Náhradník

Náhradník https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/512252/bmid_nahradnik-64030774781e0.jpg 4 353 112

Svet so zármutkom a zdesením sledoval jednu z najbolestnejších udalostí dvadsiateho storočia: dvaja chlapci kráčajú za matkinou rakvou. Princovia William a Harry odprevádzajú princeznú Dianu na poslednej ceste a miliardy ľudí sa zamýšľajú nad tým, sa im odohráva v hlave a čo cítia. Ako sa odteraz bude odvíjať ich život? Toto je Harryho príbeh. Než prišiel o matku, považovali ho za bezstarostného, ľahkovážneho náhradníka vážnejšieho dediča. Smútok ho však zmenil. Mal problémy v škole, hneval sa a cítil sa osamelý, a keďže z matkinej smrti vinil médiá, nikdy sa nezmieril so životom vo svetle reflektorov. Ako dvadsaťjedenročný vstúpil do britskej armády. V jeho živote tak prevládla disciplína a dve bojové misie z neho doma spravili hrdinu. Lenže čoskoro sa cítil ešte väčšmi stratený, trpel posttraumatickou stresovou poruchou a silnými panickými záchvatmi. No predovšetkým nedokázal nájsť skutočnú lásku. A potom stretol Meghan. Ich vzťah uchvátil celý svet a zanedlho nasledovala rozprávková svadba. Harry a Meghan však boli od samého začiatku korisťou médií, ťažko znášali urážky, prejavy rasizmu a klamstvá. Harry videl, ako jeho manželka trpí. Opakovaniu tragickej minulosti mohol zabrániť len jediným spôsobom – útekom z rodnej krajiny. V posledných storočiach sa iba málokto odvážil opustiť kráľovskú rodinu. Ako posledná sa o to pokúsila jeho matka… Princ Harry prvý raz s nefalšovanou, neochvejnou úprimnosťou opisuje svoju životnú cestu. Nevšedná kniha Náhradník je plná pochopenia, odhalení, sebaspytovania a ťažko vydobytej múdrosti o sile lásky, ktorá je mocnejšia než zármutok.... celý text

Literatura světová Biografie a memoáry
Vydáno: , Ikar (SK)

