Na vlastní kůži

Na vlastní kůži https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/404610/bmid_na-vlastni-kuzi-4Qw-404610.jpg 4 95 33

Poutavé dobrodružství, jehož autorem je zkušený novinář a osvědčený autor, popisuje skutečnou událost, kterou bychom dnes mohli nazvat humanitární misí. Na počátku 19. století se španělský král na doporučení lékařů rozhodl vypravit do zámoří expedici, jejímž cílem bylo rozšířit právě objevenou vakcínu proti černým neštovicím v Americe a na dalších územích a zbavit tak tamější obyvatelstvo ničivé nemoci. Součástí námořní výpravy byli lékaři, ale i dvaadvacet dětí a mladá žena, která o ně pečovala. Právě Isabel se stává hlavní hrdinkou příběhu a její nevšední osud, schopnosti, krása i odvaha udrží čtenáře v napětí do poslední stránky.... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: ekniha , Ikar (ČR)

A flor de piel , 2015

MichelleS
11.11.2018 3 z 5

Tam, kde autor vychází z faktů, je kniha úžasné, zajímavé, napínavé čtení. Tam, kde tvoří postavy, příběh, prožívání, to drhne. Postavy většinou černobílé, bez vývoje, hlavní hrdinka samozřejmě neuvěřitelně krásná, chyby žádné, schází jen svatozář. Možná se neměl pouštět do románu, ale zůstat u populárně naučné literatury. Za seznámení s počátky očkování a zámořskou expedicí jsem ráda, tu milostně vztahovou omáčku nemusím.

Zdenas5
24.08.2018 4 z 5

Zajímavá a poučná kniha, rozšířila mé obzory.

vivienna
26.07.2018 3 z 5

...téma knihy určitě zajímavé, psané podle skutečných událostí... část knihy se četla dobře, část nezáživná, ke konci jsem se už musela nutit, abych ji dočetla...

Guinevra
15.07.2018 5 z 5

Kniha byla výborná, čtivá. Velké plus za to, že se autor držel informací z dochovaných historických pramenů.
Jenom velká škoda, že v knize nebyla mapka s vyznačením, kudy se expedice ubírala. Hodně by to pomohlo, zvlášť, když se pak cesty lékařů rozdělily a každý jel pomáhat do jiných částí španělského impéria. Musela jsem kvůli tomu dost často zapínat Goooglemaps :-)

gossipavlina
18.06.2018 3 z 5

Sama nerozumím, proč mě to nebavilo, i přesto, že šlo o velmi zajímavé téma. Nadto předešlé dvě autorovy knihy se mi líbily moc.
Tentokrát jsem byla naladěná na jinou vlnu a se čtením jsem se musela přemáhat. Taky mi to trvalo docela dlouho dobu, než jsem se dostala ke konci.
Přesto ji doporučuji k přečtení, třeba zrovna vás bavit bude.

Knihomol.ka
03.05.2018 2 z 5

Po první třetině jsem knihu odložila. Za mě zklamání.

josska
28.04.2018 5 z 5

Knížka se mě moc líbila,byla čtivá,napínavá,místy smutná a zajímavá, 5 hvězdiček oprávněně

Richisa
19.04.2018 5 z 5

Nádherná kniha, velmi čtivý dokument doby a snahy o vymýcení neštovic, na které umíraly miliony lidí.

Kniha je o to cennější, že stojí na velmi pevných historických základech. Autor nastudoval velké množství pramenů. Nechybí ani osudy účastníků výpravy po jejím skončení. Škoda, že se nedochovaly zprávy o většině dětí, které se cesty účastnily.

Doktoři vsadili vlastní zdraví, aby dovezli vakcínu do celého, tehdy už rozpadajícího se, imperia. Zajímavé bylo i zachycení charakterů jednotlivých účastníků výpravy. Už jen nápad, že vakcínu budou posílat "v dětech" je velmi odvážný. Kdyby pan doktor Balmis byl schopen empatie, pravděpodobně by ho takový risk ani nenapadl... Naprosto nepochopitelná je snaha některých mocných Nového světa klást byrokratické překážky misi a parazitovat na "slávě" expedice.

