Nalezenec

Nalezenec https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/462845/bmid_nalezenec-1Yc-462845.jpg 4 96 34

Londýn, rok 1754. Šest let poté, co Bess Brightová ponechala svou novorozenou dceru v londýnské nemocnici Foundling Hospital se pro ni vrací, v obavách, zda děvčátko během této doby nezemřelo, jako se to stalo už tolika odloženým dětem. V nemocnici se ale dozvídá, že si holčičku už někdo vyzvedl. Kdo to byl a proč to udělal? Bess se rozhodne po své dcerce pátrat a toto rozhodnutí navždy změní její život.... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Beta-Dobrovský

The Foundling , 2020

zuzana2599
09.01.2022 5 z 5

Tentokrát bych klidně dala i 6* !!!!!!!!!!! Nalezenec mě neskutečně bavil a úplně pohltil, připoutal ke svému příběhu. To se až tak často nestává. Mám v oblibě historické romány a Nalezenec je nejenom skvěle napsaný, poutavý, ale má i dávku napětí a jedinečnou atmosféru života v Londýně 18. století. Je to silně emotivní příběh o dítěti, které smířilo a nakonec propojilo osudy dvou žen. Překrásný příběh ukrytý ve stejně krásné obálce !
Stacey Hallsová je má nová oblíbená autorka, píše přesně podle mého gusta ! BRAVO !

Sidonia
04.01.2022 5 z 5

Začátek trošku neohrabaný, skoro červená knihovna, děj se ale dále rozvíjí, vede k zajímavě propracovaným postavám, velkorysost Alexandry a jednoduchá, životaschopná Bess mě upoutaly. Dobře napsané, chyby v překladu, ale číst se dá.

HanulkaK.
18.12.2021 4 z 5

Moc se mi líbila, jen ten konec to trochu pokazil...

veronika0382
14.12.2021 5 z 5

Román se mi velmi líbil, za mě je ještě lepší, než autorčina první kniha Naděje pro Fleetwood. Má opět nádhernou obálku, příběh se moc dobře četl, byl napínavý a já obracela stránku za stránkou a chtěla neustále vědět víc. Více v mojí recenzi zde v záložkách - Veru, Knihy na cestách

bookcase
05.12.2021 5 z 5

Moc hezky napsaný historický příběh o tom, že každá mince má dvě strany a někdy lze těžko říct, která je lepší. Dobře vylíčený Londýn 18. století.

Slepýš24
04.12.2021 4 z 5

(SPOILER) Úplně nadšená z této knihy nejsem.

Autorce nemohu upřít, že se jí podařilo věrohodně vylíčit Londýn 18. století (aspoň já jako laik jsem ten pocit měla). Také bych vyzdvihla práci s mluvou postav (lidé z nižší třídy hovoří nespisovně, lidé z lepší společnosti spisovně) - odlišit od sebe Alexandru a Bess tudíž nebylo těžké. V souvislosti s tím bych ale měla jednu připomínku: proč je příběh Bess psán v ich-formě? Samozřejmě, jako čtenář se tak vžiju do její situace, seznámím se s jejím úhlem pohledu. Ale jak může svůj příběh napsat (!), když je negramotná? (Že to "napsala", usuzuji na základě toho, že její vypravěčské pasáže jsou psány jinak než přímé řeči.) Nicméně takovou drobnost člověk ještě pomine.

Samotný příběh vypadá zpočátku velmi slibně. Zdá se, že celá kniha bude zasvěcena hledání ztracené dcery, ale ta se kupodivu sama objeví hned po prvních sto stranách. Poslední, co tedy zbývá zjistit, je, proč dítě zmizelo, jaké je to tajemství, na něž anotace láká. Inu, má očekávání to nenaplnilo ani trochu.

Občas byla dějová linka předvídatelná, ale někdy připravila i něco zajímavého. Bohužel jsem ale místy měla pocit, že autorka neplánuje dopředu a na něco si vzpomene, až když to potřebuje, některé pasáže se navíc zbytečně opakovaly. Na druhou stranu oceňuji, že ve třetí části kladla autorka svým postavám jednu překážku za druhou.

