Muž přítomnosti

Muž přítomnosti https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/239364/mid_muz-pritomnosti-tdo-239364.png 4 3 1

novecento
13.04.2019 5 z 5

O člověku Ferdinandu Peroutkovi, o němž toho tak málo víme nám leccos řekne tento sborník. Čtenář v něm najde svědectví o Peroutkovi i osobní Peroutkovo svědectví, vzpomínky přátel a některá osobní. Když se dostal do nejtěsnější blízkosti umělecké sebe-stylizace, při psaní románu Oblak a valčík, podloženého osobními zkušenostmi z války a z koncentračního tábora, vyhnul se riziku autoportrétu tím, že nevymodeloval ústředního hrdinu, nýbrž tři hlavní postavy.
Jedna z uvedených Peroutkových životních epizod: na jedné s posledních schůzek s německým velvyslancem Ernstem Eisenlohrem v roce 1938, mu ten velice upřímně vyložil, jak by vypadala válka Československa s Německem: Máte v zemi třetinu Němců. Němci se vám vzbouří, bude-li válka, vzbouří se vám ještě více. Vy jako stát, který bude ve válce, nemůžete nic jiného udělat, nežli tu vzpouru potlačit. Musíte lidi zastřelit, musíte některé pověsit a jednoho dne vtrhne Německo do Československa. Neklamte se. Německé vojsko vtrhne do Československa a co uvidí? Uvidí pověšené Němce, uvidí zastřelené Němce, uvidí vypálené domy a nikdo neudrží německé vojsko před pomstou, která se bude týkat celého českého národa. Němečtí vojáci, kteří měli nastoupit proti Československu byli tzv. Waffen SS, které vytvořil Hitler v době ,,československé krize,,. Byli vytrénovaní pro teror, na vraždění, ti by přišli a chovali by se jak řekl Eisenlohr. A to když jsem líčil Benešovi a líčil mu situaci, jak Eisenlohr vykládal, objevil se v něm tenkrát zřetelný strach. Najednou začal myslit, že opravdu jde o to, zda se uchová tak zv. biologická podstata českého národa. Jak se dovedly skupiny SS chovat bylo později vidět v Polsku. Když Beneš kapituloval, myslím, že kapituloval ze dvou důvodů. Předně byl smrtelně raněn, zrovna jako Čapek, zradou Francie a lhostejností Anglie. Za druhé-snad-snad-měl na mysli onu biologickou podstatu národa a řekl si, že není jeho právo toto obětovat zejména tenkrát, když by byl boj beznadějný. Zajímavá a dějově obsáhlá kniha o zajímavém člověku.