni-opruzeni-451-510435.jpeg 4 350 79

Národní opruzení série

Fiktivní detektivka s romantickou zápletkou postavená na historických událostech českého národního obrození. Jak přesně probíhalo národní obrození? To netuším! Ale představuji si ho jako Národní opruzení – smyšlený příběh, kdy Neruda byl ještě kluk, Světlá neměla zábrany, Němcová toužila po lásce a Havlíčkova drzost hýbala dobou.... celý text

roso.mak
30.10.2023 5 z 5

Tak tohle mě fakt bavilo!

Mladý Neruda s mladou Karolínou Světlou, Borovským a srabem Tylem pátrají po vrahovi prostitutek.

A ten závěr! Většina spisovatelů detektivek se snaží dát svému vrahovi nějaký uvěřitelný motiv, i když vraha prezentují jako naprostého magora. Jenže na rozdíl od této autorky zapomínají, že magor je většinou magor, protože je magor. Přesto se v knize rozhodně nebudete ztrácet a slibuji, že se budete velmi bavit.

Rosse
27.10.2023 3 z 5

Nedokážu s jistotou říci, zda měla být hlavním bodem příběhu detektivní zápletka nebo romantická linka mezi Boženou a (nechte se překvapit). Romantická linka se mi hodně líbila, ale ta detektivní dost pokulhávala. Kdyby dostala více prostoru, rozhodně by si kniha zasloužila nálepku "detektivní román".

Mimo mou neukojenou touhu po zajímavé detektivní zápletce se kniha četla svižně a místy byla i zábavná. Být autorkou vůbec bych se nebála víc rozepsat, věřím, že by to potěšilo nejen mě, ale i více čtenářů.

Hlavně kvůli závěru, který byl dle mého názoru hodně uspěchaný, dost šílený a nepromyšlený. Kdyby bylo knize věnováno o 200 stránek víc možná bychom se dočkali propracovanějšího a ucelenějšího příběhu.

Věřím, že si kniha najde své čtenáře. Možná spíše mladší osazenstvo než mou třicetiletou maličkost. :)) Jak jsem již psala výše - nemohu knize upřít čtivost a zábavu, díky čemuž se rychle četla a to je podle mě pro knihu také důležitý faktor.

Librorumistka
17.10.2023 4 z 5

Této knize dle mého výrazně uškodil její krátký rozsah. Líbil se mi námět, styl psaní i postavy, které každý zná z hodiny literatury, avšak zde je vidí v zajímavých situacích a z úplně jiné stránky. Všechno to podle mě fungovalo dobře, jen ta detektivní linka mě příliš nezaujala. Nebyla moc propracovaná a myslím, že celý příběh by si opravdu zasloužil alespoň padesát stránek navíc. Nicméně tím, že osobně detektivkám příliš neholduji, tak se ani nedivím, že se mi právě tato linka nelíbila. Avšak opravdu oceňuji, jak zajímavě autorka knihu pojala. Za mě ano.

LadyCharlene
16.10.2023 4 z 5

(SPOILER) Dle některých komentářů zde jsem se celkem bála a od knihy jsem toho moc neočekávala, ale nakonec to dobře dopadlo.
Ačkoliv si z Národního obrození nepamatuju ani ťuk, příběh se mi velmi líbil. Bohužel věřím, že se znalostí kontextu a reálií bych si ho užila mnohem víc, na druhou stranu mi ale autorka nasadila brouka do hlavy a díky němu mám chuť se o této významné etapě našich dějin dozvědět víc.
Líbila se mi atmosféra, líbila se mi záhadná linka příběhu, miluju pražské pověsti a strašidla, stejně tak mě fascinuje Jack Rozparovač, takže s tímto aspektem příběhu jsem byla velmi spokojená. Třešničkou na dortu byla "komická dvojka vyšetřovatelů" Havlíček/Tyl. Ti byli bezkonkurenční. Líbilo se mi, že autorka vdechla osobnostem, které známe jen jako povinnou četbu, život, city, temperament.
Naopak si myslím, že by se autorka mohla příště mnohem víc rozepsat a obšťastnit nás románem. Protože Národní opruzení byl moc chutný předkrm.