Spare , 2023

Margherita_N
21.01.2024 2 z 5

(SPOILER) Zachraňte Harryho, to je můj osobní podtitul vlastního životopisu Harryho Walese. Měl odmalička neobvykle a ne jednoduše nastavený život a věřím mu, že ho to poznamenalo. Jak hrubě se k sobě jeho rodiče chovali a jak byl po jejich rozvodu zmatenej ze svojí maminky, která se chovala jako milující rodič, ale pak zase na dlouhé časové úseky mizela. Věřím mu, že bylo těžký skousnout, když mu tatínek oznámil, že si chce vzít svoji dlouholetou milenku, ač ho Harry s bratrem prosili, aby to nedělal. Nakonec se ale oba nadechli, vydechli a dali mu požehnání a to je obdivuhodný. Věřím, že to měl Harry nesmírně těžký s výběrem povolání, protože když si našel to svoje, armádu, kterou miloval, byl tam kvůli svému jménu na obtíž, komplikoval všechny válečné operace, protože nepřítel na něj vždycky přišel, a tak ho po dvou misích prostě už nechtěli. To je mi líto. Ale když se na knihu podívám trochu s odstupem, četla jsem dlouhatánský životopis profesionálního vojáka, který zabil na misích několik lidí a tohle povolání bylo jako droga, hrozně chtěl do další mise. Je to taky životopis hejska, který bral kokain a do očí tvrdil lidem z paláce, kteří na to přišli, že to není pravda. Tím podkopává věrohodnost všech následujících historek. Dodám jen, že opakovaně píše o tom, že pravidelně kouří trávu, a přiznal se k braní houbiček, po kterých si jednou myslel, že na něj útočí záchod nebo co. Jak se pak prosím pak mám dívat na historky ze závěrečné části knihy, která je jen opěvováním Meghan, která má být jakýmsi vtělením Harryho zemřelé matky? Začněme u příhody, kdy prvorodička Meghan statečně snáší bolesti vyvolávaného porodu, na noční stolek si hned po příchodu do porodnice vybalí samozřejmě fotku Harryho maminky (když se před třemi lety H + M seznámili, netušila, kdo Diana je, ač to věděl na světě každý a Meghan navíc žila v Kanadě, tedy v Commonwealthu, z Harryho vyprávění to ale vypadalo, že ani nevěděla, kdo je britská královna, z čehož měl Harry nesmírnou radost - nechám na každém, kde přesně si Harry protiřečí, možností je nepočítaně). Ale k porodu - Meghan dostane ty šílené vyvolávací bolesti, pročež má vedle sebe rajský plyn, jenže ouha, už ho nemá, protože Harry zavětřil drogu a vdechnul ho okamžitě celej sám. Meghan v bolestech spolu se zdravotní sestrou se tomu jen vesele zasmály (hahahaha). Dál Harry tvrdí, že po neslavném útěku do Los Angeles se nastěhovali do kamarádova domu, kde se jejich roční syn neustále zastavoval u jakéhosi obrazu na stěně. Když se na něj jednou pořádně podívali, zjistili, že je na něm napsáno, že zobrazuje Dianu, bohyni lovu. Podle něj další důkaz toho, že je matka pořád s ním, že není někde v záhrobí, ale po jeho boku. Když přišly za pár měsíců Vánoce, tenhle malý synek rozbil ozdobu na stromek s královnou Alžbětou, kterou koupila Meghan (hahahaha) a pokusil se ji ještě polít vodou. Načež Harry zašel za jakousi vědmou (netuším proč) a ta mu tvrdila, že jeho mrtvá matka je právě v místnosti s nimi a říká, že schvaluje všechny jeho činy, že by se zachovala stejně a že ta příhoda s rozbitou ozdobou, kterou se Archie pokusil zalít, ji hrozně pobavila a musela se smát. Takže podle Harryho je mu duch jeho matky v patách a sleduje jeho každodenní počínání, potvrzeno americkou vědmou. Jakkoli téměř dvě třetiny knihy, kde Harry psal o svém dětství a pak službě v armádě a prvních holkách a proměnách vztahu s bratrem, působily jako poměrně zajímavý životopis zevnitř královské rodiny (který určitě nenapsal Harry, protože se opakovaně označuje jako ten se špatnými školními výsledky, který rozhodně nečte ani nepíše), poslední část jde kvalitativně rychle z kopce a celý příběh dost podráží.

Librorumistka
19.01.2024 5 z 5

Tento životopis byl takřka dokonalý Osobně se přiznám, že královskou rodinu nijak zvlášť nesleduju ani nezbožňuju, mám k ní poměrně neutrální postoj, avšak když jsem měla možnost poslechnout si příběh tohoto kontroverzního člena královské rodiny, ráda jsem ji využila a neprohloupila jsem. V příběhu se dostáváme až k smrti matky prince Harryho, tedy v moment, kdy se mu celý život začal komplikovat. Nejvíce na knize oceňuji právě otevřené řešení vlastních problémů a témat jako je trauma ze smrti matky, zkušenosti s drogami či intimní problémy. Příběh je navíc (až na pár slabších míst) velice čtivý a poutavý, hlavní důraz je kladen na problémy, které měl princ s novináři. Za mě je tento příběh velice silnou výpovědí a rozhodně stojí za přečtení.

