Na co Alice zapomněla

Na co Alice zapomněla https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/229901/bmid_na-co-alice-zapomnela-jZo-229901.jpg 4 1759 452

Když se Alice probere na zemi v posilovně, má na hlavě pořádnou bouli a myslí si, že je jí dvacet devět a čeká první dítě se svým superúžasným manželem Nickem. Jenomže pak se dozví, že se jí z paměti právě vymazalo deset let života a že je ve skutečnosti devětatřicetiletá neurotička, která nejraději tráví svůj volný čas v posilovně nebo na poradách školního výboru se ženami, jež kdysi nesnášela. Jak se to stalo, že se její život tak radikálně změnil? Proč ji její manžel nenávidí? Co tak hrozného provedla, že s ní její milovaná sestra skoro nemluví? A do toho si není schopná vůbec vzpomenout na svoje tři děti – ne, Alice se najednou vidí jinýma očima a ta nová žena, o které jí vyprávějí, se jí vůbec nezamlouvá. Najde způsob, aby se znovu stala tím člověkem, kterým bývala?... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Ikar (ČR)

What Alice Forgot , 2010

Šánka
01.06.2015 5 z 5

Moc jsem se na knihu těšila a mé očekávání víc než splnila, ona byla dokonalá! Styl psaní autorky se mi líbil už v její knize Manželovo tajemství a tato kniha byla opět parádní kousek.
Příběh, který prožíváme s Alicí a u kterého si sami můžeme tak trošku šáhnout do svědomí a zamyslet se, jestli jsme touhle cestou chtěli jít, jak moc jsme se změnili, kde zůstaly naše sny, jak i velkou lásku může běh času a starosti o děti změnit. A jak L. Moriarty krásně vystihla v epilogu, nemusí to být změna k horšímu, jen jiná forma lásky. Kniha mě dokázala dojmout, jemný humor pobavit, ale hlavně ve mně zanechala krásný zážitek, který hned tak nevyprchá.

danae1515
29.05.2015 5 z 5

Pár dní jsem ji nechala v mysli odležet, než jsem se začetla do jiné....
Nekupuji knihy často. Mám takový, říkám tomu sedmý smysl, jinak řečeno "čuch" na knížky, které by se mi mohly líbit. I v tomto případě "můj sedmý" zafungoval. Nepadla jsem z ní na ....., ale líbila se mi, řadím ji mezi ty, psané pro mou krevní skupinu.
Mám ráda neobvyklé formy psaní. Takže příběh Alice prokládaný Elisabetinými úkoly, okořeněný komentovaným blogem jedné prababičky.... paráda.
Dále - něco málo přes 400 stránek = velmi krátký časový úsek děje. Nevadilo mi.
Osobně jsem se od samého začátku srdečně upnula více na příběh Elisabeth a prožívala jsem její osud daleko hlouběji, než ústřední příběh Alice. V reálu bych měla Elisabeth moc ráda.
Původně jsem chtěla odebrat jednu hvězdičku, za - pro mě trapné? - rušivé momenty typu? - kdy museli Alice a Nick tančit...., jak připlavala velryba....., a jeden chlapeček z Vietnamu by úplně stačil...
Nakonec dávám 5 za pěkný příběh, zajímavý námět, za několik pěkných chvil u knížky, kterou teď s radostí půjčuji.
Jen malý černý puntík za - pro mě mohla knížka mohla skončit na straně 416. Vy, milovnice happy endu, byste si mohly těch posledních 11 stran dosnít :-)

moonula
27.05.2015 3 z 5

Takže jsem dočetla Alici na kterou jsem se těšila a uprosila manžela aby do mně investoval 399 korun českých..Kniha nebyla špatná,hezky se četla,asi po víc jak půlce jsem se opravdu začetla.Už jsem byla zvědavá jak tohle fakt skončí... A překvapenííí,skončila bezvadně...U knihy manželovo tajemství jsem zívala u této jen do půlky a pak se rozjela...Takže stála za ten kup...Ale jak tady paní psala.Je to poslední kniha kterou od autorky mám a kterou jsem četla..Není to můj styl.. Tak zasouvám do poslední poličky v knihovně až dozadu a snad si ji jednou někdo vytáhne,pokud ji najde... Dávám tři hvězdičky za obálku a za Giny mega citronový koláč..