Štěpánka_010
11.10.2023 5 z 5

O knize jsem slyšela docela pěkné recenze a tak jsem si ji při první návštěvě knihkupectví koupila. Ležela mi na poličce přes dva měsíce a teď jsem se do ní konečně pustila. Celkově námět, který je výjevem z doby Národního obrození a nepopisuje přímo dění Národního obrození ale vyšetřování záhadných vražd je velmi poutavý. Nejprve jsem se do knihy nemohla začíst ale po tom, co se děje začal rychleji odvíjet jsem už byla začtená. Konec byl za mě docela náhlý a já bych to možná ještě uvítala trochu rozvinutější ale rozhodně je to knížka, která stojí za přečtení.

martineden
01.10.2023 3 z 5

Nějak nechápu, komu je kniha určena. Dětem? Mladým lidem? Čtenářům češtinářům? Je to prostě takový kočkopes. A styl je naivní až přitroublý. Přiblížit literární dějiny veřejnosti lze i jinak. Už před časem vycházely literární knihy od Ivony Březinové např. Básník v báglu... Jakoby se jednalo o slabší odvar. Škoda

JaAnička
01.10.2023 3 z 5

Je nepopiratelně vidět, že v beletristické časti kniha ztrácí nebo není úplně konzistentní, avšak množstvím informací, znalostí a easter eggů na různé dopisy, citáty, díla či cestování postav, to Kája dobře vynahrazuje (nebo se o to alespoň snaží - protože je na knize dost patrné, že se nám toho Kája snaží říct co nejvíc).

Já nechci být přehnané kritická, mám totiž Káju ráda a ještě víc jsem ráda, že se podobnému, ve škole velmi neoblíbenému, tématu věnuje a rozšiřuje povědomí o tom, že NO nebyla jen nudná - dávná - historie.

ALE kniha podle mě není pro mladší čtenáře, Kája hodně dává pozor na jazyk, který používá, a i přes spoustu skvělých a vypointovaných vtipů, se kniha nečte úplně svižně, a přestože je extrémně krátká, její čtení mi připadalo dlouhé (a to jsem jako bohemistka zvyklá číst větší kraviny).

Což samozřejmě souvisí s tím, že v současnosti - ze znalostmi z české literatury - jsem si pravděpodobně knihu užila více, než kdybych ji dostala do rukou jako třináctiletá. A to je za mě škoda.

TheMelorry
30.09.2023 3 z 5

Autorku mám ráda už z doby, kdy začínala s podcasty. Národní opruzení jsem samozřejmě také poslouchala a líbil se mi moc. Kniha je ještě o něco propracovanější, velmi dobře se čte a nějaké chybné reálie nebo věci s otazníkem se prostě dají předpokládat a příběh na nich nestojí. Jako zajímavý pohled na dobu mládí významných českých osobností a smyšlený příběh z jejich života, je kniha skvělá.
Prostě jednohubka na odpoledne, u které se člověk nenudí. Mile ráda bych si přečetla/poslechla nějaký další podobný příběh.
(3,5)

Ella_85
20.09.2023 5 z 5

Paradni detektivka obsazena cleny tehdejsi literarni elity. Posmakla jsem si ;-)

M1ra
14.09.2023 5 z 5

Tak přesně takovou knihu bych si přál dostat do rukou v době 5. až 6. třídy. Proč? Protože přesně díky takovému příběhu bych se o osobnostech české klasické literatury v tu dobu rád dozvěděl víc. Knize nechybí humor, tajemno, romantika ani napětí. Seznámení s osobnostmi národního obrození je založeno na několika faktech, které autorka doplnila dle své fantazie, což oceňuji, protože přesně takto se může zvednout zájem žáků o českou literaturu. Dovolím si tvrdit, že díky něčemu takovému bych se k české klasice dostal již ve svých nácti, ale aspoň mám chuť to napravit nyní a tu Boženu, Karla Havlíčka nebo Josefa Kajetána Tyla si brzy přečtu. Jasný, na nobelovku apod. to není, ale špatné toto dílo není určitě. Je zde otevřeno mnoho témat, které mohli být hlouběji řešené, ale v knize pro mládež bych to ani nečekal, jak jsem psal, jsem spíš rád za to, že někdo přiblížil tyto osobnosti a jejich dobu poutavým příběhem mladší generaci.

sgjoli
03.09.2023 2 z 5

Uf uf, co k této knize napsat. Asi v úvodu to, že už dopředu je mi líto, že nebudu umět moc tuto knihu pochválit, protože tento příběh mi bohužel moc nesedl. A fakt mne to mrzí, protože autorčina Literární hysterie se mi dost líbila a na tuto knihu jsem se fakt těšila.
Nějak mi asi nesedlo to zpracování. Přišlo mi, že autorka toho chce strašně moc říct, našla jsem tu docela dost témat, ale kniha svým rozsahem nenabízí moc prostoru k nějakému hlubšímu ponoru do děje - a celkově to tak působilo povrchně a uspěchaně. Aspoň na mne to tak působilo. Zatímco v Literární hysterii každá ústřední postava každé kapitoly dostává svůj prostor, tady máte několik hlavních hrdinů točících se okolo detektivní zápletky a jejich dějové linie / životní osudy tu jsou zredukované na holé minimum a jaksi utíkají o překot. A než jsem se nadála, byl najednou konec a najednou se nám tu objevuje vysvětlení té detektivní zápletky a také dost v rychlém tempu.
Asi bych za sebe uvítala, kdyby příběh byl trochu delší a celkově to šlo víc do hloubky. Vlastně doteď přemýšlím, co jsem si z knihy měla odnést. Je to víc detektivka? Nebo je to víc romantika? Nebo je to víc historizující příběh? Neumím se nějak rozhodnout.
Nevím, no. Mrzí mne to velmi, ale s tímhle dílem jsem se bohužel úplně nepotkala. Autorce nicméně fandím. Literární hysterie za mne skvělá, autorčina tvorba na Instagramu mne taky baví, tak uvidíme, s čím přijde dál. :-)

