Naplivu na vaše hroby

Krátký román je parodií na „drsné“ americké detektivky. Vypráví o muži jménem Lee Anderson. Lee je mohutně stavěný muž bílé pleti, ve skutečnosti však pochází z rodiny míšenců a protože mu jeho mladšího bratra zabili rasističtí sousedé, nese si v srdci hlubokou nenávist vůči bílým lidem. První román francouzského spisovatele Borise Viana (1920-1959). Vian knihu napsal za pouhé dva týdny a prezentoval ji jako překlad románu černošského amerického spisovatele Vernona Sullivana, ač ve skutečnosti je Vian autorem románu a Sullivana si spolu se svým přítelem, vydavatelem románu Jeanem d'Halluinem vymysleli. Román vyvolal bouři nevole mezi francouzskými kritiky pro své sadistické a pornografické motivy, ale zároveň se v roce 1946 stal jednou z nejprodávanějších francouzských knih. Ačkoli bylo brzy odhaleno, že Vian je skutečným autorem románu, Vian v mystifikaci pokračoval a pod Sullivanovým jménem vydal ještě další tři romány. Vydávání románu bylo několikrát zakázáno francouzskými úřady....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/73_/73566/naplivu-na-vase-hroby-A0z-73566.jpg 3.7201
Vydáno, Kra

J'irai cracher sur vos tombes, 1946

Kniha Naplivu na vaše hroby

Dela111
27.11.2018

Věřím, že v době vydání kniha působila jinak než dnes - ať už z pohledu pochopení, významu nebo poprasku kolem ní... Já hodnotím z dnešního pohledu a tak, jak ji vnímám já. Je mi líto, ale motiv chování hlavní postavy autorovi nevěřím. Je vidět, že kniha byla psána na objednávku a rychle. Autor měl napsat něco na tu dobu nevídaného a šokujícího. Napsal knihu, kde dospělý muž souloží s mladistvými a v závěru nechybí brutalita. Nezapomněl ani na sex s dětmi. Jako zdůvodnění chování hlavní postavy slouží pomsta bělochům za smrt jeho bratra. Komu se ten člověk vlastně mstil když zneužil dvanáctiletou černošku? Zdůrazňuji černošku, ne bělošku.
Při motivu pomsty mně v knize chybělo odpovídající vylíčení myšlenek a pocitů hlavní postavy.
Kdyby autor vynechal údajné téma pomsty a rovnou to pojal jako drama o vyšinutém mladém muži, dalo by se hodnotit výš. Je to sice odporné, ale uvěřitelné. Ovšem zpracování témat rasismu, nenávisti a pomsty tady vidím jako slabé, jednoduché a především myšlenkově prázdné.
Pokud jsem knihu nepochopila a měla to být parodie, musela bych hodnotit ještě níž. Parodii si představuji jinak.

jaroiva
11.11.2018

Možná bych se za to měla stydět, ale líbilo se mi to. Prostě celkem vzrušující čtení.

Finn69
23.08.2018

Kdyby to nebylo napsané na obálce, snad bych ani nevěřil, že tohle je Boris Vian. Je to úplně jiný styl než všechno ostatní, co se mi od něj dostalo do rukou.
Obvykle se o téhle knížce uvádí, že je to parodie na americkou drsnou školu, no nevím... Mě to připadá spíše jako jedna velká provokace, což by mi k Vianovi i víc sedělo. v roce 1946 to musel být docela výbuch, však to také skončilo i pokutami a vězením.
Mě ovšem daleko víc než Chandlera či Hammetta připomíná třeba Americké psycho. Čili na můj vkus trochu moc sadismu, nic k čemu bych se ještě chtěl vracet.

Corelainie
13.01.2018

Málokdy je v knize hlavní hrdina, který by byl tak jednoznačně záporný. Ale i přes to, že je tak podlý, je jeho vyprávění vzrušující (a drastické). Lee je jako predátor, jako divoké zvíře, které si vyhlédlo svou oběť. Cloumají s ním silné emoce, nenávist, zlost, pomstychtivost, ale vyplouvají na povrch s postupnou gradací. Šokující scény i jazyk mladého vypravěče korespondují s tématem nenávisti vůči americké rasistické společnosti, která hlavního hrdinu ponížila, připravila o rodinu a přinutila ho (svým způsobem) skrývat svou pravou identitu... "Naplivu na vaše hroby" je taková kratší "jednohubka" o mstě a nenávisti.

adamant
17.12.2017

Jedním dechem přečteno. Fascinující, vcelku jednoduchá věc, ale velice osobitě napsaná a hlavně temně gradující do dramatického konce. Pravda, netoužím se k tomu vracet, ale jsem hrozně rád, že mi kamarád tuhle knihu doporučil.

de_baques
05.09.2017

Velmi slabé pseudoumělecké dílko, žvanivé a až na několik nápaditých scén nepříliš zajímavé. Kultovním dílem se to zřejmě stalo u polovzdělané, dekadentní francouzské mládeže, které autor imponoval přemrštěnými scénami a nesložitým dějem, který byli schopni pobrat.

ziriant
11.05.2017

Fascinující! Nemám příliš v lásce obhajobu jakýchkoli děl, které je nutno dávat do kontextu života autora a jeho další tvorby, proto i zde musím říci, že na knihu nedám dopustit a tečka. I bez dalšího vysvětlování a "polehčujících" okolností. Dá se snad říci, že autor nevládl příběhu? Dá se snad říci, že chtěl tímto dílem nabádat k tomu, abychom jej následovali? (i pokud si představíme, že nevíme nic o Vianově lásce k mystifikaci). Dá se snad říci, že nechceme číst knihy, z kterých nás mrazí a které nás pohoršují? (ano, někteří možná nechceme, ale myslím, že tohle k literatuře patří mnohem více, než touha číst jen kvůli "relaxaci"). Dá se snad říci, že musíme vyzkoušet sami všechno, o čem čteme? (jistěže ne, právě proto je zvláštně přitažlivé o tom "pouze" číst a vychutnávat si především, JAK je dílo napsané, nikoli samotnou realitu příběhu). V knize jsem si libovala, poprvé, podruhé, potřetí... tentokrát snad po x-té. A vezmeme-li navíc v potaz i přídavné informace, tak každý, kdo četl Pěnu dní, musí tušit, že Vian moc dobře věděl, kde je ta nenápadná hranice mezi něhou a krutostí. V těchto souvislostech pak působí Naplivu na vaše hroby ještě obludněji a přímočařeji.

lufi-peace
12.11.2015

Kniha se mi líbila, četla se velmi dobře a tak celkově jsem z ní nadšená, ale některé scény na mě byly už vážně trochu moc drastické...

Muž, který se směje
Muž, který se směje