Naděje umírá poslední

Naděje umírá poslední https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29370/mid_nadeje-umira-posledni-ydx-29370.jpg 5 316 78

Kniha vypráví o osudu autorky, která měla v okamžiku propuknutí druhé světové války 10 let a byla žákyní jedné varšavské obecné školy. V září 1939 žila s rodiči a bratry v ul. Nowiniarské. Museli se přestěhovat do ghetta, kde žili až do vypuknutí povstání. Nějakou dobu se skrývala v bunkru na ul. Milé. V květnu 1943 byla převezena do koncentračního tábora Majdanek. Prošla také tábory Osvětim a Ravensbruck. Osvobození se dočkala v táboře Neustadt-Glewe. Většina jejích nejbližších se konce války nedočkala...... celý text

Literatura faktu Válečné Biografie a memoáry
Vydáno: , Jota

Nadzieja umiera ostatnia , 1967

Faiglová
30.01.2016 5 z 5

Jakmile se začtete, tak vás to nepustí. Čím hlouběji jsem se dostávala do děje, tak mi to připadalo smyšlené. No bohužel je to krutá realita která se stala. Pořád tomu nemohu uvěřit že se něco takového stalo. Za mě jedna z nejlepší knížek na toto téma.

AlisekPac
30.12.2015 5 z 5

Skvělá kniha. Jak se začtete, tak Vás už nepustí. Musíte dočíst do konce. Silný příběh, na který nezapomenete. Donutí Vás přemýšlet a možná, že Vám trochu změní i pohled na svět. Doporučuji přečíst.

snilek.holka
10.12.2015 5 z 5

Myslím, že těmito knihami by jsme si měli často připomínat, čeho jsou lidi schopni. Jaké zvěrstva se děli. Na tohle téma jsem přečetla dost knih, ale žádná se nerovnala téhle. Autorka svuj žigvotní příběh vyprávěla s citem. BYlo užasné se prostřednictvím autorky ocitnout v době, která je pro mě naprosto šílená. Nebudu tu tvrdit že už určitě vím jaká muka to pro lidi tenkrát byla, protože si myslím, že si to člověk nedokáže představit i kdyby mu to někdo líčil sebe lépe. Ale mám aspoŇ určitou představu a tím pádem autorku nesmírně obdivuju, jak to všechno zvlála. Nejsem si jistá, jestli bych po ztrátě tolika blízkích našla chut ještě žít..... Tohle určitě doporučuji!!!!

Werda90
01.10.2015 5 z 5

Zatím nejlepší kniha co jsem na tohle téma četla! Téma ''Holocaust" by nemělo zůstávat v zapomnění a mělo by se dnes a denně připomínat čeho všeho je člověk schopen spáchat bližnímu svému.

cori
30.08.2015 4 z 5

Velice otevřené svědectví ženy, která jako polská Židovka zažila věznění ve varšavském ghettu, ve vyhlazovacích táborech Majdánek a Osvětim. Pracovala mj. v neslavné Kanadě, byla postřelená esesákem a přežila pochod smrti. Nejvíc na mě zapůsobil její vztah s maminkou i švagrovou Helou, dojala mě její první láska s medikem Abramem. Silný je i dodatek, její zápisky z cesty do konc. táborů v roce 1986, kdy se po 40 letech vrátila na místa, kde zahynuli její nejbližší.

gacie
27.07.2015 5 z 5

Tato kniha se řadí mezi ty, které by si měl přečíst každý člověk, aby si každý uvědomil, co museli ti lidé prožít v koncentračních či pracovních táborech. Je zde silný příběh, který vás nutí k zamyšlení, čeho všeho jsou lidé schopní. Kniha je velmi čtivá. Přečetla jsem ji za 2 dny.

amladar
09.07.2015 5 z 5

Když už jsem byla schopna částečně pochopit fyzické utrpení lidí, kteří prožili koncentrační tábory, tak po této knize nebudu nikdy schopna pochopit psychické utrpení. Neuvěřitelně krásně popsaný pravdivý příběh o hrůzách, které se snad nikdy už nebudou opakovat. Smekám před paní Halinou.

martina.riz
05.04.2015 5 z 5

Knihu jsem četla jedním dechem. Další velice smutný příběh holocaustu.

Lenka 13
01.04.2015 5 z 5

Čteno jedním dechem, rozhodně doporučuji přečíst, kniha je velice čtivě psaná, velmi silný příběh.

Terry.89
05.02.2015 5 z 5

S každou další knihou o holocaustu mě znovu a znovu udivuje krutost, jaké je člověk schopen a zároveň i odhodlání a vůle k životu, kterou museli "Ti kteří přežili" tváří v tvář smrti prokázat.

Kniha je napsaná nesmírně čtivě, nemohla jsem se od ní doslova odtrhnout, četla jsem celý den. Nevyhnuly se mi ani slzy nad krutostí, kterou si musela autorka a desítky jiných prožít v koncentračních táborech.

Myslím, že by se tato zvěrstva páchaná za 2. sv. v. měla dostat více do povědomí lidí, aby nikdo nezapomněl, a také aby se nikdy nic takového neopakovalo.

jana0520
24.10.2014

Knihu jsem přečetla jedním dechem a nemohu si odpustit otázku proč? Je to napsáno autenticky pocity člověka, každodenní život a silná touha přežít v prostředí, kde život neznamenal nic.Jak směšné jsou naše každodenní starosti oproti tomu, co se dělo v koncentračních táborech. Smutné,dojemné,pocity dítěte a zároveň dospělé chování v ohrožení života.

Xuxa
03.08.2014 5 z 5

Chce se mi napsat neskutečný...ale to nejde....bohužel, je to skutečný...

Kačudovič
08.04.2014 5 z 5

Jedna z řady knih, kterou by měl přečíst každý, kdo neví nic o holocaustu. Jak už to však tak bývá u románů s touto tématikou, ne každý by byl schopen jí dočíst do konce. Smutné, velmi smutné čtení...

kacudek
07.10.2013 5 z 5

Nejlepší kniha na tuto tématiku, co jsem četla. Poprvé jsem se u knihy rozbrečela. :-(

AndyG
12.08.2013

Je až k neuvěření, že je to skutečnost, tolik utrpení mohou páchat jen lidé, žádný jiný živočišný druh toho není schopen. Tohle by měla být povinná školní četba, aby se nikdy nezapomnělo na všechny ty nevinné lidi, na to, co dokáže fanatická domýšlivost o vlastní nadřazenosti.

Clairka
10.07.2013

Skvělá kniha, přečetla jsem jí jedním dechem... Smutné .....

habakkuk
12.02.2013 5 z 5

I když mám přečteno docela dost knih o holocaustu, nepřestane mě udivovat, co byli schopni
spáchat za zvěrstva lidi (jestli se tak dá fašistům říkat) na lidech. Kniha je napsána velice hezky, chytne vás hned od začátku a pustí až na konci, i když s pocitem někomu ublížit...

Janiny
15.12.2012 5 z 5

Skvělá kniha a velice drsný příběh války...Zasáhla mne, jako málokterá kniha!