Námořní slepota

Námořní slepota https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/495122/bmid_namorni-slepota-cyi-495122.png 5 90 23

Přehlížený význam moří pro rozvoj obchodu a moci. Moře představuje pro většinu z nás především symbol letní dovolené. Jenže na mořích a oceánech se toho odehrává mnohem víc. Politický geograf Michael Romancov odhaluje podstatu fenoménu tzv. námořní slepoty a provádí čtenáře mnoha dobrodružstvími od prvních námořních objevů až po současnost. Námořní slepota odhaluje přehlížený význam moří pro rozvoj obchodu a moci a otevírá nové obzory našemu přemýšlení o souvislostech moderního světa.... celý text

Rilian
25.07.2022 4 z 5

Na knihu jsem se dlouho těšil a určitě naplnila mé očekávání. V mém osobním případě jsem většinu obsahu knihy znal či tušil, nicméně mi autor poskytl zajímavá doplňující data či číselné údaje. Autor rovněž velice přehledně vysvětluje klíčové okamžiky námořní historie (např. britská strategie rozmístění lodí, význam ponorek ve dvou světových válkách či proniknutí Portugalců do Indie, pád Britského impéria).
Domnívám se však, že poslední kapitola o současnosti mohla být trochu delší a obsáhlejší. Zajímavá témata byla zmíněna pouze v několika odstavcích (kontejnerová doprava, moderní pirátství, remilitarizace světových oceánů apod.)
Každopádně jsem si knihu užil a pokud máte základní znalosti z této oblasti, pak vám kniha jistě ucelí a rozšíří obzory. Čtenář si rovněž uvědomí, jak nezměrný je význam moře i v 21. století, což bylo pravděpodobně hlavním účelem publikace.

MikeshCZ
18.07.2022 5 z 5

(SPOILER) Kniha, která mi opravdu rozšířila obzory v pochopení historie i současnosti. Pro nás, jako státu bez moře, je skutečně moře vnímáno jen jako zdroj letní zábavy a dovolené.

Za zmínku stojí pasáž z konce knihy: „Rusko – nejslabší a nejnespokojenější ze silných mocností – se jako první stalo aktérem otevřeně agresivním. Jeho úsilí vynutit si rychlou a zásadní změnu pravidel však zatím nebylo korunováno úspěchem. Není tak silné, aby dokázalo uspět samo, ani tak atraktivní, aby se k němu s chutí přidali ostatní silní hráči.“

Tak snad to tak zůstane.

8422
23.06.2022 4 z 5

Pro mne to byla zajímavá exkurze do světového námořnictví se všemi historickými souvislostmi. Ten, kdo ovládá moře, ten ovládá svět.