Nabarvené ptáče

„Autobiografický“ román líčí osud malého židovského chlapce, který sám prožil druhou světovou válku na zaostalém venkově kdesi v prostoru východního Polska či Ukrajiny. Osamělé dítě působilo jako vetřelec a ve vypjatém období aktuálního ohrožení bylo vystaveno všem myslitelným útokům primitivních venkovanů a hrůzné válečné poměry mělo zostřeno svou odlišností a samotou. Ve chvíli životního ohrožení se chlapec dostal mezi rudoarmějce a u nich se poprvé setkal s lidským zacházením a porozuměním. Poválečné setkání chlapce s rodiči pak nebylo vůbec snadné....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/86_/86147/nabarvene-ptace-Yh7-86147.jpg 4.2791
Vydáno · Argo

The Painted Bird · 1965

Počet stran:215
Jazyk vydání:český
Překlad:Ivana Jílovcová-Fieldová
Edice:AAA - Edice angloamerických autorů (10.)
Ilustrace/foto:Luděk Bárta
Autor obálky:Libor Batrla
Vazba knihy:pevná / vázaná s přebalem
ISBN:80-85794-62-4

Kniha Nabarvené ptáče

Vlajdula
předevčírem

Doznívá ve mě ještě teď (čteno před dvěma měsíci). Na film rozhodně nepůjdu.

Cecylus
předevčírem

!!! SPOILER!!!
...Při popisu útoku Kalmyků jsem knihu musela na chvili odložit... a nadechnout se. A pak znovu...

Ano, cela kniha je koncentrát surovosti a zvrácenosti, určitě tímhle vším určité jedno dítě neprošlo, ale věřím, že se to odehrávalo- tohle trauma tady tomu dítěti, jiné trauma tamtomu dítěti někde jinde..

Doby se mění. Lidé ne.

Bomber
předevčíremodpad!

Jakoukoli výpovědní hodnotu této knihy zcela znehodnocuje fakt, že její autor byl obyčejný lhář hrající efektně na city důvěřivému publiku (a že se mnozí - žel - nechali oklamat a přistoupili na Kosińského perverzní a úchylnou hru, je zřejmé i z řady zdejších komentářů) . Ano, válka je nepochybně zlá a násilí strašné a děsivé, ale vykalkulovaně jednobarevný a tedy (ve smyslu obecné krutosti člověka) silně zavádějící pohled autora na "krutý a primitivní " polský venkov je jak z historického, tak z uměleckého hlediska pouze a jen podvodem, protože byl Kosińským (a posléze i vydavatelem knihy) vydáván za autobiografický (viz. ostatně biografie Kosińského zde na Databázi knih) a tedy reálně ilustrující alibistické poselství knihy o obecně přítomné "temnotě v každém člověku". Přitom právě údajné autobiografické zážitky (neboť literárně není Nabarvené ptáče žádným vrcholně uměleckým skvostem) tvořily podle kritiky i většiny čtenářů hlavní hodnotu díla a byly rozhodujícím momentem pro obrovský úspěch Kosińského románové prvotiny a pro nastartování jeho další spisovatelské a pedagogické kariéry v USA. To se však změnilo po pádu "železné opony", kdy byla Kosińského lež odhalena a jeho umělecká i lidská reputace začínala být nejprve v Polsku a později i ve světě poměrně zásadně přehodnocována. Kosińský sám spáchal v roce 1991 sebevraždu. Osobně tedy doporučuji místo Kosińského perverzní fabulace seriózním čtenářům sáhnout raději po knize Černé ptáče autorky Joanny Siedlecke, jejíž kniha se stala klíčovým milníkem na cestě k přehodnocení tvorby Jerzyho Kosińského. Siedlecké kniha je reportážně-detektivní cestou po stopách Jerzyho Kosińského. Toto pátrání autorka uskutečnila na začátku devadesátých let, v návaznosti na incident, který se odehrál během Kosińského první cesty do Polska po pádu železné opony, kdy byl konfrontován s jedním ze svých dětských přátel z období války. Ukázalo se, že venkované Kosińskému a jeho rodině nejen neubližovali, ale naopak všemožně pomáhali. Černé ptáče na pozadí tohoto literárního podvodu zkoumá vztah reality a literární fikce, mystifikace a manipulace. Měl Kosiński právo vydávat fiktivní příběh za svůj vlastní ve snaze získat senzačnější a výhodnější pozici pro svůj román? A co má větší váhu: literární dílo s jeho údajným nadčasovým průnikem do lidské přirozenosti, nebo autentická křivda na lidech, které autor ve svém údajně autobiografickém textu dost nemilosrdně znetvořil? Pro mne osobně nemůže být na efekt kalkulovaný podvod na čtenářích žádným skutečně silným příběhem. Opravdu silný příběh by totiž takový kalkul neopotřeboval.

escapelle

Reklama naprosto předčila mé očekávání. Zklamání. Nechapá jak někdo může říct, že se autor vyžívá v popisu utrpení,je sadista apod.
Kniha nezaujala. Z této doby jsou mnohem, mnohem lepší.

soupik2012

Mám ráda válečné příběhy, protože jsou plné hrdinství a vlastenectví. A k těm zkrátka hrůzy války patří. Ale tato kniha? Jak se říkává, někdy méně, znamená více. Ubrat trochu té hrůzy, především v pasážích knihy, které působí nevěrohodně a tato kniha by byla téměř dokonalá. Autorova představivost šla v některých případech až za hranu reálnosti. Pan Kosiński ve mně vzbuzuje dojem, že se jedná o perverzního člověka. Ze třech hvězd, na čtyři, se mé hodnocení dostává díky velmi povedenému doslovu a zdařilému audio knižnímu zpracování.

capricornus

Kruté, brutální a (ne)lidské - asi poplatné válečné době, kdy zlo, které máme každý ukryto někde hluboko v sobě, je (někdy, ne vždy) puštěno ven.

Fifth Element

Uff.. Nedokážu si představit, jak někdo mohl přijít na nápad tohle zfilmovat.. Četlo se to dobře, stylisticky, ale ten obsah.. Až mi někdy přišlo neuvěřitelné, jak lidi, byť na vsi, mohli být tak kruti, zfanatizovani a v podstatě se chovat stejně, ne-li někdy hůř, jak celé SS..
Ale na druhou stranu.. Kdo četl něco o válkách, holokaustu, genocidach.. ono se to až zas tak moc neliší, jen je to v této knize napsané drsným a prostým jazykem..

Kraken126

Nejsem úchyl ani zrůda, abych něco tak odporného četl. Markýz DE SADE by zmodral závistí. Vím, že za války se děly příšerné věci, ale tato kniha je lektvar čirého hnusu, zla a polopravd, které mají s drsnou realitou války málo společného.