Napoleonská encyklopedie

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Obsah: I.Napoleon - legenda a skutečnost - II. Napoleon a francouzská revoluce v české literatuře - III. Napoleonovy typické znaky, zvyky a zásady - IV. Povstaňte, přichází soud - Přehled použitých zdrojů (1. Přehled pramenů, 2. Přehled literatury, 3. Encyklopedie, sborníky a slovníky, 4. Přehled nejdůležitější kinematografie)

https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/166683/napoleonska-encyklopedie-166683.jpg 4.43
Nahrávám...

Komentáře (2)

Kniha Napoleonská encyklopedie

tartan
30.11.2020

Prehľad to je naozaj široký, ale tých chybičiek v nej je celkom dosť. Napríklad v kapitole Napoleon jako vojevůdce je uvedené: "Jeho síla spočívala v obrovské mobilitě, např. za slavkovského tažení roku 1805 urazil za tři týdny 500 kilometrů po stejné trase, po které jely v roce 1915 tanky v první světové válce." Neviem, či pán Blatný píše o nejakých alternatívnych dejinách 1. svetovej vojny, ale tanky v nej boli vôbec prvýkrát v dejinách nasadené do boja až v roku 1916 počas bitky na Somme a okrem toho boli tak zúfalo pomalé, že by ich Napoleonovi vojaci predbehli aj keby išli pospiatky. Navyše vety (v tej istej kapitole) ako "Napoleon byl fantasticky odvážný a skvělý stratég a taktik" síce nepochybne svedčia o autorovom obdive k Napoleonovi, ale do podobnej knihy sa veľmi nehodia. Rôznymi informáciami je kniha nabitá, ale ako encyklopédiu ju treba brať len s istou rezervou a opatrnosťou.

eva-lupen
23.01.2015

Knížka je zajímavá, rozebírá Napoleona ze všech možných stran a úhlů pohledu, určitě je velmi přínosná pro ty, co se o Napoleona a jeho dobu zajímají. Jenže - zatím jsem ji jen prolétla a už jsem tam našla chybu. Nepodstatnou, ale chybka to je :-). Napoleon i Wellington se narodili v roce 1769, tj. v roce buvola a ne krysy, jak je v knize uvedeno. Vždyť Wellington je úplně typický buvol (a býk v západním horoskopu).