Knihu mohu jen doporučit.

hajrys
26.03.2018 4 z 5

Rozhodně zajímavé téma. Vykresluje světový boj proti smrtelné nemoci. Je dobře, že se v dějinách lidstva vždy najdou nadšenci, kteří nedbaje překážkám dokáží neuvěřitelné věci. Za to jim patří velké uznání a dík. Jedna hvězdička dolů, protože si myslím, že by se toto opravdu velmi a velmi zajímavé téma dalo zpracovat lépe.

zazvorka
23.03.2018 5 z 5

Knížka mne moc zaujala - vřele doporučuji k přečtení. Začátek má spád, později jsou i rozvleklejší pasáže - ale neodradily mne. Téma samo mne hodně zaujalo - rozšířila jsem si obzory. Fascinující historický příběh, obzvlášť působivé je to, že má reálný podklad.

ivakola
22.03.2018 5 z 5

Výborně napsaná kniha. Příběh lidí, kteří se snaží zabránit šíření nemoci a úplně ji vymítit. Obětují tomu často i vlastní život a svoje soukromí. Opravdu dobré čtení.

inkatenysek
09.03.2018 5 z 5

Musím napsat, že od dob trilogie Století od Kena Folletta mě zatím žádný další historický román tak nezasáhl. Na vlastní kůži se mi opravdu dostalo pod kůži. Zdánlivě nenápadná kniha, pro mě od zatím neznámého autora, mě nadchla jednak svou propracovaností a hlavně tématem, které je založeno na skutečných událostech. Konečně jsem se jednou zase dočetla o něčem, o čem jsem do té doby nikdy neslyšela. Na tomto titulu se mi líbí jeho mnohovrstevnost. To, že není výhradně jen o boji proti neštovicím a samotné expedici, ale ukazuje také složitost tehdejší doby, sociální rozdíly mezi chudými a hladem trápenými venkovany a majetnějšími obyvateli měst, nuzné podmínky dětí v nalezincích, střety osvícenců s konzervativci, spory Španělska s Francií či intriky politiků v zámořských državách, z nichž se většina snažila v tamních podmínkách co nejvíce obohatit. Musím vychválit i psychologické propracování jednotlivých postav. Z počátku jsem teda nenáviděla doktora Balmise pro jeho sobeckost a intriky, kterými ublížil dalším účastníkům expedice a jeho ďábelský plán, záměrně nakazit děti neštovicemi, ale po dočtení celého příběhu jsem musela uznat, že byl svým způsobem nešťastným člověkem, který obětoval vše pro vědu a výzkum a až příliš pozdě si uvědomil, že život je i o něčem jiném. Každopádně jeho přínos pro lidstvo je velký. Isabel jsem si oblíbila hned od první stránky. Obdivovala jsem její statečnost, se kterou se ujala svého úkolu členky očkovací expedice a jak se z venkovské naivní dívenky stala zralou praktickou ženou, která zvládla ukočírovat děti během cesty, ale také se naučit různé lékařské praktiky, jež později uplatnila při práci v nemocnic v Novém Španělsku. Mrzí mě, že se neví nic o jejím dalším osudu, jako je tomu u obou pánů doktorů... Pro chudáka, doktora Salvanyho, jsem uronila nejednu slzu. Jeho jsem musela také obdivovat. Přes utrpení, způsobené chatrným zdravím, zvládl obdivuhodný kus práce. No a co napsat o dětech? Ty byly pro většinu dospělých jen nástrojem, jak přepravit vakcínu přes oceán. Byly vybrány z nejchudších poměrů, nalezinců, či „odkoupené“ od rodičů. Bylo jim přislíbeno dobrodružství a vyhlídka lepší budoucnosti v podobě adopce bohatými Američany či navrácení zpět k vlastním rodinám, ale ne vždy k tomu opravdu došlo. Holt, úředníci v zámoří se jen neradi podřizovali nařízením krále a plýtvali svými penězi... A historie? Ta na ně zapomněla už úplně.
Knihu hodnotím 100% a doporučuji ji všem, kteří mají rádi historické romány či příběhy založené na skutečných událostech. Zároveň bych chtěla upozornit na to, že díky zmínění jmen mnoha historických osobností, zevrubnému popisu boje proti neštovicím, celé expedice, politické situace apod. se nejedná o žádnou oddechovku a je vyžadována čtenářova naprostá soustředěnost.

alexis818
03.03.2018 4 z 5

Zajímavá kniha,velmi poučná.Je pravda ,že některé pasáže byly zdlouhavé,proto o jednu hvězdičku méně.Na druhé straně asi ty politické a církevní popisy byly důležité,protože tato kniha byla skutečnost a ta si vyžaduje přesnější popisy problémů s tím spojené.Zase jsem obohacena o spoustu informací,tak to stálo za to.Doporučuji.