Pebra
10.01.2024 3 z 5

Ve mně dříme věčné dítě, takže se mi nejvíce líbily popisy hradních komnat a strašidelných nekonečných palácových chodeb, zahrady a vůbec prostředí, v kterém princové vyrůstali. Už to samo o sobě je příšerně neosobní a vydrží v něm žít jen ten, kdo v sobě utluče spoustu emocí. K příběhu snad jen podotknu, že smrtí Diany se v Harrymu zkrátka cosi zaseklo a zůstal také věčným dvanáctiletým klukem, i když prošel vojenskou přípravou. Upřímně vůbec nepatřím k obdivovatelům královské rodiny a jejich manýrů, Kate je mi velmi nesympatická a její dcera jakbysmet. A ten nejmladší spratek co se věčně pošklebuje a všichni ho za to obdivují? No - nevím :). Snad jen malý budoucí král se mi jeví upřímně.

Njangu
07.01.2024 5 z 5

Přes počáteční pocit, kdy jsem si myslela, že Harry je ukřivděný a všechno kolem něj se děje vlastně proti němu, jsem postupně změnila názor. Čekala jsem od toho příběh házející špínu na celou britskou MONARCHII.
Ale byl to příběh citlivého chlapce, který se od smrti své maminky potýkal s nedostatkem citlivé pozornosti. Celá monarchie je studená, bez emocí, bez objetí bez jakéhokoli zájmu. Vidí jenom sama sebe. A do toho novinářský hon, který nebere konce.
Nevím, jestli je to objektivní náhled, ale každopádně je to zajímavý náhled. Myslím že to bylo vykreslené hodně věrohodně a bez zbytečných záporných emocí. Takže je to uvěřitelné. Každý ať si udělá názor sám.

vera5841
16.12.2023 3 z 5

Příběh citlivého chlapce, který se narodil do velmi zvláštní rodiny a aby toho nebylo málo, na prahu puberty přišel o milovanou matku. Dle všeho se mu v rodině velmi svázané pravidly nedostalo pomoci, kterou potřeboval a očividně se to s ním táhne dodnes.
Harryho příběh začíná právě smrtí princezny Diany a to rozhodně nebylo lehké čtení.
Dále pokračuje Harryho studiem a prací v armádě. Musím říct, že armádní část mě trochu nudila, ale na druhou stranu bylo také zajímavé dozvědět se, jak to v britské armádě chodí.
Poslední část je věnována především Megan a "praní rodinného prádla". Nechám na každém, ať si udělá obrázek o tom, zda je Megan opravdu jeho spása a nebo naopak zkáza.
Na knize se mi líbili popisy královských sídel a zahrad, stejně tak vidět některé události ze zákulisí.
Pravdou ale je, že si Harry v knize několikrát protiřečil, vše je napsáno velmi subjektivně a mnoho až účelně. Každá rodina je nějaká a snad všude jsou nějaké problémy.. ale jen Harry řeší své mindráky celosvětově přes média, kterými tolik opovrhuje. Když několikrát ve svém královském životopise zmíní "nečtěte královské životopisy, je to zlo a samé lži" Tak je to spíše úsměvné.
Kéž by ten malý zlomený chlapec v něm našel svůj vnitřní klid.

Alaglesia
16.12.2023 4 z 5

Kniha se mi moc líbila. Je napsána čtivě, přesto to nebyla kniha, kterou bych přečetla rychle. Harry rozdělil knihu na tři části. První vypráví o dětství a úmrtí maminky, v druhé vzpomíná na působení v armádě a poslední část je o něm a Meghan. Líbilo se mi, s jakou úctou vypráví o rodině (otci,babičce, dědečkovi,bratrovi). Díky seriálu Netflix Crown jsem se orientovala i v dalších jménech členů rodiny. Působivá kapitola byla i o plnění vojenské služby.
Harrymu a Meghan fandím. Harry to neměl v životě lehké, vzhledem k tomu, do jaké rodiny se narodil. Připadalo mi šílené, když popisoval, jakým způsobem fungují média.
Všemu co je napsáno věřím. Věřím i potřebě sepsat vlastní verzi příběhu. Nic není černobílé, druhá strana příběhu, by z pohledu královské rodiny mohla být také zajímavá.
Knihu doporučuji. Koho téma zajímá, určitě stojí za to. Jediné co bych vytkla je, že v knize mohlo být více fotografií, které by odkazovaly na jednotlivé události.