zsykorova
30.08.2023 5 z 5

Oblíbila jsem si podcast i autorku samotnou, takže Národní opruzení v mé knihovně nesmělo chybět. A rozhodně nezklamalo! Miluju a děkuju za krásný výlet do 19. století!

barunice17
29.08.2023 5 z 5

Projížděla jsem Prahou a nemohla se odtrhnout. Párkrát jsem si i zajela. Úsměv od ucha k uchu a kdo ví, jestli za to nemohl hlavně ten Havlíček! Krásné, svižné a jen teda musím vytknout, že poněkud krátké. Ale to je možná lepší. Děkuju za tento zážitek paní autorce. Těším se na další. :)!

Misty-K
26.08.2023 3 z 5

Repost hodnocení z mého instagramového účtu:

Nevím, nakolik je můj zážitek univerzální, ale když jsem se kvůli studiu prokousávala hromadami české literatury 19. století, opravdu jsem považovala Karla Havlíčka Borovského za charismatického bad boye a toužila vidět Josefa Kajetána Tyla co nejvíce ztrapněného. V tomto ohledu tedy Národní opruzení od Karolíny Zoe Meixnerové splnilo má očekávání do puntíku. Co dále nabízí?

Jedná se o povedený guláš z historické fikce, romantiky, detektivní linky a nadpřirozena. Nicméně jsme ho mohli dostat větší porci, kniha má pouze okolo sto šedesáti stran, což je škoda. Zoe píše poutavě a humorně, jen se zkrátka nesoustředí na ty správné věci. Minimálně zápletka s pátráním po vrahovi by potřebovala více prostoru, aby si Národní opruzení vůbec zasloužilo označení za detektivku. A popisy prostředí by se také hodilo více rozvést, očividně toho autorka ví o dobových reáliích mnoho, ovšem nevyužívá své znalosti dostatečně.

Charakterizace jednotlivých postav nebyla vyloženě hluboká, ale vtipným způsobem odpovídala tomu, co o nich je známo a jak jejich vlastní literatura působí. Mým osobním oblíbencem byl Jeník Neruda, nicméně snad nikoho jsem neviděla nerada.

Některý humor působí dětinsky, jiný má podobu nenápadného mrknutí na znalce české literatury. Každopádně si svůj důvod k úsměvu najde široké spektrum čtenářů.

Romantická linka se mi zamlouvala hodně, protože nejen barvitě líčila emoce a myšlenky aktérů, ale ve scénách z pohledu Boženy Němcové i nesla feministický nádech. A její propojení s detektivní zápletkou na konci bylo překvapivé i napínavé.

Naneštěstí konec byl jaksi moc náhlý, rychle přišel, rychle se vyřešil. Epilogy, ačkoli milé, potom působí maličko nezaslouženě.

Národní opruzení je čtivý příběh zručně kombinující inteligentní zábavu s tou "pokleslou". Nenadchne, nicméně dokáže potěšit. Doporučuji, pokud něco víte o české literatuře (ať už dobrovolně, nebo z donucení) a rádi byste se na ni podívali z nového úhlu.

los
22.08.2023 odpad!

opravdu jsem se snažil a ještě tak v první třetině knihy autorce fandil, že po nedobré nonfikci (Hysterie) zvládne historickou novelu (Opruzení), ať už anotace i předmluva plave v literární teorii sebevíc, ale v okamžiku, kdy autorce dojdou zdrojové texty (učebnice, možná Lenderová?), stává se z popularizace národního obrození (humorný název nemá žádnou souvislost s dějem, je jen prodejní) špatná fanfikce (ale i na tu je to blbé) a ukazuje se, že autorka neumí vystavět příběh a udržet děj (přechody mezi zdroji, citáty, parafrázemi a vlastním vyprávěním nejsou stylisticky vybalancované)

pominu fakt, že autorka udělala z Nerudy pouličního kapsáře, z Havlíčka alkoholika a z Tyla debila, ale pokud se zaštiťuje "skutečností ve fantazii", tedy fiktivním dějem s reálnými postavami, kulisami, proprietami a reáliemi, pak se v příběhu z Prahy let 1845-1848 nemůže např.:
- číst harlekýnka
- pít čaj (ten se prodával nanejvýš v lékárně)
- mluvit o Darwinově evoluci
- objevit nápis "rum"
- používat kulma
- ležet na matraci
- koupit krabička sirek
- pomáhat ženě do kabátu
- nazývat se gentlemanem
- nechat se zpodobit karikaturistou na Karlově mostě
- sestrojit a používat gilotina ad.

