Na cestě za snem

„Po řadě publikací věnovaných amerindiánským kulturám jsem se odhodlal s náležitým odstupem čtyřiceti let nahlédnout na svou první cestu (1968–1969) napříč latinskoamerickým kontinentem. Do světa jsem odjížděl s touhou nejen poznat nové a vzdálené země, ale i dobré lidi. Mé vandry do Latinské Ameriky byly jakousi cestou za vzdáleným snem. Má první dobrodružná cesta se stala počátkem mé celoživotní cesty za pochopením Latinské Ameriky.“...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/18_/185021/na-ceste-za-snem-185021.jpg 4.210
Literatura naučná, Cestopisy a místopisy
Vydáno:, NLN - Nakladatelství Lidové noviny

CestopisRevue
09.07.2018

Kniha je docela unikátním náhledem do Latinské Ameriky šedesátých let a styl cestování hlavního hrdiny dává poznat opravdu to nejzajímavější z jeho cesty (občas opravdu člověk kouká, kam se on sám vydal na studijní návštěvu). Kniha se v podstatě skládá ze dvou částí, prvních cca. 50 stran je celkem nezáživných. Autor popisuje, kde a s kým se za nějakých 50 let cest po Latinské Americe setkal, což mne osobně moc nenadchlo. Potom ale začíná část knihy, která je podle všeho napsaná dle jeho zápisků z let šedesátých a to je jiná liga. Autor projel celou Latinskou Ameriku od Brazílie po Mexiko velmi lowcost, stopem a s přespáním často na těch nejméně pravděpodobných místech. Kromě popisu kniha obsahuje mnoho fotografií a mapy, aby se člověk na cestě s autorem orientoval. Až na ten nezáživný úvod hodnotím jako velmi dobrý cestopis, kterých u nás nevychází zas tak mnoho.

Kloky
24.01.2015

Vadil mi styl psaní, přeskakování z místa na místo a přeskakování časových linií. Zároveň jsem měla pocit, že se jedná o popis všeho, co bylo v tehdejším Československu kvůli režimu nemožné a jak se autorovi přesto všechno dařilo cestovat. Popisuje hojně mentalitu tehdejší doby, ale na našem území. Něco tomu chybělo.