GYROTOURBILLON
15.12.2023 4 z 5

Já budu plně souhlasit s marekh. Nějakou tu knihu o královské rodině jsem již přečetl.
Asi to opravdu nebude tak úžasné, fantastické, žít v této rodině, ale všude je něco.
Princezna Diana světu již dávno naznačila, až neuvěřitelné tahy královny a celého Paláce, čili určitě tam kousek té pravdy bude.

Evina.Cetba
14.12.2023 5 z 5

Autobiografické vyprávění prince Harryho, známého člena britské královské rodiny, psané z jeho úhlu pohledu. Vzpomíná na dobu od úmrtí své matky Diany a školní léta, tedy zhruba od svých 12 let, až po manželství s milovanou Meghan a narození druhého potomka. Celý jeho život ho pronásledovali paparazzi, ztrpčovali mu život, neměl svobodu. Pro veřejný život nemá ty správné předpoklady, je to uvzdychaný, nevyrovnaný muž , kterého něco snadno vyvede z míry. Mohl by mít větší sebevědomí a méně pomlouvat svojí rodinu, kromě pro Harryho idealizovanou Meghan, která je v jeho očích v této knize krásná, lépe vzdělaná, dokonce vzdělanější než je on sám, a dokonalá. Kniha umožňuje pochopit jeho pro mě dosud nečitelné postoje proč se chová tak, jak se chová a proč se vzdal života u dvora ve své rodné zemi a radši bydlí v USA.

cornetka
13.12.2023 3 z 5

Kniha je to zajímavá a určitě žádnému členovi královské rodiny nezávidím mediální šílenství kolem nich. Působilo to ale na mě spíš jako nekonečné stěžování Harryho, jak to má těžké - možná to chtělo i víc radostnějších okamžiků. Na druhou stranu ale chápu, že raději vystoupili z tohoto kolotoče.

Doubravka1975
12.12.2023 5 z 5

O britskou královskou rodinu se nijak nezajímám, samozdřejmě okrajově vím kdo je kdo :):):)
Bulvár nečtu a ani mě nezajímá, ale moc ráda čtu biografie.
Svůj životní příběh vypráví ze svého pohledu princ Harry, náhradník následníka. Kniha má tři části a začíná smrti jeho matky, princezny Diany. Kniha je velmi obsáhlá, ale je kupodivu čtivě a zajímavě napsaná. Zatím je to jediná biografie, kterou jsem četla, kde nejsou žádné fotografie ( teda kromě tří mini fotek)
Při čtení jsem docela hodně na netu hledala určité informace a nestačila se divit. Musím uznat, že novináři jsou opravdu banda bezcitných příšer, ale bohužel svůj podíl viny na tom všem mají i čtenáři. Špatné zprávy a skandály prodávají, bohužel, tak to asi je ....
Rodinu si bohužel nevybíráme a jestli je pravda co je zde v knize popsané, to záleží na každém z nás čemu chceme věřit. Je to stejné jako s bulvárem. Ale určitě by s ním nikdo neměnil.
Princ Harry mi byl vždycky trochu víc sympatičtější než všichni ostatní členové královské rodiny a po přečtení ho i chápu a přeji mu zdraví, klid a pohodu
PS: trochu divné to oslovení zlatíčko brr

kanitsuj
11.12.2023 3 z 5

Autobiografii prince Harryho jsem si přečetla především ze zvědavosti a dojmy mám po jejím přečtení rozporuplné. První třetina mne zaujala nejvíce (vzpomínky na období úmrtí princezny Diany, na babičku královnu Alžbětu i internátní školy). Druhá část věnovaná Afganistánu mne jako ženu příliš nebavila a u třetí části jsem se už vyloženě nudila. V té se čtenář, který viděl dokument na Netflixu a rozhovor s Oprah Winfreyovou, nedozví vůbec nic nového. Čím více stránek přibývá, tím více se princ lituje a glorifikuje svoji manželku. Nelituji, ale znovu si knížku rozhodně nepřečtu.