Konec byl příliš růžový. Kde na to všechno vůbec vzali peníze?

Postavy byly docela dobré.

Závěrem: za pár dnů asi zapomenu, o čem kniha pojednávala, ale pokud hledáte nenáročné čtení se silnými ženskými hrdinkami a špetkou historie, bude tohle dobrá volba.

PetaZ
12.11.2021 5 z 5

Pekny pribeh s prekvapive rozumnym koncem :-)

Dandy1
08.11.2021 2 z 5

Plochý jednoduchý příběh. V půlce odkládám.

alexis818
20.10.2021 4 z 5

Pěkně čtení. Autorka moc hezky vykreslila Londýn 18.stoleti a rozdíly mezi chudými a bohatými. Navíc krásná obálka.

nina3905
16.10.2021 4 z 5

Kniha predstavuje historický príbeh odohrávajúci sa v Londýne v 18. storočí. Príbeh upúta svojím opisom vtedajšieho mestského prostredia resp. chudobných mestských štvrtí, v ktorých mnohí ľudia žili na pokraji biedy. Zobrazuje rozdiely medzi spoločenskými vrstvami, ktoré sú nespravodlivé. V popredí sa odohráva príbeh milujúcej slobodnej matky, ktorá chce pre svoje dieťa zabezpečiť lepší život.

Pitbullka
09.10.2021 4 z 5

Moc hezký příběh, kde je skvěle popsána atmosféra viktoriánského Londýna. Autorka píše hodně popisným jazykem, i přes to se kniha četla velice dobře.

boeink
23.09.2021 4 z 5

Moc pěkný historický příběh z doby, kdy chudí byli opravdu tak chudí, že si třeba nemohli nechat vlastní dítě. Autorka věrohodně vystihla atmosféru Londýna druhé poloviny 18. století, rozdíly mezi společenskými vrstvami, ale taky to, že láska matky k dítěti je nenahraditelná.

Knižní střípky
21.09.2021 4 z 5

Stejně jako u předchozí autorčiny knihy jsem i zde měla pocit, že autorka si velice pečlivě nastudovala dobové reálie a když jsem spolu s Bess bloumala chudinskými londýnskými uličkami, kde byl všude nepořádek, zápach a nebylo vůbec nijak výjimečné, najít zde třeba pohozené mrtvé dítě či mrtvého žebráka, bylo mi velice smutno. Byť mám romány z tohoto období ráda, nechtěla bych tam žít ani minutu. Pro ty, co se nenarodili se zlatou lžičkou v peřince, byl tehdejší život velice krutý a nespravedlivý. Nemohu jinak, než napsat, že jsem opět spokojená, až tedy možná trochu na ten konec. Ale jelikož jsem jej v podobném duchu očekávala, zas tak moc mi nevadí. Uznávám však, že by se k celkovému vyznění příběhu hodilo asi něco jiného.

Celá recenze v záložkách recenzí od Knižní střípky.

karinga
20.09.2021 4 z 5

Máte rádi historické romány se špetkou tajemství, silnými ženskými hrdinkami a nádhernou obálkou? Tak to je Nalezenec přesně pro vás. A najdete v něm toho daleko víc.

Děj je zasazen do Londýna v polovině 18. století, kdy bylo toto hlučné město plné špíny, nemocí a zoufalé chudoby. Rodiče, kteří se nezvládali postarat o své děti (a to nejen svobodné matky) je nechávali napospas svému osudu na ulici. Autorce byla inspirací londýnská nemocnice Foundling Hospital, kde chudé matky nechávaly svoje děti, aby si je později mohly, když se jejich situace zlepšila, vyzvednout.
A co tam matka svoje dítě nenašla? (Víc v recenzi).

Anglie Londýn 18. století zmizení dětí

Stacey Halls