Na zabití

Na zabití https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/271169/mid_na-zabiti-xiY-271169.jpg 4 227 65

Cizím lidem se nikdy nesvěřujte se svými problémy. Úspěšný mladý muž Ted Severson, který zbohatl na internetových start-upech, při nočním letu z Londýna do Bostonu toto pravidlo poruší. Omluvou mu může být, že vypil příliš mnoho martini, a pak také to, že neznámá Lily, s níž se dá do řeči, se mu zdá až příliš přitažlivá. Z nezávazné konverzace se vyklube důvěrná hra na pravdu - a opilý Ted se v letadle svěří, že ho jeho manželka podvádí. Lily mu na oplátku navrhne, že jeho nevěrnou ženu zabije. Ted netuší, že Lily má své vlastní vražedné tajemství, a tak ve chvíli, kdy by to snad ještě šlo, před jejím návrhem necouvne… Peter Swanson vzdává svým psychologickým thrillerem hold slavnému románu Patricie Highsmithové Cizinci ve vlaku a americká kritika jeho knihu klade jednoznačně po bok bestsellerům typu Zmizelé. S jediným rozdílem - Peter Swanson jde mnohem dál.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Paseka

The Kind Worth Killing , 2015

YA-girl
25.04.2020 5 z 5

(SPOILER) Za mě lahůdka :-) Takový mrazivý thriller, ale naštěstí nijak nechutný - spíš mrazivý atmosférou a napínavostí nebo jak to říct... Zkraje jsem si tedy myslela, že mě to ani nebude bavit - že půjde o klasický trojúhelník, kde se Ted dověděl, že ho manželka Miranda podvádí, pak se potkal v letadle s poněkud vyšinutou, chladnokrevnou Lily a dohodli se, že Mirandu zabijí. Jenže když se pak vyprávění zhostila Lily, její vzpomínky mě už do děje vtáhly... a v další části, kde svůj prostor k vyprávění dostala dokonce i Miranda, už jsem hltala každý odstavec :-) Kniha byla perfektně vypointovaná, nikdy jsem nevěděla, co se stane příště... A na samotném konci, když už jsem si chtěla trošku nespokojeně zamlaskat, že jako "sakryš, to je škoda", přišla sladká třešnička na tomto i tak výborném dortíku :-)

Iv8
13.04.2020 4 z 5

Všechny postavy jsou "psychoulítlé" a překvapují svým jednánim, až se z toho vyvine pořádaný propletenec.

Hvězdinka
15.02.2020 2 z 5

Nesdílím moc nadšení. Všechny osoby, hlavně ty čtyři hlavní, totálně vyšinuté. Něco mi tu prostě chybělo a překvapení se nekonalo.

magic11
29.01.2020 5 z 5

Spokojenost. Dobře se četla, překvapivé zvraty a ten konec - až mi bylo na poslední stránce Lily tak trošku líto.

Privilegius
10.11.2019 5 z 5

Četlo se to opravdu dobře. Dobře načasované zvraty a konec rozhodně nezklamal.

art@critic
24.09.2019 odpad!

Podle vkusné obálky jsem rozodně čekala kvalitnější četbu. Jedná se vlastně o naivní, červenou knihovnu pro muže, autor si libuje v náznacích erotiky a v popisech těla, oblečení a dalších podružných detailů. Kniha je psaná skoro primitivním, lidovým jazykem a doporučuji ji spíše nenáročným čtenářům a nejmladším ročníkům.
Možná teď v kritice trochu přeháním, ale jsem z knihy zklamaná. Anotace a design obálky jsou hodně zavádějící a přirovnání ke knize "Zmizelá" je opovážlivé.

anna7461
09.09.2019 5 z 5

Jé to jsem si pošmákla. Dobře napsáno, výborné zvraty, kniha má spád a ne nadarmo od čtenářů přes osmdesát procent. Určitě stojí za přečtení

Fashion
10.08.2019

Super kniha za mna 90% :) určite si ju treba kúpiť a užiť :)

dia.riedl
07.07.2019 4 z 5

Teda, to bylo víc vražd, než v Midsomeru! :-)
Teď vážně, moc dobrý psychothriller! Ted byl prima sympaťák, Lily trochu pošahaná, ale sexy, takže to nevadí.
Příběh dobře gradoval, čekal mě nejeden šokující zvrat, tím víc napínavý, jak se střídaly kapitoly z pohledů různých postav.
Opravdu můžu doporučit!
Konec byl supr.

broskev28
08.05.2019 4 z 5

Hitchcockovy filmy mám moc ráda, takže jsem se na tuhle detektivku těšila, ale asi po třech kapitolách ve stylu Ted/Lily/Ted jsem ji odložila jako nepříliš povedenou a nudnou (po Temné hře mi to připadalo tak nějak příliš obyčejné).
Jenže máme státní svátek, tedy volný den, a já nemám po ruce jinou knihu; navíc termín vrácení do knihovny se blíží, takže se do ní pouštím znovu. A teď už se chytám a nadšeně pročítám všechny tři části brožované knihy a uvědomuju si následující (nepokračuj, pokud nemáš přečteno!):
- každou část tvoří "dvojhlas", vyprávějí ji dvě postavy;
- nejprve jsou to muž - žena, následuje ženské duo, končí opět muž - žena;
- jediná osoba prochází všemi částmi knihy.
Už tohle něco napovídá, ale stejně jsem ten vývoj nečekala. A závěr překonal veškerá má očekávání: ačkoli kniha končí, každý z nás si představuje, co se asi dělo dál . . .