Silencia
26.11.2023 4 z 5

Docela mě to příjemně překvapilo. Není to nudné, ale zajímavé. Fňukání, na které si jiní stěžují, jsem trochu zaznamenala až v poslední čtvrtině. Jsem naopak překvapená inteligentním humorem, upřímností a výstižně popsanými pocity a emocemi. Člověk už nikdy neuvidí svatbu Williama a Kate stejně, když si vzpomene, co se zrovna hlavou honilo Harrymu. :))

Marekh
20.11.2023 4 z 5

Vzpomínám si, že se psal srpen 1997 a já jsem byl na dovolené se svými rodiči v Horní Lomné. Měli jsme zapnutou televizi a zničehonic došlo k přerušení programu a následovala smutná zpráva, že zemřela princezna DIANA ve Francii v jednom tunelu. Zemřela princezna Diana a také řidič automobilu, jako jediný přežil bodyguard. Princeznu Dianu jsme měli rádi, byla ke všem vstřícná, milá a laskavá, zúčastnila se různých charitativních akcí, nebála se dotknout lidí s HIV. Byla to obrovská tragédie a nemohli jsme tomu věřit. V minulosti jsem četl knihu DIANA: JEJÍ NOVÝ ŽIVOT a také jsem viděl filmy pojednávající o jejím životě.

Kniha NÁHRADNÍK je autobiografie prince HARRYHO. Kniha má 3 části. Harry je náhradníkem, jeho starší bratr WILLY je následníkem. Dočteme se o jeho dětství, jeho studiu a také o tom, jak vstoupil do Britské armády. Určitou dobu působil v Iráku a v Afganistánu. Popisuje také zážitky z Afriky, do které se rád vracel. Harry vzpomíná také na společné chvíle se svou mamkou a bratrem Willym, popisuje svého tátu a babičku a zmiňuje se také o dalších členech rodiny.

Hodně je v knize popisován negativní vztah k novinářům, což mě trochu postupem času unavovalo, i když chápu, že to neměl s novináři jednoduché. Princ Harry se dlouhou dobu nevyrovnal se smrtí své mamky a defacto za její smrt mohli paparazzi, kteří pronásledovali princeznu Dianu, která se svým řidičem jela velkou rychlostí a pak došlo k autonehodě. Nemohl zpracovat Dianino úmrtí. Novináři podle jeho názoru psali většinou lež, nepravdu a podávali čtenářům zkreslené informace. Hodně podrobně se o všem rozepisuje.

Princ Harry se seznámil s mnoha lidmi a také byl ve vztahu s různými ženami, ale bohužel mnoho vztahů ztroskotalo, protože novináři se zaměřili na jeho přítelkyně a jejich rodiny a neměly ani chvilku klid, protože byly sledovány na každém kroku. Nedokážu si to vůbec představit.

Trpěl posttraumatickou stresovou poruchou a sužovaly jej panické ataky.

Později se seznámil se ženou MEGHAN, do které se zamiloval a následně se vzali. Mají spolu 2 děti. Se svou rodinou žije v Kalifornii v Santa Barbaře. Mají 3 psy.

Kniha je docela bichle, ale celkově se četla dobře. Hodně informací jsem se dozvěděl o jeho životě, který byl pestrý. Zajímavé bylo také nasazení do války a samostatný výcvik. Nahlédneme do zákulisí královské rodiny pohledem prince Harryho. Některé události byly úsměvné jako například to, že se musel zeptat své babičky, jestli si může vzít za ženu Meghan a jestli si může ponechat plnovous. Pokud by babička nesouhlasila, tak by se žádná svatba nekonala. O svolení k svatbě musel požádat také Willy. Vyžaduje to protokol.

