Na zabití

Na zabití https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/305495/mid_na-zabiti-xnh-305495.jpg 4 227 65

Cizím lidem se nikdy nesvěřujte se svými problémy. Úspěšný podnikatel Ted Severson, který zbohatl na internetových startupech, při čekání na odložený let z Londýna do Bostonu toto pravidlo poruší. Snad proto, že vypije příliš mnoho martini, anebo že je neznámá Lily, která se s ním dá do řeči v letištním baru, až příliš přitažlivá. Z nezávazné konverzace se vyklube důvěrná hra na pravdu a přiopilý Ted se svěří, že ho jeho manželka podvádí. Lily zcela vážně prohlásí, že někteří lidé si nezaslouží žít, a bude-li chtít, pomůže mu ženu zabít. Ted netuší, že Lily má své vlastní temné tajemství, a tak ve chvíli, kdy by to snad ještě šlo, před jejím návrhem necouvne… Peter Swanson vzdává svým psychologickým thrillerem hold slavnému románu Patricie Highsmithové Cizinci ve vlaku, který pro filmové plátno úspěšně adaptoval Alfred Hitchcock. Kritika jeho knihu klade jednoznačně po bok bestsellerům typu Zmizelé. S jediným rozdílem - ve vymýšlení zápletek a šokujících rozuzlení jde Peter Swanson mnohem dál než Gillian Flynnová.... celý text

Vesmich
05.10.2017 5 z 5

Krásná práce! Originální, svižný text, který stupňuje tempo i zápletku. Hlavní postava dostatečně zvláštní, aby si jí člověk pamatoval a dost sympatická na to, aby jí šlo fandit a to dokonce i za stávajících okolností. Kulisy nerušivé, závěr čekaně nečekaný.

ThomasRuhe
02.10.2017 3 z 5

Vcelku solidní thriller s mnoha zvraty. Hodně situací dopadne jinak, nežli je u jiných knih obvyklé, takže autor trochu rozboural zažitou šablonu. Dobře funguje i systém kdy je každá následná kapitola vyprávěna z pohledu jedné z klíčových postav. Dobrých 60%.

JustWomen
16.09.2017 3 z 5

Docela zajímavý začátek, ale od půlky to už byla nuda. Nejjednodušší způsob jak vyřešit vztahy je zabít? Trochu absurdní, že se sešlo tolik osob, které to byly ochotné udělat. Čekala jsem víc.

Sorrow
26.08.2017 5 z 5

Tahle knížka je tak vtipná. Ona asi nemá být vtipná, ale tu zápletku podle mého musíte brát trošku s nadhledem. Je to mix thrilleru a (aspoň pro mě) černého humoru a svým způsobem mi to připomnělo třeba Univerzální uklízečku. Lily je neskutečná postava a jako audiokniha je tohle prostě geniální. Hodně velké doporučení! :)

Danago
23.08.2017 5 z 5

Opilý Ted se v letadle svěřísvé spolucestující Lily, že ho jeho manželka podvádí. Lily mu na oplátku navrhne, že jeho nevěrnou ženu zabije. Myslí to vážně? Couvne ted před tímto návrhem?
Tak tato knížka je moc dobrým psychologickým thrillerem. Příběh má napínavou a velice originální zápletku . Děj je akční a překvapuje nás stále novými nečekanými zvraty. Knížka rozhodně stojí za přečtení.

misa8153
12.06.2017 4 z 5

Mám ráda detektivky a tohle byla detektivka, která se dobře četla, měla zajímavou zápletku a zajímavé zvraty. Četala se dobře a úplný závěr se povedl :-)

mirka71
25.05.2017 5 z 5

Velmi dobré, styl severských autorů, zajímavá zápletka, plné zvratů, jen příliš rychlý , avšak zajímavý konec.
K hlavním postavám knihy by se dalo říct: jeden větší ,,ksindl" ,než druhý.
Autor pro mě neznámý, moc jsem se toho o něm nedozvěděla, ale nevadí. Až napíše něco dalšího, rozhodně si to nenechám ujít.

