Na kole přes Afriku

Na kole přes Afriku https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/438371/bmid_na-kole-pres-afriku-aCk-438371.jpg 5 130 74

Jet do Afriky a poznat tamní přírodu, to je sen kdejakého kluka. Ne každý ale v sobě později najde sílu na to, aby takový dětský sen skutečně prožil. Tohle je příběh snu, který se opravdu stal. Začíná pod horou Libín a v sedle kola. Čím vším se jeho hlavní hrdina na své cestě stal? Jaké lidi potkal? Co zažil v písku a větru uprostřed saharských dun? Proč s sebou vezl násadu od krumpáče? Potkal v pralese vysněného slona? A co zjistil o tmě, které se odjakživa bál? Vydejte se s ním na cestu přes hory, pouště, savany i tropické lesy. Jmenuji se Tadeáš Šíma, je mi 27 let a pocházím z jihočeských Prachatic. V roce 2016 jsem vyrazil poprvé do Afriky na kole. Z rodného města jsem došlapal až do marockého Rabatu, kde mě přepadla skupina mladých banditů, kteří mě připravili o kolo i elán pokračovat cestě. Má paličatost však zvítězila a já se o rok později na cestu vydal znovu. Z marockého přístavního města Tanger jsem podél západního pobřeží došlapal až do Kapského Města. Celá cesta trvala 7 měsíců a byla dlouhá 13 000 kilometrů. Což je asi 650 Třešňáků. 1 Třešňák = 20 km (pozn. autora)... celý text

Honza1978
28.08.2020 5 z 5

Nádherná a poutavá kniha, kterou člověk čte jedním dechem. Tadeáš je borec a "klobouk dolů" před ním, že si dokázal splnit svůj sen. Neskutečné, co dokázal sám v Africe prožít a lze jen smeknout, že "měl koule" na to, aby cestu dokončil i přes mnoho útrap či defektů !! Moc pěkná kniha, lze jen doporučit ! "Šéďa z Jizerek"

DreamerX9
28.08.2020 4 z 5

Musím říct, že smekám! Je úžasné že to vůbec dokázal a že to nevzdal po tom všem co se mu přihodilo ba cestě. Kniha byla čťivá, inspirující a i zábavná.
Doporučuji vydat se na cestu s tímto autorem alespoň v myšlenkách stojí to za to :)

radka2070
19.08.2020 5 z 5

Kniha se čte naprosto skvěle. Příběhy naprosto vtáhnou do děje. Vřele doporučuji.

Pragoholik
18.08.2020 5 z 5

Na knihu jsem narazil náhodou a je naprosto skvělá. Originální, skvěle se čte a já osobně se s některými příběhy i dost ztotožnil. Už teď se těším na autorovo příští dílo!

jana1963
14.08.2020 5 z 5

Skvělá kniha, dobře se četla a originální ilustrace byly nejlepší.
Těším se na další :)

ananas28
06.08.2020 5 z 5

Opravdu skvěle napsaný vtipný text, od kterého se šlo špatně odtrhnout. Kniha je plná příhod z cesty, které vykreslují Afriku, ale i pocity, které autor na cestě zažíval... Líbí se mi, že nebyly uvedeny pouze veselé příhody, ale zkrátka popis toho, jak cesta probíhala se všemi strastmi i radostmi. Co bych chtěla vyzdvihnout, je propojení samotné cesty s běžným životem autora.
Ilustrace jsou trefné a vtipné, vlastně skvěle dokreslují pocity z knihy. K tomu možná škoda, že na závěr nebylo přiloženo i pár fotografií z cesty (ale zase na druhou stranu od toho jsou přednášky Tadeáše Šímy, kde se člověk může kochat pořízenými snímky).
Co říci na závěr, snad jen, že se moc těším na druhou knihu o Ománu...jen tak dál!

nechoeva
06.08.2020 5 z 5

Kniha se mi četla velmi dobře a snadno. Je zařazena v kategoriích cestování a dobrodružné a také sem právem patří. Není to klasický cestopis, kde se dozvíte fakta o dané zemi, nebo průvodce, který vám řekne, která místa navštívit. Knížka nás nechá ochutnat střípky různých kultur a zemí, které pro někoho mohou být i podnětem se sám do Afriky vydat a poznat její krásy. Je to poutavý a krásný příběh kluka, který si jel splnit sen a jsem velmi ráda, že ho s námi sdílel.