Miluska2810
25.02.2019 4 z 5

vcelku dobre

Laza27
23.02.2019 5 z 5

Dala jsem jí v audioknižní podobě a to prostě chcete slyšet/číst!!!!

Pípasek
18.02.2019 5 z 5

Není co dodat, vše již napsali ostatní, jedním slovem super

ArwenAragorn
18.01.2019 5 z 5

Teda, to byla jízda! V půlce přijde zásadní zvrat, který jsem nečekala, pak další a další překvapení. Výborně promyšlený, napínavý thriller se závěrem, který mě hodně pobavil. Musím ho doporučit!

trudoš
22.12.2018 4 z 5

Povedený thriller, jehož tempo určují neustálé zvraty v zápletce. I když má člověk zpočátku určitou představu o skutečném stavu věcí, neočekávaný vývoj událostí jeho přesvědčení snadno rozfouká jako domeček z karet. Na to s jak jednoduchým motivem Peter Swanson pracuje, se mu musí přiznat nápaditost při konstrukci osnovy. Pravdou ovšem je, že do několika zpětných vysvětlovaček se pouštět nemusel, až příliš to připomíná humoristu, snažícího se rozebrat vlastní vtip, aby měl jistotu, že jej pochopili i ti nalevo. Hlavní postavě navíc možná až příliš často procházejí věci, které by v reálném životě narazily už při prvním náznaku vyšetřování. Na druhou stranu, autorův úmysl je zřejmý a komplikovat jej detaily by pouze zničilo finální pointu. Snad jen, že chladnokrevnost ústředního protagonisty neúmyslně zbavuje příběh napětí, protože proč fandit někomu, jehož sebejistota si nedokáže připustit byť jen náznak možnosti neúspěchu? O to víc si cením závěru, který celou anabázi vtipně uzavírá.

soupik2012
08.09.2018 5 z 5

Vtipně vyskládaný příběh, který je propletený tam a zpátky, ale nic z toho nevyznívá nelogicky a kroky všech postav v příběhu jsou uvěřitelné. Velice se mi líbilo vykreslení stejných situací z pohledu rozdílných postav. Nestává se příliš často, abych v knize fandila záporné postavě. Její poslední útok mi ale vadil, protože to bylo poprvé na zcela nevinnou oběť a tak jsem jí fandit přestala. O to větší radost jsem měla z konce knihy, ve který jsem již ani nedoufala. Doslova mě od srdce rozesmál. Audioknižní zpracování je naprosto dokonalé. Každou postavu čte někdo jiný a hlasy předčítají velmi procítěně.

MortRainey
13.07.2018 5 z 5

Knihu jsem obcházel docela dlouho. Vlastně se ke mě dostala náhodou. Jednou v knihkupectví jsem si chtěl koupit paperbackovou detektivku na víkend a řekl svojí milované kolegyni, ať nějakou "na blind" vytáhne, dostal jsem do ruky Na zabití, rychlým okem přejel anotaci (byla tam zmínka o Zmizelé) a až teď jsem ji konečně přečetl;-)
Opět jde o thriller se zápletkou "cherchez la femme". Tím nespoileruji;-) ale ženský element je prostě v současném thrilleru nepopiratelný fenomén a já bych Na zabití zařadil klidně vedle Zmizelé, Dřív než půjdu spát či Tuesday s Dívkou ve vlaku;-)
Zaslouží si taky připomenout, že kniha je údajně autorova pocta dílu první dámy thrilleru Patricie Highsmithové - Strangers on a Train a mistrovi horroru, který její dílo filmově zpracoval - Alfredu Hitchcockovi.
Víc jak půl knihy to byla jasná pětka, jen pak mě překvapilo pár nedotažených časových detailů (jsem prostě pozorný čtenář, no;-), a po Lovcích hlav např...). Dlouho jsem tak váhal, jestli nedat nakonec jen 4 hvězdičky, ale závěr si plný počet bodů prostě potvrdil!!!
PS. A moc mě potěšilo, že kniha bude zfilmována, protože tahle zápletka si nejen čtenářovo, ale i divákovo oko zaslouží!!!

Fillipa
12.07.2018 4 z 5

Kniha je naprosto jiná, než jsem očekávala po přečtení anotace. Krásně se poslouchá, v pohodě přidáváte jednu vraždu ke druhé a žasnete, že držíte palce vražedkyni. Konec je opravdu nepředvídatelný. Bavila jsem se.

Bablu
28.01.2018 4 z 5

Jako audiokniha naprosto skvělá, velmi dobře namluvená a celkové napínavá s překvapivými zvraty.

Joges
20.10.2017 4 z 5

Detektivka je napínavá, nápaditá, členění kapitol a postav je dobře zvolené, autorský styl je na úrovni a závěr je pozoruhodný. Přesto jsem při sondách do historie nebo opakování informací zažíval chvíle nudy. Takže žádná pecka, za mně jen zdařilý nadprůměr.