Nájemníci pana Moonblooma

Nájemníci pana Moonblooma https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/206298/bmid_najemnici-pana-moonblooma-fhg-206298.jpg 4 58 15

Nájemníci pana Moonblooma je kniha, která vám vleze pod kůži. Poválečný New York v ní ožívá v mozaice příběhů různorodé směsice nájemníků ze tří domů na Manhattanu, o něž se stará apatický Norman Moonbloom, bývalý věčný student a idealista, nyní zaměstnaný u svého bratra Irwina jako správce domů. Jeho život se najednou skládá z neúspěšných pokusů o vybírání nájemného, stížností nájemníků a prázdných slibů, které jim neustále dává. Zpočátku se Norman od životů svých nájemníku a jejich výstředních způsobů distancuje, avšak postupně, jak se s nimi hádá a rozmlouvá s nimi, sdělují mu svá tajemství a přání. Tato nezvyklá intimita způsobí v Normanově povaze silný otřes, až se nakonec postaví svému bratrovi (který by raději ponechal byty v tak bídném stavu, v jakém jsou) a všechny opravy provede sám. Jak postupuje z bytu do bytu, od jednoho vzorku tapet ke druhému, probouzí se konečně tichý a bezkrevný sběratel nájmů k životu.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Plus

The Tenants of Moonbloom , 1963

Katy_vKnihách
15.02.2024 3 z 5

Tahle kniha rozhodně nesedne každému. Je to příběh melancholický, občas poetický a řekla bych, že více méně smutný. Není to špatná kniha, ale určitě se nečte snadno, a podle toho ji asi také každý hodnotí. Škoda, že nebylo víc využito samotného New Yorku, zcela určitě by to zvedlo čtivost celé knihy. Ale i tak, je to jiné čtení. Pokud nemáte rádi šablonovité knihy, pusťte se do téhle.

alibaba72
09.01.2024 5 z 5

Velmi zajímavé čtení, taková pěkná mozaika osudů.

Sobolosh
05.01.2023 4 z 5

Dle mého nejde o úplně lehkou knihu, jistě alespoň do poloviny mně dělalo obtíže si zapamatovat, co se vztahuje k jednotlivým postavám, kterých je příliš mnoho. Mnohdy jsem se v textu vracel. Z druhé strany jsou to postavy tak bizarní a nápaditě popsané, že jsem si situace a charakteristiky i prostředí, v němž žijí, užíval. Jazyk je až básnický. Oceňoval jsem mistrný překlad pana doktora Miroslava Jindry. Stížnosti nájemníků na mě doléhaly o to víc, že sám pronajímám a s nájemníky jednám. Kniha mě začala více bavit od chvíle přerodu hlavní postavy, pana Moonblooma. Klíčem je trojice Láska - pochopení a empatie k bližním, Snění - smělé až nesplnitelné cíle a Odvaha - pohotovost k akci a snaha sny naplnit. To je klíč, který mění ušlápnutého výběrčího nájemného v unaveného, ale přesto šťastného člověka, který dokáže strhnout k akci i málo motivované pomocníky. Jde o proměnu správce v tvůrce, zpovědníka v pomocníka, opakovaně poraženého ve vítěze. Vyvrcholením je scéna s vydutou stěnou. Myslím, že přes počáteční nedůvěru ve mně kniha zůstane. Škoda, že autor zemřel mlád a nemohl se dále vyvíjet.

Mayaku
30.04.2021 5 z 5

Tahle kniha mě nejprve zaujala svou obálkou a následně potěšila i svým obsahem. Mozaikovité příběhy, ty já můžu. Brilantní vykreslení mikroskopických charakterů jednotlivých nájemníků, jejichž prostřednictvím je krásně znázorněn život v poválečném New Yorku. Norman Moonbloom mě bavil celou dobu a jeho přerod z antihrdiny v "hrdinu" všedního dne mi byl velice sympatický, a ač proběhl poměrně zběsile rychle, po celou dobu působil dokonale uvěřitelně a smysluplně. Vše psáno a podáno příjemným a čtivým jazykem s nádechem lehké potměšilosti. Normálně bych asi u této knihy plný počet nedala, ale trochu mě mrzí podle mě nezasloužené docela nízké hodnocení, a tak mám potřebu pokusit se to alespoň trochu kompenzovat. Ať žije Svatá Trojice vlastností, která umožňuje přežít - totiž Odvaha, Snění a Láska.

miuk
15.06.2019 3 z 5

Hodně zajímavé čtení. Perfektní popis jednotlivých nájemníků. Jen ten přerod hlavního hrdiny je docela zvláštní. Ale pochopitelný.

Vec1980
06.10.2017 4 z 5

Zajímavost sama. Příběh jakoby z jiného světa. Ze začátku člověk nechápe, postupně je zvědavý a nakonec zase nechápe. Ach ta zeď, ta zeď je dokonalost sama.
Není to zrovna jednoduché čtení, ani zábavné, ani nudné, ani pomalé, ani rychlé .... je to jako poprvé, musí se to zažít.

Eva2424
28.09.2017 5 z 5

Výborná kniha. Brilantní popisy situací a postav, humor, propletené osudy, děj, který se sice velmi pomalu rozbíhá, ale o to víc mě vtáhl. Už dlouho jsem se u žádné knihy tak nezasmála.