Štěpa683
04.08.2020 5 z 5

Kniha mě velmi mile potěšila. Jedná se o čtivý cestopis s trefnými a vtipnými asociacemi. Tadeáš dokáže s grácií popsat i nelehké situace, které ho v Africe potkávaly. Jeho prvotní a jednoduché malůvky pořízené během své cesty obohacují text a přidávají více autentičnosti.

sadam23
04.08.2020 5 z 5

Kniha je psána stylem, který bych nazval prostě, Tádův. Pohodové, čtivé, autor nám kromě zemí a kultur afrických (popsaných hlavně způsobem vyprávění než fakty) představuje svůj osobitý humor. Zárověň je kniha ale i sondou do autorovy mysli v obtížných časech, které zákonitě při takovéto velké výpravě za dobrodružstvím a sebepoznáním musí nastat.

Dodatek (spoiler) :
Jsem nesmírně rád, že jsem mohl být součástí petanquového týmu (slíbeného na str. 81) v Třešňáku.. a to týmu vítězného!!

JáraTym
30.07.2020 4 z 5

Lehký, čtivý, optimistický cestopis, který vás pohltí natolik, že prostě knihu nedokážete odložit, a nutkavě chcete otočit na další stránku s tím, co se Tádovi z Prachatic, zase stane, čím vás pobaví tentokrát, a nebo jakou ilustrací (které jsou velmi originální a trefné) zase příběh doplní a poposune dál.
Bohužel se neubráním srovnání se známými Ziburovy cestopisy. Jediný rozdíl je ten, že Zibura si nedává žádný přesný cíl, jen procestovat nějakou zemi. To, že má Šíma cíl, dojet do Kapského města, není vůbec špatné, a ještě více to nahrává tomu, že knihu za dva večery přečtete téměř jedním dechem. Oba dva mají osobitý smysl pro humor s trochou té české nátury, která knihu opět obohatí o něco navíc.
Kniha rychlím tempem ubíhá (jako kilometry na autorově tachometru) a vy máte i po dočtení pocit, že chcete víc. Tudíž se velmi těším na další autorovu knížku.

ZeK
29.07.2020 5 z 5

Knihu jsem přečetl doslova jedním dechem a byl jsem moc mile překvapen. Úžasné vyprávění Tády z Prachatic, městečka pod Libínem, jak sám píše, o plnění vlastního snu, řadě překážek na cestě napříč Afrikou. Velmi svižně a vtipně napsané, čtivé dílko vtáhne přímo na africké cesty a spolu s Tádou poznáváte krásy Afriky, prožíváte nejrůznější setkání a situace, zoufáte nad tím, když se opětovně ozve ono známé tssss… Knihu jednoznačně doporučuji, zaujala a už nyní se těším na další pokračování zážitků z dalších výprav.

bookcase
29.07.2020 5 z 5

Skvělý, oddechový a zároveň adrenalinový cestopis, bavil mě. Tadeáš je sympaťák, na nic si nehraje.

janina66
26.07.2020 5 z 5

Super zábavné čtení. Bála jsem se, že bude popisováno chování lidí a popis Afriky jako takové. Ale má obava byla zbytečná. Líbilo se mi jak Tadeáš popisuje opravy, co vše se mu na kole rozbilo. Kniha měla spád a pobavila mě. Nejdříve jsem ji jako dárek koupila manželovi. Ten dříve závodil, tak ji rychle zhltnul a pak i já se do ní pustila a nelituji.

jarek3717
12.07.2020

Téměř v každé kapitole jsem se od srdce zasmál, Táda upřímně a vtipně popisuje různé situace do kterých se na svém putování dostává. S chutí bych se občas k němu připojil…
Tahle kniha ve mně něco zanechala.