Na mramorových útesoch

Román je oslavou strateného raja i alegóriou hrôz uplynulého storočia. Toto štylisticky majstrovské dielo s istým nádychom staromódnosti je však zároveň Jüngerovou kľúčovou knihou s akríbiou a stoicizmom, zobrazujúcou ľudské dilemy zoči-voči fašistickej diktatúre.

https://www.databazeknih.cz/images_books/15_/153444/na-mramorovych-utesoch-153444.jpg 4.45
Literatura světová, Novely
Vydáno:, Marenčin PT

Auf den Marmorklippen (1939)

Kniha Na mramorových útesoch

Izák Gellner
11.02.2018

V knize je zřejmě příhodné nalézat symbolický odpor k Třetí říši - a nejspíš tam vzhledem k době je. Přesto na mě osobně text dýchl jinou, mnohem poetičtější atmosférou, kterou jsem přijímal samu o sobě a nespojoval ji s politickými událostmi. Literární jazyk Mramorových útesů je jedním z těch nejkrásnějších, s nimiž jsem se setkal, a citlivý lyrizující vztah k rostlinnému (přírodnímu) světu svědčí o duchovní hloubce autora. Příběh prostupují myticky působící obrazy, které jej téměř znemožňují časově a místně zasadit, přesněji řečeno: odehrává se v jakémsi typicky mytickém bezčasí, v symbolickém prostoru, v němž dochází ke střetávání ctnosti a neřesti, růstu a úpadku, vznešenosti a nízkosti. Krátké, ale monumentální dílo.

petula.pd
14.10.2013

Velmi odvážné, pokud si uvědomíme, že kniha byla vydána v roce 1939 a je ve skrytu otevřenou kritikou třetí říše.
Kniha je vyprávěním o zániku a znovuzrození.

Za zmínku stojí, že přeložil a doslov napsal Michal Ajvaz.

alegorie novely rozjímání příroda

Ernst Jünger