nebudu dál vypočítávat časové lapsy (v popisech se autorka bohužel často mate s 90. lety 19. stol. nebo s první republikou), reálie si dnes dokáže dohledat na wikipedii každé malé dítě, a že to jde, napsat historickou detektivku ze "staré Prahy" - a to i jako vtipnou parodii, dokazují romány Stančíka nebo Urbana (viz)

druhá polovina knihy je násilně a bez invence propojovaný kulturní mišmaš, který v hlavních motivech připomene fenomény jako Harry Potter, Rychlé šípy, Indiana Jones či Ospalá díra; avizovaná detektivka se nekoná (zápletka není vystavena, pátrání se podobá RPG hře a rozuzlení přichází jako deus ex machina a nemá logiku); nad scénou pokusu domažlických měšťanů o znásilnění Boženy Němcové, jež překazí Havlíček, aby se následně s Němcovou vyspal, by se rozesmál i Nietzsche (žena, která nechce být znásilněna, nezná svou vůli) a připomněla mi "romantické" scény z filmů o Angelice

takže závěrem: popularizace historie se dá dělat dobře i vtipně, ale Národní opruzení jen dále a více rozvíjí a podporuje stereotypy a klišé, které se domnívá bořit

mnohoknih
20.08.2023 3 z 5

Vtipná, i když trošku zmatená, jednoodpoledňovka. Myslím, že osoby i situace by si zasloužili více popsat. Ale možná, že literární zkratka, byla záměr. A i v té čtecí chvilce jsem si stihla Havlíčka oblíbit a nad slaboučkým Tylem ohrnout nos. Vymýšlet, kdo je vrah, mi nešlo, protože to není detektivka. Ani romantika, ani duchařina. Je to veselá, historická všehochuť .

veriszv
18.08.2023 3 z 5

Drzé, svižné a opravdu zábavné. Bavil mě autorčin styl psaní. Zároveň poučné, i kdyby jen tím, že čtenáři dojde, které z obsazených historických postav se mohly reálně potkat.
Jediná výtka, mohlo to být místy více rozepsané, kniha je opravdu kraťoučká.
Jinak jsem ale moc spokojená, byla to originální jednohubka a já se těším na autorčinu další tvorbu.

Dany3304
18.08.2023 2 z 5

(SPOILER) Slečnu Zoe sleduji na sociálních sítích a vždy jsem cenila její kontent, který vytváří. Zároveň jsem navštívila pár jejich přednášek, které pro mě byly také příjemné překvapení. Kéžbych toto mohla říct i o knize Národní opruzení. Myslím, že pro mě byla problémem už začáteční premisa - reálné postavy, které jsou zasazené do fikčního světa. Celá kombinace smíchání reality a fikce pro mě skončila jako takový paskvil. I když jsem počítala se zdravou dávkou smyšlenost, tento level už mi přišel až tak přehnaný, že jsem knihu musela v určitých momentech odkládat, abych přemýšlela nad tím, co to vlastně čtu. Jediné, co zůstalo reálného na této knize, jsou jména a pár vlastností postav. Vše to pro mě vyeskalovalo na konci, který mi přišel uspěchaný a bizardní, kdy skupina dostane informace od ducha dívky a Havlíček poté nachází Julii Sýkorovou a Boženu Němcovou pod gilotinami (???). Celý příběh pro mě neměl přidanou hodnotu, i když jsem v to na začátku doufala, což se také váže k tomu, že nepatřím do cílové skupiny této literatury.

Gigy
15.08.2023 3 z 5

Od knížky jsem čekala hodně, autorku na sociálních sítích už nějakou dobu sleduju, miluju její smysl pro humor a nadsázku. Nemůžu vyloženě říct, že by mě knížka zklamala, oceňuji její netradičnost a neobvyklost, jazyk se mi líbil, místy byl příběh docela vtipný, nicméně jeho výstavba byla dost slabá, jednoduchá. Myslím si ale, že autorka na knize ukázala, že psát umí, že má potenciál a potřebuje zkrátka jen dozrát.

Sirina
05.08.2023 5 z 5

A mně se to líbilo! Autorku sleduji již dlouho a baví mě její toulky mezi spisovateli. Kéž by někdo takový existoval mnohem dřív a dokázal nám takhle lehce podat poměrně nudnou školní látku. Kniha je stejně ztřeštěná jako autorka. Čtenář si v ní najde od každého něco a kdyby nic víc, tak nasaje trochu atmosféry staré Prahy.