Nádherná smrť v Altaji

Nádherná smrť v Altaji https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/452481/bmid_nadherna-smrt-v-altaji-k8n-452481.jpg 4 13 5

Boh nevpísal zákon do kníh, ale do vašich sŕdc. V mestách staviate chrámy, zatiaľ čo u nás ich máme všade naokolo. Lesy a lúky sú našim chrámom. Vy do vašich chrámov znášate, zatiaľ čo my dostávame, vo vašich chrámoch sa obchoduje, v našich sa poznáva, vo vašich sa vedú monológy, v našich sa diskutuje aj s tou najmenšou rastlinkou, so zvieraťom, s motýľom. V mestách sa každý sústreďuje na seba, na svoje ciele, úspechy a tým sa od ostatných oddeľuje. Rozum nás oddeľuje, srdce nás spája. Ty si vo mne a ja v tebe, jeden bez druhého nie sme ničím. V lesoch je človek súčasťou celku, musí si s prírodou rozumieť, lebo prežiť môžu len v jednote. Je to ako symfónia. Osamotený tón ti nepovie nič, ale keď sa tóny spoja do symfónie, vtedy pochopíš jednotu. Človek nájde svoje miesto len vtedy, keď sa zjednotí so svojou dušou. Jedno, či si sa narodil na Aljaške a zomrieš na Sahare. Vždy je to tvoje pravé miesto. Každá situácia, do ktorej sa v živote dostaneš, je tá najlepšia, pretože iná nie je. Nie je dôležité, aby bol človek v Altaji, ale aby bol Altaj v človeku. Život je tanec, ktorý sa začína narodením a končí smrťou. Na začiatku si pán život vyberie za partnerku pani smrť a vedie ju až do konca. Tam sa to obráti a pani smrť ďalej vedie pána život. A tak tancujú až dovtedy, kým obaja nesplynú do jedného, keď prestane polarita, budú jedným celkom, život bude smrť a smrť bude život.... celý text

ibs
08.10.2021 2 z 5

Slaby pokus o roman v style motivacnej literatury, to vsetko uz tu bolo. Vykreslene na priklade Martina zo Slovenska - mix vsetkeho dostupneho na trhu - myslienky od Sharmu cez Osha atd. Este to aj cele posobi tak detinsky zvlastne. Velmi slabe.

vanchovi
12.04.2021 3 z 5

(SPOILER) "Ja som vyššie, ty si nižšie, keď uvidíš na obraze nejakú postavu, ktorú teraz nevidíš, znamená to, že postupuješ vyššie. Musíš pochopiť dielo ruského maliara, to je tvoj osud. Ale to môžeš len počas splnu mesiaca na presných geografických súradniciach, inak je to celé v prdeli, lebo sa k tebe nedostanú všetky kozmické energie a budeš stále nižšie." Banáša mam dosť načítaného, ale toto miestami vyzerá akoby cieľovou skupinou boli mladší čitatelia, také lacné a naivné mi to občas prišlo. Hlavná myšlienka nie je zlá, ale jej celkové spracovanie je také...detské, naivné? Vyberte si.

NikitaGalita
10.01.2021 4 z 5

Fascinujúca kniha plná hlbokých myšlienok, životných právd. Trochu mi vadilo, že príbeh začínal analogicky s jeho knihami zo série Kód 7, Kód 9... Ale túto knihu si i tak zas niekedy raz s odstupom času prečítam. Kto by chcel čítať niečo podobné z ruského prostredia, doporučujem knihu Anastasia od Vladislava Megre.

Dada077
01.01.2021 5 z 5

Kniha od autora, ktorého som ako politika neznášala, ale ktorý si ma ako spisovateľ získal, najmä poslednými knihami. Je ako víno, čím starší, tým lepší.
"Keď tvoj strach spočinie v zemi, budeš tancovať s bohmi."
Kniha, ktorú som dočítavala za zvukov prvých zvonov a ohňostrojov, vítajúcich nový rok 2021 a ešte stále sa neviem rozhodnúť, ku ktorému pocitu z deja túto symboliku priradiť.
"Každé, i to najmenšie víťazstvo nad sebou vám dodá pocit pokoja, sebavedomia, pohody, tepla a radosti. Nič iné z vás neurobí šťastných ľudí, len každodenný boj so svojimi slabosťami."
Kniha, v ktorej pozlátko majetnosti a úspechu hlavného hrdinu nestačí prekryť rozklad jeho osobnosti a vzťahu.
Kniha, podľa ktorej treba najprv vnútorne zomrieť, aby sme pochopili silu rovnováhy, nanovo obrodili svoj život a tým uzdravili ducha.
Niečo medzi encyklopédiou, cestopisom a príbehom z Altaja, ťažkým, no tamojšími obyvateľmi milovaným krajom, ktorým sa inšpiroval maliar Rerich.

katarina1138
17.11.2020 5 z 5

Kniha je otvorenou spovedou duse asi kazdeho z nas. Otvara dvere 13.komnaty nasho vedomia a navratu k prirode. Krasny strhujuci pribeh, ktory prinasa krasne citaty a mudrosti z utrpenia cloveka. Je to knizka, ktoru precitate jednym nadychom, zanecha vo vas pocit porozumenia, smutku, ale aj radosti.