Mysterium tremendum

Mysterium tremendum https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/249260/bmid_mysterium-tremendum-IDX-249260.jpg 3 326 127

Absolutní odhalení nejtemnějších koutů lidské duše. Inspirace a posedlost Tizianovým obrazem Apollón a Marsyás. Neuvěřitelný přerod muže v bytost posedlou svým dílem. Emoční zážitek z tajemství zvaného mysterium tremendum. Rázný a hrůzný počin životem zkoušeného muže. Příběh se odehrává v 70. letech v Beskydech. Mladý výtvarník způsobí autonehodu, která ničivě dopadá na obyvatele vesnice i umělcovu psychiku. Román zaujme fanoušky filmů Davida Lynche a románů Stephena Kinga. Z české tradice navazuje na Ladislava Klímu či Gustava Meyrinka. Zjevná inspirace vychází i z textů kapely The Plastic People of the Universe.... celý text

Vilémka
16.09.2015 1 z 5

Mysterium Tremendum je naprosto odstrašující příklad zmrvené knihy stylem psaní. Takhle ať si autor píše povídky do šuplíku, a ne knihu, jejíž prodejnost je mimochodem celkem vysoká jen a pouze díky vábení na smyšleného undergroundového autora. Upřímně lituji, že jsem naletěla reklamě a vší té ,,zjevné" inspiraci slavnými autory a texty The Plastic People Of The Universe. Škoda peněz.

Boboking
15.09.2015 4 z 5

Jako mnoho jiných, i já jsem byl tak trochu vystrašen tou "průbojnou" reklamou, o které si myslím, že je většinou jen marketingová kachna. Ale nakonec jsme knihu přečetl během víkendu a ... s chutí. Dávám 4x a nevím, co dodat. Čtivé, má to jistou hlavu a patu, možná zmateční závěr, ale je to mysteriózní příběh, tak si to může dovolit. Psané moderním stylem a jazykem, což jedině mi tak nekorigovalo s dobou děje. Ale já doporučuji.

tulip131
09.09.2015 2 z 5

Mnoho povyku pro nic...na to jak užasná byla reklama, tak samotný obsah byl spíše slabý průměr.

ch33zy2958
06.09.2015 5 z 5

Knížku jsem viděl ve výloze a obal mě přiměl si ji koupit. Děj byl na začátku smutný a cítil jsem s každou postavou. Odprostřed se začala rozjíždět a ukázala mi hnusy, které jsem si doposud nedokázal představit, což hodně knížek nedokáže. Nad koncem jsem přemýšlel delší dobu a když jsem si to dal dohromady, vzalo mi to dech znovu i když jsem ji měl přečtenou. Trailer jsem viděl, až po knížce a Mysterium Tremendum mě zase uchvátilo.

StepanKral
04.09.2015 5 z 5

Pro někoho průměr a pro někoho skvělá kniha. Hold lidi jsou různí :-)

vorenus
04.09.2015 3 z 5

Mediálně nafouknutá bublina. Obrovská propagace knihy a příměr ke Kingovi. To vše určitě skvěle prodává, ale obsahově je kniha spíše průměr.

genie
02.09.2015 2 z 5

Nepolíbená jakoukoliv reklamou jsem zakoupila v knihkupectví ... Dočetla jsem, ale ztuha ... první půlka ušla, ta druhá - šílenější - na mě byla trochu moc ... škoda peněz, řekla bych.

Ony
31.08.2015 odpad!

Je to děs a hrůza, ale v jiném smyslu slova, než jsem si představovala. Ať už ke vzniku "českého thrilleru světové třídy" vedly jakékoli dobré či nedobré úmysly, realizace je hodně těžkopádná a nudná. Akorát tedy nad stranami 180 a 181 jsem dostala záchvat smíchu.

rasputin
23.08.2015 2 z 5

Nejlepší na celé knize je obal. Je vidět ruka zkušeného a šikovného grafika. S obsahem je to trochu horší. Chybí mi tam ta šťáva, ta pružina, co napíná naše vědomí a rozdmýchává dychtivost číst dál. Dočetl jsem, abych věděl a abych už to hlavně měl za sebou.

iviková
23.08.2015

dost dobrá kniha

anishta
22.08.2015 4 z 5

Nebylo to špatné, ale asi více jak samotný příběh mě zaujal jeho vznik. Když autor svou knihu zabalí do vlastní kůže, tak je to síla. Kniha vypadá skvěle, je celkem čtivá, místy napínavá, občas lehce nechutná, ale dá se to.