Zajímalo by mě, jak Harryho rodina přijala knihu, kterou napsal. Spíše bych se přikláněl k tomu, že nebudou z této knihy nadšeni, protože Harry píše mimo jiné také o soukromí jejich rodiny.

Ocenil bych, kdyby se v knize nacházela obrazová příloha. V knize se nachází několik černobílých fotografií, ale jsou menšího formátu a jejich málo. Rozhodně by si kniha zasloužila více fotografií.

JaneH
16.11.2023 4 z 5

Kniha se mi moc líbila. Upřímně jsem nečekala, že to bude taková "bichle" a říkala jsem si, že tomu dám šanci a uvidím. Celý příběh z Harryho pohledu mě ale bavil. Líbilo se mi, že kapitoly byly celkem krátké a děj byl napsaný velmi čtivě. Člověk se nikdy nejspíš nedozví 100% pravdu, ale po přečtení knihy jsem si Harryho a Meg trošku oblíbila. Na druhou stranu Kate a William u mě trošku ztratili sympatie. Jak jsem ale už uvedla - člověk nikdy nezjistí, jaká je úplná pravda.
Silný příběh, silného člověka.

RUSTY
03.11.2023 4 z 5

Přiznávám, že knihy, seriál a drby o královské rodině je takové moje guilty pleasure. S oblibou tomu říkám bulvár na úrovni, protože číst drby o rádoby celebritkách, kteří se jednou mihli v béčkovém seriálu mě moc nebere. Tahle dysfunkční rodina mě ale fascinuje. Výraz - narodit se se zlatou lžičkou v puse bych v tomto případě vyměnila za - narodit se se zlatou koulí u nohy. Protože přesně takhle to vnímám. Nikdo z přímých členů královské rodiny si svou životní roli nevybral dobrovolně a přesto většina z nich své břímě nese víc než statečně s většími či menšimi skandály. Takže tak moc, jak obdivuji Williama a Kate za jejich úžasnou reprezentaci monarchie a silnou sebekontrolu, tak moc chápu Harryho s Meg, že tak obrovský tlak neustáli a rozhodli se žít jinak. A vlastně poprvé v historii tohoto rodiného podniku měl někdo odvahu se své roli vzepřít a chtěl zkusit žít jako normální smrtelník. Když si vezmete některé neštastné osudy jejich členů rodiny ... viz Margaret a odepření sňatku s její životní láskou, tak vás až mrazí, jak neochvějná loajálnost koruně může změnit váš život, a jaký by mohl být, kdyby nebyl svázán historií, tradicí a kostnatými pravidly. Harryho výpověď je upřímná a pramení z toho, jak svůj život prostě osobně vnímal. Nic víc, nic míň. Proto se mi kniha četla moc dobře a neměla jsem ani na chvilku pocit, že by pravda byla jen černá a bíla. Je to prostě intimní zpověď plná barev a chutí ... stejně jako příběh každého z nás. Harry měl prostě jen tu smůlu, že nemohl svůj život žít tak svobodně jak by si byl býval přál, narozdíl od většiny z nás, kteří tu volbu máme a někdy to nedokážeme naplno ocenit .

knidopel
02.11.2023 4 z 5

Ke knize mě přivedla zvědavost. Očekávala jsem, že dostanu pohled do života v královské rodině a nějaké ty nezveřejněné informace a vysvětlení. A přesně toho jsem se dočkala. Ovšem vše bylo velmi subjektivní (což se dá v životopisu očekávat). Je tedy na každém, aby zhodnotil, do jaké míry bylo opravdu vše tak, jak Harry popisuje. Nejvíce zvláštní se mi zdály části s popisem Meghan, u které (narozdíl od ostatních osob) nezmínil ani jednu negativní věc.

