Muž, který sázel stromy

Muž, který sázel stromy https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/448352/bmid_muz-ktery-sazel-stromy-R1j-448352.jpeg 5 3822 3822

Stylově čistá a dějově jednoduchá povídka je typická pro autorovo celoživotní téma i způsob tvorby. Vypráví o prostém, osaměle žijícím pastýři ovcí ve vyprahlé a vylidněné Provenci, s nímž se v roce 1910 poprvé setkal a který tiše a bez nároků na vděk, den co den sázel v okolních kopcích stromy. Usoudil, že kraj bez stromů hyne a rozhodl se situaci napravit. Poslední setkání autora s tímto člověkem se v roce 1933 odehrálo v zalesněných kopcích, kam se s vodou vrátil život a lidé. Druhé vydání.... celý text

Literatura světová Novely Duchovní literatura
Vydáno: , Vyšehrad

L’homme qui plantait des arbres , 1953

Valentine
24.07.2013 3 z 5

Člověka to donutí se na chvilku zamyslet nad sebou samým, i nad celým světem. Skvělá myšlenka podaná příjemným způsobem.

sBety
20.07.2013 4 z 5

Slyšeno v podání Marka Ebena. Nic převratného, "jen" takové pohlazení pro duši. Měla by patřit do povinné četby.

Monnyska
18.07.2013 5 z 5

malý krok pro člověka a velký skok pro lidstvo, jiná slova mě nenapadají :) skvělá povídka, která mi vykouzlila úsměv na tváři :)

Atuin
12.07.2013 5 z 5

Dala jsem 5/5 protože novelka je napsána dobrým jazykem a dobrým duchem, je to prostě příběh který nemá nikterak zvrátit běh světa jako takového ale jako pošťouchnutí to bohatě postačí. člověk nepotřebuje lepší důvod pro takové vyjadření než ten který autor vyjádřil v celém svém "skromném"díle, jímž ho prakticky potáhl a dobře udělal. Není to stereotyp co si z toho má čtenář odnést, je to právě v tom že pro každého to má být něčím jiným a někdy právě stačí málo....třeba dobrý pocit, potom už se dokáže mnoho věcí, i daleko menších, nabídnout samo.

budíček
02.07.2013 5 z 5

Kniha, která ukazuje, že i ta nejprostší myšlenka může být nakonec důležitá a silná, a že jeden nenápadný člověk může dokázat velké věci.

LiLinka
29.06.2013 5 z 5

Krásná kniha, jsem ráda, že jsem se k její četbě dostala.

aalexiis
24.06.2013 5 z 5

Při pročítání informací o Stoletém staříkovi jsem párkrát narazila na to, že se tyto dvě knihy shodují v atmosféře a jakési životní pohodě a tomu, že může být dobře, tak jsem si knihu půjčila ještě před Staříkem a musím uznat, že jsem byla unešená, sice to byla dvacetiminutová záležitost, protože je to opravdu velice útlá knížka, ale naprosto dokonalá, musím si ji pořídit do své knihovničky. Navíc jsou v knize dokonalé ilustrace Pavla Čecha, které celému příběhu dodávaly krásnou a chvílemi ponurou atmosféru.

Lorelei13
11.06.2013 4 z 5

Není nic krásnějšího než dělat v životě něco, o čem jste přesvědčeni, že má smysl.

Skjaninka
09.06.2013 5 z 5

Mini knižka s maxi posolstvom. Príbeh o tom, že aj život jedného obyčajného človeka môže mať obrovský zmysel, vďaka jeho vôli, nádeji a trpezlivosti. Proste o dokonalosti ľudského charakteru.

vipera
07.06.2013 4 z 5

Je to příběh o úsilí jednoho člověka. Krátký a krásný.

Dáma s hrnstjm
05.06.2013 5 z 5

Z četby si odnáším obraz toho, že i jeden nepatrný člověk může změnit kus světa k lepšímu, protože je to v jeho moci. Stačí jen mít nápad, odhodlání, vytrvalost... a žaludy :) Kniha je optimistická a inspirující, stojí za přečtení.

Bránolog
21.05.2013 5 z 5

Něco pro mojí trampskou dušičku...Nehodlám se pouštět do hlubokomyslných komentářů, ale jsem se při čtení cítil být na cestě.

Koka
18.05.2013

Pro upřesnění: Povídka vznikla jako širší rozpracování vzpomínkového eseje Charakter (Un caractére), který autor přednesl jako projev při slavnostním založení společnosti The Men of the Trees. Toto sdružení si vytyčilo za cíl chránit ohrožené a památné stromy a Jeana Giona si zvolili četným předsedou. Esej byl v osmdesátých letech opakovaně zveřejněn v Revue světové literatury. Příběh ovčáka sázejícího stromy Elzéarda Bouffiera (+ 1947) je tedy autentický.

PomněnkaPrvní
07.05.2013

Člověk přečte hodně knížek, ale toto dílko Vám zůstane v paměti a navodí pocit klidu, když si ho vybavíte. Autor vypravuje tak, že to úplně vidíte před očima, ty hromádky žaludů, ty mladé stromky...

Apophis
30.04.2013 5 z 5

Kniha, která není velká počtem stránek, za to obrovská počtem zanechaných stop na duši člověka

brabofka
25.04.2013 5 z 5

Krátká, krásně napsaná povídka o muži, který sázel stromy. Myšlenka, celé povídky je úžasná. A když se nad tím člověk zamyslí, přeci jen by občas stálo za to občas udělat pár maličkostí, protože i z nich nakonec můžou být velikánské věci.

liletka_a
06.04.2013 4 z 5

Krásná kniha, přečetla jsem jí během odpoledne, protože je opravdu uzoučká. :) Celkově je to zajímavé a velmi poučné. :)

sgjoli
30.03.2013 5 z 5

To je tak strašně moc kouzelná knížka! Zamilovala jsem si ji na jedno přečtení. A co se mi na ní nejvíc líbí? Ta základní myšlenka, která je převeditelná do obrovského množství situací - „I když budete dělat malé věci, můžou mít za výsledek velké věci!“ Osobně v tom vidím naději, že každý člověk, pokud chce, může v pozitivním smyslu ovlivnit své okolí, byť dělá ze svého pohledu jen drobnosti.

Zorka
24.03.2013 4 z 5

Byla jsem zvědavá, jak hluboká myšlenka se vejde na těch několik málo stran. Trošku mi to připomíná Malého prince, ani nevím proč. Snad pro ten význam zdánlivě malého človíčka...

medvěd
08.03.2013 5 z 5

Důkaz toho, že není malých věcí