Kosmik
20.08.2015 5 z 5

Zvrhlý, ale naprosto dokonalý

goldiex
16.08.2015 5 z 5

Co na tom, že veškerý "humbuk" kolem knížky - včetně dokumentů na youtube a webových stránek - je uměle vytvořený? I kdybyste to nevěděli, už po pár stránkách vás napadne, že příběh je psaný příliš současným stylem, takže něco nehraje...
Ale to přece nevadí.
Zkuste ke knížce přistupovat bez předsudků a přehnaných očekávání. Možná budete i tak příjemně překvapeni. Já nad knihou strávila pár hodin, které rozhodně nepovažuji za ztracený čas, a dávám pětihvězdičkový palec nahoru.

Obálka i celá propagace kolem se taky povedla. Ale i o tom to dnes je.

P.S.
Tenhle Tizianův obraz miluju od dětství, takže mi autor - ať už je to Rainer, nebo klidně Křižka - vážně kápl do noty. Budu se konečně muset vydat někdy do Kroměříže :-)

Jančislava
14.08.2015 4 z 5

Knihu jsem si koupila na doporučení kamarádky, která na ní četla pěknou recenzi. O dokumentu a celkové propagaci jsem se dověděla až zde. Asi kdybych to věděla dříve knihu bych nekoupila.
Teď ke knize. Četla se mi dobře a děj nebyl špatný. Poslední kapitolu jsem, ale asi nepochopila. Jinak mi vše dávalo smysl jen o tom konci nevím, co si myslet. Nelituji, že jsem četla, ale spíš že koupila, vypůjčená by stačila neb asi znovu číst nebudu.
Kniha je čtivá, vcelku zajímavá, je tam i trocha nadpřirozena. Mohu doporučit, ale nemějte zase moc velké očekávání. :-)

Lorelei13
11.08.2015 2 z 5

Rozhodně zklamání a velké rozčarování. Zmatený děj, trapné všudypřítomné vulgarity (vyloženě beskydská mluva...!) a celkově je to takové nějaké zmatené a nijaké. V žádném případě bych tento výtvor nepřirovnávala ke Stephenu Kingovi, protože do čtení jakékoli jeho knihy jsem se nikdy nemusela nutit...

marlowe
08.08.2015 2 z 5

Se Sebastianem Rainerem jsme si do noty nepadli – ale tak už to někdy bývá…

Úhelným kamenem každého dobrého příběhu je "symetricita složek". Bohužel, základním atributem Tremenda je jeho trestuhodná nevyváženost. (Jen tak namátkou: např. poměr humoru – a vylehčených pasáží obecně – ku tragičnu = 0 : 100. Když chybí kontrast a muzikant od prvních taktů vyluzuje jen temné molové tóny, i nejčernější čerň, bez možnosti jakékoli konfrontace s jinou barvou, rozbředne do nudné, nezajímavé šedi, která upoutá jen málokoho.)
(A když už byla v komentářích řeč o "podobnosti s Kingem" – právě ona zmiňovaná "symetricita" je věc, kterou Stephen King, na rozdíl od Sebastiana Reinera, umí a která z něho dělá "Pana spisovatele".)

Reinerova můza, ke škodě věci, disponovala harfičkou jen s několika málo strunkami, takže autorův výrazový rejstřík se scvrkl jen na polohy typu: "patos", "chmurné tragično", "hra na efekt", "fatální bezútěšnost", "tragická, determinující příhoda z dětství ve formě falshbacku", "patologický sen" apod. A to je na DOBRÝ román trochu málo.