Kniha je vcelku čtivá, osobně mě však tolik nebavila prostřední část, kde byla popsána služba v armádě, ale to je už věc vkusu. Etické otázky rozhodně vyvolává popis toho, jak se chovali a stále chovají paparazzi. Rozhodně bych se v tomhle ohledu nechtěla ocitnout v Harryho kůži.

Přiznávám, že mám po dočtení trochu rozporuplné pocity. Harryho je mi na jednu stranu dost líto, protože pokud je pravda, co v knize psal, neměl ve své rodině po smrti matky žádnou oporu a díky tomu se s touto událostí nejspíš nikdy pořádně nevyrovnal. Na stranu druhou mi občas trochu vadila určitá "ufňukanost" a chybí mi pohled i z druhé strany, který nejspíše ze strany královské rodiny nepřijde.

Šánka
30.10.2023 3 z 5

Harry měl to ,,štěstí", že se narodil do královské rodiny jako princ - NÁHRADNÍK. Za matku měl výjimečnou ženu, která se snažila oběma chlapcům dopřát co nejvíce ,,normální" dětství, nebýt svázáni svým původem.
Harry měl ale také jednu obrovskou smůlu, když mu jeho máma tragicky zemřela, nikdo mu nikdy nepomohl se s touto ztrátou vyrovnat, projít si všemi fázemi smutku. A to ho, myslím si, poznamenalo v jeho životě, byl to jen 12letý kluk, který to nezvládl a zrcadlem toho je právě tato kniha.

V knize nás provází svým životem od onoho osudného dne, dále bouřlivým dospíváním, vojenskou kariérou, nasazením v misích, nepovedenými vztahy až po den, kdy poznal Meghan.
Nepřijde mi, že by kniha byla nějak výrazně vyhraněná vůči královské rodině, ani nemohu posoudit, do jaké míry je kontroverzní, jak její vydání ovlivnilo veřejný pohled na rodinu. Já ji beru jako zoufalou zpověď malého (velkého) kluka, který v něm stále je, který to prostě nezvládá a nedostalo se mu řádné pomoci.

A do jaké míry je jeho zpověď pravdivá? Kdyby jen polovina o vztazích v této (mé oblíbené) královské rodině byla pravdivá, pak je to přinejmenším k zamyšlení. Neblahý podíl médií na životě jejich členů je bez pochyb, jenže ne každý to ustojí...
Přeji Harrymu hodně štěstí a klidu.

Linda007
27.10.2023 5 z 5

Kupodivu se mi to líbilo. Bylo to zajímavé, náhled do královské rodiny.

Pengi
21.10.2023 3 z 5

Poslouchano jako audio. Harryho jsem vždy z te rodiny mela za jednoho z nejoblíbenějších. Je evidentně, ze selhala psychologická pomoc po smrti maminky a nikdy se s tím nevyrovnal. Nicméně se těžko da věříte, ze všechno co rika je pravda, byl by za svatého. Tim to dost ztrácí na tom, aby tomu všemu člověk opravdu věřili.

Pepa0216
20.10.2023 5 z 5

Kniha je kontroverzní jen lehce. První pozitivum je za mě odvaha svůj příběh zveřejnit. Tak nějak s Harrym soucítím. Matka odešla předčasně a muselo být těžké se s tím nějak smířit. Je to nepředstavitelný život ve věčném souboji s bulvárem. Každý vidí jen moc a peníze, ale tady je dobře vidět že to není vše a pokud královská rodina nepřijala jeho partnerku a spíše pomáhala vynášet bulváru informace o Meghan, tak se nedivím že se odstřihl. Lehká ukřivděnost Harryho je v tomto pro mě na místě, ale snad je teď šťastný. Obdivuji i to že v armádě riskoval život a dělal něco hodně smysluplného. V jeho postavení rozhodně nemusel. Ohledně té kontroverze ta je až v poslední části knihy a popisuje Harryho názor. Trochu chybí nějaká reakce z druhé strany.