Kočičáci
24.05.2015 5 z 5

Parádní knížka, nenudila jsem se ani vteřinu a hltala jsem každou další stránku. Oceňuji vyprávění ze třech různých pohledů, čtenáře to nenechá vydechnout a udržuje ho v napětí.
I já jsem se s Alice ztotožnila a představila jsem si sebe sama v podobné situaci... uf, snad jsem se tolik nezměnila, musím se zeptat manžela :-D
Doporučuji komentáře Ankavi, Neri a JanaDor níže... lépe to snad napsat nejde!

jasmína
24.05.2015 1 z 5

Lituju, že jsem knihu dočetla, co to bylo ?? Stále dokola si Alice opakovala, co bylo, byla mi nepříjemná, naprosto jsem skončila s knihami této autorky, to se prostě nedá !!

Vždyť to nemělo žádný posun, žádnou akci, prostě nic, co by kniha měla mít.

Melindaaaa
23.05.2015

Liane Moriarty opět nezklamala a svou druhou česky vydanou knihou připravila čtenářům několik (dle mého žalostně málo!) hodin zábavy. Alice se čte zlehka, rychle a přesto vám nedá vydechnout. Jakkoli banální se může zdát její námět, autorka ho dokázala proměnit v něco jedinečného. Udělejte pro sebe něco a přečtěte si to.
Můj ucelený názor naleznete v záložce Recenze

pocketka
20.05.2015 5 z 5

Velmi vydařená kniha. Líbí se mi styl psaní autorky, příběh mi sice připomínal Remember me? od Kinselly, ale to zejména v začátcích knihy. Je to kniha, u které si opravdu odpočinete, možná Vám připomene v některých částech i Vaše vlastní manželství. I v období zkouškového jsem ji přečetla za 3 dny, protože prostě nemůžete přestat číst, chcete vědět co bude, až si Alice zase vzpomene. Jediné negativum pro mne byla postava Giny, která vlastně v knize již neexistovala, ale byla mi, kdo ví proč, krajně nesympatická.

Tétéčko
20.05.2015 4 z 5

Trochu jsem se bála, že to dopadne smutně jako v předešlé knize, ale nakonec jsem byla spokojená.

janamaxik
17.05.2015 5 z 5

Velice čtivá kniha, doporučuji. Přečetla jsem jedním dechem. Zajímavý poutavý příběh plný emocí.

Sali88
10.05.2015 4 z 5

Kniha o skutečném životě, o věcech, které se můžou stát každému.Jen jsem čekala na nějaké větší tajemství, na které zapomněla, a které se časem objeví, ale nic takového tam nebylo. Dávám 4 hvězdičky, kniha je čtivá, musela jsem pořád číst dál, chtěla jsem vědět, jaké všechny vzpomínky ztratila, jak se za těch deset let, které si nepamatuje změnila, i jak to nakonec dopadne.

andream
10.05.2015 5 z 5

Pěkná oddychovka, četla se dobře až na pasáže Elizabet, ty jsem přeskakovala, nebavily mě. Jinak takový normální příběh z normálního života, za přečtení určitě stojí.

Terry11
04.05.2015 4 z 5

"Bylo to jako srovnávat perlivou vodu s francouzským šampusem. Počáteční zamilovanost je vzrušující. Je lehká a bublavá. Takhle umí milovat každý. Ale láska po třech dětech, po rozchodu, poté, co jste si navzájem ublížili a navzájem odpustili, jeden druhého nudili a překvapovali, poté, co jste na sobě viděli to nejhorší i to nejlepší - tak takováhle láska je nepopsatelná. Zasluhovala by si vlastní termín."