Nifredil
04.07.2016 2 z 5

Přečetla jsem to, ale takhle jsme se už dlouho u žádné knihy netrápila. Nevím, jestli je problém v překladu nebo ve stylu psaní autora, ale utíkala mi při čtení pozornost a měla jsem problém vůbec dočítat věty, zorientovat se v postavách a posouvala jsem se jen velmi pomalu kupředu. Nelituji ale. Ten nápad popsat svérázné panoptikum nájemníků v činžovním domě v New Yorku je výborný. Má to svou atmosféru a pokud člověk to město navštívil, prošel i chudší čtvrti a strávil v něm nějaký čas, tak si užívá to, jak pěkně autor zachytil jeho atmosféru. Ano, slovo panoptikum je v tomhle případě přesné. Postavy jsou různorodé, zajímavé, jejich osud vás zajímá a chcete vědět více. Je škoda, že zbytečná jazyková ekvilibristika a snaha o cosi jako přerod hlavní postavy až v mesiáše a její snad i osvícení, kazí dojem z knihy i čtenářský zážitek. Nefunguje to. Zbytečná snaha předvést se pomocí dlouhých metafor a ukázat své schopnosti v popisech pocitů, zakrývá úplně příběh. Bohužel za mě jen dvě hvězdy, i když bych za ten skvělý nápad ráda dala více.

Ještě pro ilustraci a představu, doplňuji citát z knihy - udělejte si obrázek sami, takto je psaná celá - otázka je, zda za to může překlad nebo autor:"Celý týden trávil večery v kanceláři a snažil se zjistit svoje postavení aritmetickým prostřednictvím dolarů a centů; připadalo mu, že je to jediná možnost, jak určit svou situační šířku a délku. Ztracen náhle v hustém lese životů zatoužil po tabelátoru, jako námořník, unášený vlnami bezhvězdnou nocí, touží po sextantu."

RADOST
19.10.2014 3 z 5

Trochu smutná a melancholická přehlídka svérázných lidiček, nájemníků zchátralých domů. Nádherně vylíčená různorodost lidí a neutěšenost jejich životních podmínek, bezradnost, netečnost, krach a zmar. Dlouho očekávané odhodlání Normana něco změnit je světlým okamžikem, ale ne všem prospěje. I když kniha vyšla před padesáti lety, trochu připomíná mravenčí a zdánlivě zbytečnou práci současných terénních pracovníků v realitě některých našich regionů.

Loucillé
24.09.2014 3 z 5

"Přerod" v člověka, který naslouchá, ale spíše tím uzdravil svou duši než fyzický stav některých nájemníků. V podstatě celkem zajímavá kniha. Není to kniha, kterou budete hltat slovo za slovem, nemá tak spádový děj, ale přesto se dobře čte a najde své příznivce.

BUBINA1971
07.09.2014 3 z 5

Norman Moonbloom,správce několika obytných domů v New Yorku.Stává se pro obyvatele domů jeho bratra Irwina nejen výběrčím nájemného,ale i osobou,které svěřuji svoje i ty nejintimnější problémy.Moonbloom se pod tíhou nářků a ztížností nakonec stane i opravářem a údržbářem,jako by se z něj stával jiný člověk.Kniha zajímavá ...jiná

magnolia
01.09.2014 2 z 5

Tak jsem to zkoušela 2x, podruhé do s. 86 - a nešlo to. Po tolika dobrých knihách letošního léta to pro mne bylo nezáživné čtení.

markoj
14.08.2014 4 z 5

Chvíli mi trvalo, než jsem se do knihy začetla, hlavně množství jmen mi dělalo trošku problém. Když jsem si ale konečně zapamatovala, kdo je kdo, těšila jsem se na další "zprávy" o jednotlivých nájemnících. Zajímavá kniha, hlavně, co se týče popisu doby, ve které se odehrává (po 2.svět.válce) a taky o tom, že jeden člověk může změnit hodně, pokud chce. Přiměla mě, mimo jiné, být vděčná za dobu a prostředí, ve které žiju...

kristeen
12.08.2014 4 z 5

Trochu problém mi dělalo se do textu začíst, ale zhruba po čtvrtině knihy mě příběhy nájemníků začaly pohlcovat stejně jako hlavního protagonistu Normana a nepustily mě až do konce. Takže jsi jdu koupit barvu a štětce...

JanaDor
02.07.2014 5 z 5

Edice Pestrá řada mě čím dál víc překvapuje a myslím to v dobrém. Začínám si ji vážit pro ty již vydané knihy. Tato je desátá a velmi mile mě oslovila. Mám ráda příběhy o lidech a zde jsem si připadala jak návštěvník v ZOO. Autor mi zde nabídl tolik variant charakterů, že jsem se zvědavostí očekávala, co mi přinese další nájemník. Není to strhující román, ale krásně malinko melancholicky plynulý příběh.
Skvěle popsané charaktery, vykreslení atmosféry, tedy autorův styl psaní. To vše dělá z této knihy něco výjimečného. Malé mínus pro mě jsem našla. Tím, že tam bylo tolik jmen, tak jsem si je na začátku pletla. Musela jsem se i vracet, abych si je dala dohromady. Ale jinak je tento román bez chyby. Padesát let čekal než vyjde v češtině a tak vám vřele doporučuji, ať ho již déle nenecháváte čekat za dveřmi a pozvete ho dál k sobě na návštěvu. Stojí to za to.