PetK
16.04.2017 3 z 5

Příjemná audioknížka, žádný průšvih, jen se obávám, že za půl roku mně splyne s mnoha dalšími podobnými detektivně-thrillerovými příběhy. Ale jako pohodovku bez velkých ambicí můžu doporučit. V rámci žánru je to dobré. Kdybych do toho chtěla velice rýpat, rozporovala bych motivace jednotlivých postav k jejich jednání, ale to by asi nikdy žádné kniha nevznikla. :-)

Patw
16.04.2017 5 z 5

Kniha mi byla doslova vložena do ruky. Není nad cizí doporučení. A tak jsem začal číst a překvapivě necítil touhu knihu odložit. Je to čtivě napsané, postavy mají smysl, nechovají se příliš hloupě - až trochu ke konci - a rozhodně jsou promyšlené. Stejně tak promyšlený je děj, který rychle utíká díky nečekaným zvratům, které čtenář nečeká nebo nemá šanci odhadnout dokud o nich nečte. Rozhodně tato kniha patří k těm lepším thrillerům.

NikaMirka
04.02.2017 5 z 5

Dobře vykonstruovaný obraz, kam dnešní společnost spěje. Jak chladnokrevně, vypočítavě a promyšleně jednáme. Nevážíme si lidí, ani když nám s nimi je k zbláznění dobře. Když nás omrzí, existuje milion způsobů, jak se jich zbavit, obzvlášť, když mají prachy. Zvláštní je, že lidi vymyslí paradoxně, ten nejpitomější způsob, který nevede nikam jinam, než k odhalení. Na knize se mi líbila propojenost děje a postav, i když je to právě to, co mě po přečtení nejvíc děsí. Jedna událost. Dva lidi. Jeden na událost zapomene během minuty. V druhém zášť, nenávist, křivda doutná několik let a vzplane během vteřiny, jako pochodeň. Výsledek je katastrofický. Neřekla bych, že je kniha ke konci překombinovaná. Jen ukazuje víc paralelních rovin, přesně jak tomu je i v životě. Zatímco se pohybujeme na jednom místě, na jiném místě se odehrává něco o čem my nemáme tušení. Zatím...

MiroslavKutík
08.12.2016 5 z 5

( AudioKniha ) kniha plna překvapení a zvratů , tak to má byt.

Knihu doporučuji ...

Eidalon
20.11.2016 4 z 5

Kniha by snesla podtitulek . . . dokonalý zločin dneska již neexistuje, sebelepší scénář vždy ovlivní náhoda, lidský faktor, nesprávné načasování . . . .

Peter Swanson, americký spisovatel, je pro mne opět novým autorem. Jeho zatím tři knihy, které vydal, jsem doposud neznal. Na Zabití je knihou prostřední, napsanou v roce 2014 a posléze vydanou a patřičně oceněnou, český překlad včetně audio knihy je i na českém trhu (2016) zajímavým příspěvkem nové vlny psychologických thrillerů, které se nyní dostávají do módy ( Zmizelá a další ).

Swanson sám je velkým obdivovatelem Alfréda Hitchcocka a Na zabití připomíná Cizince ve vlaku, s nímž má Swansonův příběh mnoho společného.

Autor využívá sílu vyprávění příběhu v první osobě a celá kniha je vlastně jeden příběh viděný „očima“ hlavních protagonistů, mezi kterými Swanson „přepíná“ dle potřeby a vyvíjejícího se děje (Ted, Lily, Miranda atd.), kde hlavní roli hraje Lily. Stávající příběh je ozvláštněn výletem do minulosti, v nichž sledujeme osudy mladé Lily a její pouť, za tím, kým je teď.

Odvíjí se před Vámi krátký časový úsek nabitý událostmi a doplněný odskoky z minulosti hlavní hrdinky Lily. O zvraty není nouze a ve vyprávění Vás autor drží v napětí až do samého závěru. Situace viděné očima různých protagonistů se sice opakují a trochu „brzdí spád děje“ - především v poslední třetině knihy, ale nakonec každý úhel pohledu přináší vždy něco nového a posouvá čtenáře neustále kupředu.

