Nápady pana Apríla

Nápady pana Apríla https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/407043/bmid_napady-pana-aprila-3UP-407043.jpg 4 18 6

Poetická knížka, která vyšla poprvé už v roce 1961, v sobě snoubí nápady a vyprávěnky Jiřího Koláře s pozoruhodnými ilustracemi Vladimíra Fuky. Ukrývá jak náročnější, tak i zcela nenáročné básně a krátké prózy. Hraní si se slovy a s - v dětské literatuře netradičním - volným veršem vrcholí na konci knížky, kde čtenáři najdou originální skládanku.... celý text

Cojekomupotom
11.12.2022 5 z 5

Nepočítám-li Slabikář, byla to první knížka, co jsem v šesti letech přečetl. Skládačku na konci jsem sice též nepodědil, ale jináč... Pořád ji mám, pořád ji čtu, pořád je vtipná!

los
13.06.2022 4 z 5

to byly časy, když ještě vycházely knížky pro děti psané a ilustrované skutečnými mistry

Kolářovy Nápady pana Apríla možná děcka zaskočí tím, že jsou nerýmované, ale vůbec jim to neubírá na hravosti a jazykovém vtipu

broskev28
22.04.2022 5 z 5

Koupili jsme ve slevách - Albatros ke svému výročí vydal spoustu nádherných knih, k nimž se našinec hned tak nedostane, pokud je tedy zrovna nevlastní. Jenže dnešní uspěchaná doba těmhle úžasným textíkům vůbec nesvědčí, škoda.
Ovšem naše děti si s nimi vyhrály. Je apríl, takže jsme si na jednom knihovnickém posezení vyzkoušeli výborný nápad pana Koláře: kolik slov dokážeš sestavit z písmen, která tvoří název pohádky Hanse Christiana Andersena Křesadlo? Věřte nebo ne, naše děti jich našly více než padesát, a bavilo je to tuze moc.
A jak na sebe potom byly pyšné!!!

horejs
11.01.2022 5 z 5

Knížku vlastním od dětství díky mamince. Jen mi chybí ta skládačka na konci. Byl jsem vždy fascinován kouzelnou hrou se slovy a nádhernými Fukovými ilustracemi. Některé průpovídky jsem si osvojil a hojně je používal v běžném životě, např. "Tak já jdu, abych nešel. A ty nechoď, až půjdeš".

triatlet
30.04.2019 5 z 5

Milý Apríle,
1., respektive 30. dubna se podle Tebe dějí ty nejzásadnější věci.
Blahoslavím Tě v den Blahoslava. Věřím, že díky tomu, žes vzal rozum do hrsti a své aprílovskokocourkovské příhody jsi nešil rychlou jehlou, máš zlaté časy.
Kdo máte o2hu, bra3 čtenáři a sestry čtenářky, na 100lku rozevřete Nápady pana Apríla, abyste text za textem o5 posoudili, kam autora vtipná kaše posu0. Autor by 7ul pýchou.

Texty jsou místy vtipně morbidní (Pěstitel okurek, Slaneček), převážně jazykově hravé, nebo hravě jazykové s odkazy na pohádky (a nejen Andersenovo Křesadlo) a páně Trnku.

Lailath
07.02.2016 5 z 5

Další kniha, která mě provázela dětstvím. Hraje si se slovy, obrací příběhy, dává zaručené návody, vše podáno s inteligentním, nepodbízivým humorem. Vždyť je to Apríl. Knížka předpokládá opravdu bohatou slovní zásobu, i s ohledem na dobu vzniku, a tak by se s ní dnes pobavily spíš děti starší a zvídavější či je k ní potřeba dospělého průvodce. Ke knize neodmyslitelně patří i zvláštní Fukovy ilustrace. Na konci knihy je vlepena obálka se skládankou.

pro děti od 9 let

Jiří Kolář