Na co Alice zapomněla

Na co Alice zapomněla https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/229901/bmid_na-co-alice-zapomnela-jZo-229901.jpg 4 1763 1763

Když se Alice probere na zemi v posilovně, má na hlavě pořádnou bouli a myslí si, že je jí dvacet devět a čeká první dítě se svým superúžasným manželem Nickem. Jenomže pak se dozví, že se jí z paměti právě vymazalo deset let života a že je ve skutečnosti devětatřicetiletá neurotička, která nejraději tráví svůj volný čas v posilovně nebo na poradách školního výboru se ženami, jež kdysi nesnášela. Jak se to stalo, že se její život tak radikálně změnil? Proč ji její manžel nenávidí? Co tak hrozného provedla, že s ní její milovaná sestra skoro nemluví? A do toho si není schopná vůbec vzpomenout na svoje tři děti – ne, Alice se najednou vidí jinýma očima a ta nová žena, o které jí vyprávějí, se jí vůbec nezamlouvá. Najde způsob, aby se znovu stala tím člověkem, kterým bývala?... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Ikar (ČR)

What Alice Forgot , 2010

Terezk-a
27.06.2016 5 z 5

Styl psaní stejně jako knihy od Liane Moriarty je prostě senzační.
Nejvíce se mi líbí, že kniha obsahuje hned několik příběhů, které se po celou dobu prolínají a nakonec do sebe perfektně zapadnou.
A konec knihy mě moc potěšil!
Doufám, že nadcházející čtenáře potěší také...

kika 13
03.06.2016 5 z 5

Skvěle psané plné i hůmorných chvil a nutností se zamyslet jak já vlastně žiju....

jane4352
01.06.2016 5 z 5

Příjemné čtení, které člověka donutí se zamyslet sám nad sebou, svým přístupem k životu a ke svým blízkým. Liane je prostě moje oblíbená spisovatelka :-)

maruschka
31.05.2016 5 z 5

Je načase to přiznat: trpím předsudky vůči knihám s barevnými obálkami (které mají navíc v názvu jméno hlavní hrdinky, napsala je žena a ještě ke všemu se jich prodalo fakt moc milionů). Tímto se jim hluboce omlouvám. Nebo aspoň Alici. Protože i když Alice na spoustu věcí zapomněla, já vím naprosto jistě, že na Alici nikdy nezapomenu.
Pane bože, koho by napadlo, že můj život je takhle úžasný?

babsi66
27.05.2016 4 z 5

Svižné a zábavné. Hlavní hrdinka Alice si vás získá hned na prvních stránkách a i když se na ni v průběhu knížky dozvíte pěknou špínu, budete ji mít pořád stejně rádi.

Oceňuji správné nadávkování humoru, sentimentu, dramatu a situační komiky. Co oceňuji už méně, je epilog, který je přesně tak nudný, nepřekvapivý a klišovitý, jak byste u knihy podobného ražení čekali.

Safienka
15.05.2016 5 z 5

Liane Moriarty mě vždycky dostane svým skvělým příběhem, který mě donutí přemýšlet. Opět jsem si čtení užila, pobavila se a vzpomínala na časy před deseti lety :-) Ze začátku jsem se nemohla začíst, ale rychle to přešlo a nakonec jsem se nemohla odtrhnout :-)

Arsi007
15.05.2016 3 z 5

Příběh Alice, která po pádu na zem zapomněla posledních deset let života. Do příběhu jsou vloženy dopisy pro psychiatra od Aliciny sestry Elisabeth a části z blogu jejich babičky, které byly úžasné, ale bohužel pro samotný příběh jaksi bezcenné.

Od Moriarty mám přečtené ještě Manželovo tajemství a Sedmilhářky. Alice z nich byla jednoznačně nejslabší. Četlo se to dobře. Stejně jako ostatní knížky, ale první dvě třetiny mě docela iritovaly. Nepochopila jsem jednu věc. Nevím, proč jí někdo neřekl, co se během těch posledních deseti let, na které zapomněla stalo. Proč kolem toho všichni chodili jako kolem horké kaše, když to zase nic tak příšernýho nebylo. To samé, proč se na to nezeptala sama Alice a kolikrát raději předstírala, že si na všechno pamatuje. Ano, někoilkrát to z ostatních chtěla dostat, ale když jí ten druhý řekl např. že je už pozdě, že by měla jít spát tak nad tím prostě mávla rukou a nechala to být. Kdyby jí to hned někdo řekl tak by samozřejmě mohla celá knížka skončit, ale přece se to dalo napsat nějak uvěřitelněji, reálněji. Nebo to "tajemství" mohlo být o dost více šokující. To by se pak dalo pochopit, proč by jí to nikdo nechtěl říct. Co se týče epilogu tak ten tam podle mě být vůbec nemusel. Na druhou stranu romantické duše jistě potěšil :-)

Sečteno a podtrženo byla to příjemná oddechovka, ale čekala jsem od autorky po předchozích zkušenostech s ní trošku víc.

Na závěr ještě takové malé upozornění, které jistě někteří z vás ocení. Pokud řešíte otázku neplodnosti tak se knížce raději vyhněte obloukem. Myslím, že by to mohlo být pro vás celkem zraňující. Jednu mojí známou, která knihu četla a nevěděla to Elisabethin příběh dost vyvedl z míry.

Pav
15.05.2016 5 z 5

Úžasné a "děsivé" zároveň. Člověk se musí zamyslet nad vlastním životem.

amanek
13.05.2016 4 z 5

Příjemná oddechovka. Učitě by tato zkušenost mnoha lidem prospěla, včetně mně.