Naopak za nejsilnější a nejzdařileji napsané pasáže považuji vnitřní monology protagonistů (vyvedené kurzívou); v nich jsem cítil záblesky jisker, ze kterých by někdy v budoucnu šel snad i rozfoukat nějaký ten ohníček (přistoupíme-li na teorii, že autorova smrt je jen pouhopouho fikcí).

orinka3
08.08.2015 2 z 5

Určitě bych za knihu peníze nevydávala. Takto ji přečtenou vracím knihovnici se slovy "magoritus totalis" - řekla bych, že je poněkud přeceňována. Je to teď prostě taková móda, no.

VencaKl
07.08.2015 5 z 5

Jooooo! Včera a dneska v noci jsem ji přečetl na dva nádechy. Parádní knížka pro ty kteří se rádi šťourají v temných koutech liské mysli, tedy ne pro každého. Mě sedla perfektně. Podivoval jsem se nad kampaní a skoro mě i odrazovala, dost mě zmátla při očekávání konce knihy, ale rozhodně mě zaujala. Trochu jsem se bál, že v knížce bude šok střídat hrůza a zase zpět pořád dokola, jen aby se tam toho vlezlo co nejvíce, ale nestalo se.
Začátek je smutný, šedivý, skoro až laskavý. Vžil jsem se do postav maximálně. Všude jde cítit umělecké myšlení a knížka skoro voní olejovými barvami. Uprostřed příběhu mi ztěžklo u srdce a ja trpěl s postavami, nevěděl jestli hrdiny odsoudit a nebo je pochopit. To přešlo do psycho závěru, kde se nabízelo tolik hrůzných a krvavých ukončení, že jsem ani nedutal, nervy byly pěkně rozechvělé a moje fantazie pracovala naplno v tom děsivém tónu knížky. Fandil jsem hl. hrdinovi aby dílo dokončil, až jsem se divil. Tim mi tedy autor nastavil zrcadlo a já se nepoznával.

kikies
30.07.2015 3 z 5

Tak já teda první dostala do ruky knihu a až pak ke mně dorazila kampaň, když to teď pozoruji zpětně, nechápu, jak jsem tomu mohla uniknout :-) Nutno podotknout, že to všechno kolem knihy jako celek ve mně budí nemalý úžas, musím uznat, že na náš malý český nakladatelský rybníček se jedná o nevídaný počin a srdečně se směji a přeji tvůrcům, aby jim to vrátilo nejen vynaložené prostředky, ale především to dostatečně odměnilo něčí energii a odvahu se do toho pustit. Po této stránce je to na pět hvězd. Kniha samotná není rozhodně špatná, své fanoušky si zajisté najde, ale na mě to asi bylo nějaké moc překombinované. Je to tajemné, je to místy dostatečně děsivé a má to grády, ale z neustálého přecházení mezi realitou, představami a bludy už jsem byla poměrně dezorientovaná, posléze zmatená a trochu znechucená. Tváří se to jakože ze 70. let, ale styl tomu moc neodpovídá, působí to na mě moc moderně, na to že se jedná o beskydské městečko v dobách totality, prostě mi to nějak neladilo... ale jak už jsem řekla, špatné to není, řadím to k lepšímu průměru ;-)

DAVRE
29.07.2015 3 z 5

Na začátku mne určitě oslovila kampaň (,kterou jsem však prokoukl později ). Jako velký fanda SK jsem byl rozhodnut pro koupi této knihy. Shlédl jsem trailer, který naznačoval, co mohu od knihy čekat. Blízká lokalita mému bydlišti Horní Bečva byla taky rozhodujícím faktorem. Samotné čtení knihy bylo však pro mne zklamáním - čekal jsem více. Četbu jsem i na několik dni přerušil a s odstupem času se zase vrátil. Děj i atmosféra je v některých místech autentická, ale něco tomu chybí. Konec je takový jaký je. Jsem zvědavý jestli bude někdy tato kniha zfilmována, ale obávám se, že by to bylo slušné "Bečko".
Nevím, jestli můj komentář někoho ovlivní pro četbu, ale stále nad knihou kroutím hlavou. Čekal jsem něco více, něco hlubšího,něco něco něco.

thrillery tajemství české horory

Autorovy knížky