Způsob podání děje je tak trochu jiný, nezvyklý a tím pádem zajímavý. I když čtenář má celý příběh pod kontrolou a v každé chvíli ví, kdo je kdo a co se děje, drží Vás u knihy stejný pocit jako i jiných thrillerů – jak to nakonec vše dopadne.

A když se zdá, že vše je jasné a vývoj předvídatelně ukončen, přichází poslední překvapení, které je nevyhnutelně konečné . . .

Pro mne byla kniha příjemným překvapením, tak trochu jiná, dávám 4 hvězdy a uvidíme, co autor přinese ve své další tvorbě. Dle mne určitě lepší, než Zmizelá, ale k úplné dokonalosti ještě cosi chybí. Přesto, dle mne, dobře investovaný čas, kniha zaujme, pobaví a možná přinutí i k přemýšlení, kde se všechen onen pohled na život tak zásadně mění . . .

jasmína
02.11.2016 5 z 5

Pro mě thriller, od kterého jsem skoro nemohla odejít, a je mi líto, že skončil.

MMacicekk
28.10.2016 5 z 5

Kniha, kterou nebudete moci odložit. Děj plný zvratů a překvapení, závěr možná malinko překombinovaný, ale i tak jsem spokojená na plný počet hvězdiček. Doporučuji.

Danago
14.10.2016 5 z 5

Dokonale promyšlený příběh, já nemám co vytknout. Od začátku až do konce mě stále něco překvapovalo. Kniha je velice čtivá , napínavá. Závěr mě teda dostal. Rozhodně stojí za přečtení.

vendula7992
24.05.2016 5 z 5

Nečtěte pokud:
- čekáte krev a variaci na severské krimi
- máte sklony k závislosti na dobré knize
- se chystáte požádat někoho o ruku :)

Určitě čtěte pokud:
- máte rádi dějové zvraty a rádi se necháte překvapit nečekaným řešením
- fandíte „nečernobílým“ hlavním hrdinům
- připravujete předmanželskou smlouvu :)

Vladísek
24.05.2016 3 z 5

Tak nevím... Na knihu jsem se vcelku těšila, ale nedá se říci, že bych z ní byla nějak unesená. Vcelku průměrné dílo, na můj vkus až neuvěřitelně překombinované. Nicméně ten otevřený konec mě vcelku pobavil.

limetka2008
17.05.2016 4 z 5

Dobré to bylo. Jednu hvězdu ubírám za to, že druhá půlka knížky už trochu ztrácela grády a závěr tam byl tak nějak naplácnutý násilně, skoro jakoby autor najednou nevěděl, jak to ukončit.

Zrzavá_Tereza
22.04.2016 2 z 5

Nechci nikoho napadat nebo urazit, ale pokud tohle někdo označí za thriller a ještě k tomu psychologický, tak neví o čem mluví a patrně se s tímhle žánrem při četbě ještě nesetkal.
Nic jsem od téhle knihy nečekala a i přesto mě zklamala. Napětí nulové, překvapení asi tak jedno, vyústění žádné...
Takže psychologický thriller? Ani náhodou. Jen rozvleklá rádoby detektivka se spoustou mrtvých.
(A to jsem člověk, který se snaží na každé knížce najít něco dobrého.)

HaHa11
19.04.2016 4 z 5

Pěkná nápaditá detektivka, spíše psychothriller. Dost mrvých (trochu to připomíná filmové teenagerské vyvražďovačky), ale autor nepodlehl trendu posledního desetiletí a ušetřil čtenáře drastických detailů. Střídání vypravěčů je zajímavé, nikoliv však novátorské. Tady bych viděla největší podobnost s níže zmiňovanou Zmizelou. A vlastně ještě v něčem - každá z osob, které nám příběh přibližují ze svého úhlu pohledu, je do jisté míry sociopat. Konec ve stylu "Boží mlýny melou pomalu, ale jistě..." asi nejlepší možný ...
Doufám, že brzy bude přeložena i autorova další kniha (The Girl with a Clock for a Heart).