Jia
09.05.2016 5 z 5

Je to knížka určená nejen k pobavení, ale především k zamyšlení. Člověk si ani neuvědomí a většinou ani nemá důvod o tom přemýšlet, jaké dalekosáhlé a hrozné důsledky může mít ztráta paměti.
Kromě samotného děje se mi líbily Elisabethiny dopisy psychiatrovi, jako zpestření působí vtipný blog akční prababičky Francesky a výborný je i závěr, který zachycuje jak vypadá situace v Aliciině rodině po 10 letech a co se změnilo, k lepšímu i horšímu, když už děti pomalu dospívají.
4,5*

alcaaja
04.05.2016 1 z 5

nevim proc kniha me nijak nezaujala :-/ nedocetla jsem ji ani do pulky

JessieEx
03.05.2016 5 z 5

Musím se přiznat, že jsem se kdysi v rámci vlastní tvorby taky pokoušela sesmolit příběh o člověku, který ztratil paměť a ocitl se tím v dočista cizím světě. Jenže po přečtení Alice vím, že jsem udělala dobře, když jsem s tím sekla. L.M. to totiž dokáže napsat asi tak milionkrát líp, je prostě dokonalá, každá její knížka je lepší a lepší! Pro mě Alice je zatím nej, uvidíme, jaká bude Hypnotizérka. Nemohla jsem se od čtení odtrhnout, prostě jsem to četla na jeden zátah až do noci, polovinu knihy jsem probrečela, což se mi běžně při čtení nestává :) Neustále jsem musela přemýšlet nad tím, jaká budu já za 10 let, jestli se třeba během těch deseti let stane něco, čeho bych musela litovat, člověk si kolikrát ani neuvědomí, jak moc věcí se může změnit během relativně krátké doby.
Soucítila jsem s Elisabeth ale chápala jsem i Alici. Vlastně jsem ji i obdivovala, málokterá žena si sama sobě přizná, že se posledních deset let chovala jako fůrie a rozhodne se to změnit, ačkoliv to nejde hned. Možná by každý člověk potřeboval takovou ránu do hlavy, aby přehodnotil svůj život a viděl sebe tak, jak ho vidí ostatní. Zachránilo by to spoustu mezilidských vztahů.
Knize bych vytkla pár věcí, nejvíc mě rozčilovaly vsuvky, které tam prakticky nebyly potřeba, především blog prababičky, Elisabetin deník měl alespoň malý přínos. Konec se mi nelíbil, byl zbytečně krkolomný, obešlo by se to bez epilogu, ale holt život je krkolomný.
Hvězdičku kvůli tomu uberu: z 6 na 5 :) Na to, že jde o oddechový čtivý příběh, dokáže oslovit a zasáhnout do hloubky.

Hella
02.05.2016 4 z 5

Příjemné čtení. Originální, věrohodné, svižně plynoucí a určitě i k zamyšlení nad životními hodnotami.

hanča34
25.04.2016 5 z 5

Co k této knize napsat. Určitě si ji přečtěte ty z vás, které mají rády mezilidské a hlavně manželské vztahy. Chytilo mně to, představila jsem si, že zapomenu posledních deset let života a rázem jsem byla na Moravě a ne ve středních Čechách. Měla jsem pouze 2 a ne 7 vnoučat. A celé to úsilí jak si v důchodovém věku zvykat na jiné prostředí, lidi. Jsem ráda, že se mi to nestalo a zatím si vše ze svého života pamatuji.

koniklecka
25.04.2016 5 z 5

Zezačátku jsem čekala trochu více, ale nakonec mě kniha zaujala a potřebovala jsem jí dočíst. Nicméně více se mi líbily jiné knihy této autorky jako Sedmilhářky a Manželovo tajemství.

Phewell
25.04.2016 4 z 5

Moc mile mě tato kniha překvapila, nedokázala jsem ji odložit, hlavně ke konci jsem nemohla přestat číst. Skvělý námět. Nenáročné oddychové čtení. I když příběh nebyl nijak vyhrocený a reálně si nedovedu představit, že by se někdo choval tak, jako hlavní hrdinka (tedy že nic moc neřeší), i přesto mě situace bavily a nutily přemýšlet coby kdyby.

renataab
24.04.2016 5 z 5

Pro mě jedna nezapomenutelná kniha svým příběhem, napětím.... Moc doporučuji, rozhodně to nebyl ztracený čas, dávám moc ráda pět hvězdiček.

Liduka
20.04.2016 3 z 5

Popravdě mě kniha dost zklamala. Čekala jsem asi něco trochu jiného. Pořád se to točilo okolo toho, kdo byla vlastně Gina a proč se Alice se svým manželem rozvádí. To jste se ovšem dozvěděli skoro až na konci. Zbytek knihy byly většinou plky o ničem. Podle mě se tam ani nehodil ten pohled tří osob. Úplně by stačilo vyprávění Alice.

ivulka15
18.04.2016 4 z 5

Uf.Ze začátku mi kniha připadala taková nemastná neslaná. Ale čím víc jsem se začítala tím víc se mi hlavou honily myšlenky, jak bych se viděla já. Co by na mne řeklo mé já z doby před 10lety.Opravdu se člověk během času tak mění?Vemi zajímavé a dobře zpracované téma.

hanka616
18.04.2016 4 z 5

Musím říct, že se mi kniha líbila víc, než Manželovo tajemství. Rozhodně Vás to donutí přemýšlet nad tím, jak se během let člověk změní.

manželství ztráta paměti, amnézie

Liane Moriarty