Munkdorf

Munkdorf https://www.databazeknih.cz/img/books/63_/63748/mid_munkdorf-QG1-63748.png 4 8 2

Jan Zenkl ve své prvotině tvrdí, že vždy existovali lidé, kteří dokáží vidět do budoucnosti. Právě ti jsou prý předurčeni k tomu, aby zvolili příhodný čas a svým jednáním ovlivnili světové dějiny vždy tam, kde se o nich rozhoduje: v diplomacii, v bitvách i v těch nejpodivnějších chvílích. Děj knihy se odehrává v Čechách, na dvoře umírajícího císaře Rudolfa II. a vzdorokrále Fridricha Falckého, v předvečer třicetileté války. V napínavém příběhu českého šlechtice a diplomata, který je proti své vůli vržen do víru zlomových událostí , se objevují skutečné i fiktivní postavy středoevropské historie a mnohé souvislosti sahají až do naší současnosti. 1. vydání.... celý text

ZaS
25.02.2019 3 z 5

V historii je mnoho míst, která se dají jen těžko vysvětlit. Monte Alba alias Bílá hora je jedním z nich. Mnoho autorů se snaží nelogický výsledek bitvy nějak logicky vysvětlit. Škála je nevídaně široká - od Součkovy povídky s "UFO verzí" až po naprosto pragmatický Čermákův pohled na "operaci Bílá hora". Zenkl do této sbírky přináší "osudovou" verzi, která sice v detailech občas zakulhá, ale v součtu jde o celkem slušný dobrodružný román s nádechem tajemna.
Po technické stránce je kniha psaná v ich formě poněkud těžkopádná a první pětinu jsem se tím dost těžce prokousával. Neumím říct jestli autor záměrně volil poněkud topornou řeč, aby imitoval co nejvěrněji deníkové zápisy prostého českého zemana, nebo je to jeho vlastní styl. V prvním případě by si asi zasloužil o hvězdičku víc.
Pokud tedy čekáte něco ve stylu Mitchellových Hybatelů či dokonce Atlasu mraků, budete asi zklamaní. Jestli jen hledáte na dovolenou zajímavý historicko-mystický román, je to vcelku dobrá volba.
P.S. Osobně se nejvíc přikláním k Čermákově verzi, podle které byla celá bitva pouze politický manévr, ve kterém hráli povstalci pouze roli užitečných naivů. :-)

Edana
31.10.2014 4 z 5

Opět nemohu jinak, než přiznat vnitřní rozpolcenost. Román má řadu kvalit, ale srážejí jej (mnohdy naprosto zbytečné) nedostatky. Že autor "oživuje" nudnou historii akční zápletkou s Alexandrovým bratrstvem by se teoreticky dalo i hodnotit kladně. Že se ovšem jeho hlavní hrdina dokáže dostat do přízně panovníků jakoby mávnutím kouzelného proutku (resp. kouzelné mince), to už prostě skřípe. A když u toho ještě běžně používá hodinky (začátkem 17. století? obyčejný český zeman? kde by je proboha vzal??), začíná být celé čtení trochu bolestivé (alespoň pro mě). No a závěrečné vyvrcholení, rozuzlení a odhalení pak pošle celý román do kytek. Tak nám celou tu Bílou horu zkazil vlastně jeden obyčejný malý český zeman.... A ještě ke všemu to bylo pro naše národní blaho!
Co ovšem oceňuji, je hodně zajímavá hlavní postava. Přestože nejde o typického kladného hrdinu (často se chová jako zbabělec, sobec apod.), člověk mu fandí. A to je prostě dobře.
Dlouho jsem se rozhodovala mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami. Nakonec jsem se rozhodla pro 3,5 a zaokrouhlila nahoru. Protože musím připustit, že nudné to určitě nebylo. Jenom oko historika asi místy zapláče...

prvotina alternativní historie

Jan Zenkl