Už v předcházející knize autorky jsem byla fascinovaná, jak umí zacházet s napětím. Jak rafinovaně odkrývá minulost, souvislosti, tajemství. Použila stejnou formu vyprávění, tentokrát to jsou tři ženy, které ( každá jinou vypravěčskou formou - er-forma, blog, dopisy psychiatrovi) nejen posouvají děj kupředu, ale vlastně i dozadu. Musím přiznat, že některé pasáže Elizabeth jsem trochu přeskakovala, ne že by byly nudné, ale tolik jsem byla zvědavá, "na co Alice zapomněla". Hodně se mi líbily vtipné komentáře na Frannie blog.
Po zkušenosti s předcházející autorčinou knihou jsem až do konce příběhu byla přesvědčena, že příběh neskončí, jak bych si přála, takže mě ten dvojitý happyend vlastně tak trochu zaskočil.

Alienn
28.04.2015 4 z 5

Knížku jsem přečetla jedním dechem, přišla ve správný čas. Sednul mi styl psaní, líbil se mi příběh, opravdu doporučuji.

Peace
25.04.2015 5 z 5

"Ačkoli se mohlo zdát lákavé vymazat spolu s těmi lety všechen žal a bolest, byla by to lež."

Kniha má všechno, co má správný román mít - vtipné momenty, smutné a melancholické chvilky, pohladí po duši i vede k zamyšlení nad vlastním životem.
No řekněte sami - jak by se na náš současný život dívalo o deset let mladší já?

aliali
23.04.2015 4 z 5

Téma hodně zajímavé, knížka se hezky četla ale od konce jsem asi očekávala víc.

Paja85
20.04.2015 5 z 5

Z knihy jsem byla nadšená. Líbila se mi mnohem víc než Manželovo tajemství. Těšila jsem se, co se stane, když se Alici vrátí pamět :)

jitka1661
10.04.2015 5 z 5

Velmi čtivé !

Hakri
08.04.2015 5 z 5

Kniha Manželovo tajemství se mi líbila hodně, ale Alice jí ještě předčila. Skvělé čtení, hodně věcí k zamyšlení a výborné vyprávění. Když si člověk prohlídne fotky 10 let staré, tak si říká jak se změnil fyzicky, ale už si neuvědomí jak se změnil celkově (někdy ku prospěchu, někdy méně......). Doufám, že bude autorka takto pokračovat, už se těším na další romány :-)

Dadula118
07.04.2015 4 z 5

skvěle napsané.Líbilo se mě to víc jak Manželovo tajemství.Čtivé po celou dobu.

Ankavi
02.04.2015 5 z 5

Jedním slovem - skvělé! Na první pohled 100x omletý příběh - úraz, ztráta paměti, dlouhé "okno"... ALE - od prvního okamžiku je tato kniha něčím jedinečná. Vzhledem k tomu, že se vypravěči střídají, nahlédnete do duše hned několika hlavních postav - a je vám jasné, že nic není černobílé. I Alice pozvolna poznává, že se "něco" závažného v jejím životě přihodilo, ale co to bylo, jaké byly toho příčiny...kdo za co "může"... to ji zprvu nenapadá, nevzpomíná si. Postupně však začne mozaiku skládat. Určitě se alespoň v části příběhu poznáte - každého z nás život trochu "semlel" - jsme jiní než jsme bývali zamlada. A ani si to neuvědomujeme - není čas. Příšly děti, pořád někam spěcháme, za něčím se ženeme. Jak málo stačí, aby se člověk změnil tak, že se nepoznává! Někdy ale stačí jedna rána - a začne si to uvědomovat. Alici se přesně tohle příhodilo. Se zatajeným dechem budete rozplétat tajemství jejího příběhu a tipovat, jak to celé vlastně dopadne. A garantuji vám, že napnuti zůstanete do posledního okamžiku. Zklamaní nebudete. Nádherná kniha.

manželství ztráta paměti, amnézie

Liane Moriarty