Mysterium tremendum

Mysterium tremendum https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/249260/bmid_mysterium-tremendum-IDX-249260.jpg 3 326 127

Absolutní odhalení nejtemnějších koutů lidské duše. Inspirace a posedlost Tizianovým obrazem Apollón a Marsyás. Neuvěřitelný přerod muže v bytost posedlou svým dílem. Emoční zážitek z tajemství zvaného mysterium tremendum. Rázný a hrůzný počin životem zkoušeného muže. Příběh se odehrává v 70. letech v Beskydech. Mladý výtvarník způsobí autonehodu, která ničivě dopadá na obyvatele vesnice i umělcovu psychiku. Román zaujme fanoušky filmů Davida Lynche a románů Stephena Kinga. Z české tradice navazuje na Ladislava Klímu či Gustava Meyrinka. Zjevná inspirace vychází i z textů kapely The Plastic People of the Universe.... celý text

maphiosso
22.06.2015 3 z 5

Kniha Mysterium tremendum je jistě příjemným zjevením na poli českého (mysteriozního) thrilleru, rozhodně ale není takovou senzací, jakou z ní dělá mediální humbuk kolem. Celá ta honba za exkluzivitou působí značně kostrbatě - Trailer knihy je okopírovaným úvodem filmu Texaský masakr motorovou pilou z roku 2003 včetně některých záběrů a zvukové stopy. Dokument o záhadné autorově sebevraždě, který by jinak mohl fungovat, pohřbívají amatérské výkony (ne)herců.Oslavná anotace ohánějící se velkými jmény spíše vzbuzuje úsměv. Ale protože je člověk tvor senzacechtivý, myslím si, že se i s těmito nakřáplými berličkami podařilo autorovi a nakladatelství uměle vytvořit bestseller.
Dost bylo negativ, kniha samotná totiž špatná není. Jak už jsem naznačil, mezi českými (mysteriozními) thrillery bude vyčnívat. Autor umí pracovat s postavami, věnuje jim dostatek prostoru a na čtenáře působí uvěřitelně. Příběh je i na tak malém rozsahu propracovaný a vícevrstvý a nechybí mu potřebný nádech tajemna. Kniha údajně obsahuje hlubší smysl a podstatu. Zda je to pravda nebo se jedná jen o další marketingové prohlášení už si musíte udělat názor sami :-)
P.S.: Neodpustím si ještě jednu poznámku. Nejsem sice odborník na moravská nářečí, ale mám za to, že dialekt na východě republiky neobsahuje slova jako bejt, cejtit, přemejšlet a rodilý hornobečvan by je z úst nikdy nevypustil. Opravte mě, jestli se pletu..

daniel7799
20.06.2015 5 z 5

Nazdar Všichni :)
Chtěl bych vám sdělit, že jsem právě dočetl strhující dílo, které nedokáži srovnat s ničím předchozím. Neskutečné nastínění a vtažení do atmosféry celého děje, odhalení sebe sama v postavách na základě individuálních životních situací a poutavý příběh. Po existenciální stránce taky silný zážitek. Ti , kteří z Vás pochopí hlubší smysl a podstatu díla mají vyhráno. Já nevěděl, zda se mám radši od srdce smát, nebo plakat. Nikdy bych nevěřil, že číst tuhle knihu pro mně bude tak neuvěřitelně silný zážitek. Autorovi i nakladatelství velké díky! :)

StepanKral
17.06.2015 5 z 5

Na knihu mě samozřejmě nalákal trailer a příběh autora, ale ať už je to marketing, nebo mystifikace a la Záhada Blair Witch, je to fuk, protože bez toho bych se ke knize nedostal.
Jsem rád, že se objevil další český autor (i když je mrtev), který vstoupil na pole thrilleru a hororu. Plakát láká na knihu fanoušky Stephena Kinga. Jasně King je jen jeden, ale budování příběhu je podobné. Do půlky knihy se autor soustředí na vykreslení postav a jejích vztahů a od půlky začíná mazec. Čte se to výborně, a posledních 60 stran je strhujících. Přiznám se, že konec knihy jsem nepochopil, ale to mi vůbec nevadí. Filmy Davida Lynche taky miluji a nechápu je. :-) Je to ten druh knihy, který vám zůstane v palici déle, než by jste si mysleli. Budu se muset trochu zamyslet, jestli to má všechno nějaké logické vysvětlení nebo celý konec knihy jsou jen autorovy halušky.

Luciane
16.06.2015 5 z 5

nemohla jsem odolat a knihu si koupila ,užasná dobře se čte a nelituji že jsem neodolala :-) všem doporučuji

milunka21
12.06.2015 5 z 5

Mazec!!!!! Nemám slov

Dejvid1982
10.06.2015 5 z 5

Na knihu mě nalákal trailer a nelituji toho. Výborná knížka, skvěle napsaná. Charaktery postav jsou dokonale vykreslené, mystické výjevy skutečně děsivé. Málokdy se mi stane, abych se „ponořil“ do příběhu a prožil ho takřka na vlastní kůži. Vřele doporučuji všem, kdo mají rádi thrillery, horory - a hlavně kvalitní napětí.

adela9782
08.06.2015

Upoutávka na knihu mě velice zaujala, tak jsem na ni moc zvědavá :) :)

thrillery tajemství české horory

Autorovy knížky