Pozdě v listopadu

Co se přihodilo v rodině muminků na podzim?

Je podzim a dům v muminím údolí je prázdný. Kam se jen všichni poděli? Tyto a další otázky si kladou torečkové, kteří se sešli v mumuním domě a hledají jeho obyvatele.

https://www.databazeknih.cz/images_books/15_/153870/pozde-v-listopadu-1xZ-153870.jpg 4.447

Mumínci

Sent i November (1970)

Literatura světová, Pro děti a mládež, Pohádky
Vydáno:, Albatros (ČR)

Kniha Pozdě v listopadu

haha_ja

O Mumíncích jsem už jako malá hodně slyšela, ale nikdy jsem si nenašla čas na četbu knih od této autorky. Až díky výzvě jsem se odhodlala nakouknout do fantazijního světa Mumínků. Knížka krásně plynula a dobře se četla. Jako čtenáři mi nabídla pohled do světa několika postav a každá měla v sobě něco jiného. Možná proto se postavy navzájem nesnesly. K srdci mi přirostl Šňupálek, který byl spíše pozorovatelem všeho dění kolem a tak trochu i diplomat. Kniha nese v sobě kouzlo a určité poselství. Autorka se vyznačuje hodně rozsáhlým popisem všeho dění. V tomto případě mi to ale nevadilo. Tím že je kniha určena pro mladší čtenáře, tak je popis přiměřený a cílený na určenou věkovou skupiny od cca 8mi let. Na konci knihy mi bylo líto, že zde nebyla již žádná kapitola o shledání Mumínků s poslední postavou, která se rozhodla na ně čekat. Ale na druhou stranu to nebyla až tak kniha o Mumíncích, ale o postavách s nimi spojených.

deirdre
16.09.2017

Muminkov som objavila pomerne neskoro, nespočetne krát som tie knižky predčítala svojim deťom, a keď podrástli, tie čarovné príbehy a najmä ich aktéri, mi veľmi chýbali. Dnes som mala chuť na príjemné, ale nie plytké čítanie, a tak som popoludnie strávila v Muminovskom údolí. Myslím, že tieto knižky, a možno obzvlášť táto, obohatia človeka v akomkoľvek veku. A neomrzia ani po stopäťdesiatom prečítaní.

MOu598
28.04.2017

Miluji Mumínky - více v komentáři u autorky.
Melancholie podzimu.
I bez Mumínklů super.
Citát:
"Nic není krásnějšího, než mít se dobře, a nic není prostšího."

MorriconeTheGod
17.04.2017

Děj tohoto dílu není moc akční, ale o to víc z něj dýchá atmosféra, hluboká melancholie a sentiment, ale bez nejmenšího náznaku kýče, budovaný umně, velejemně - přirozeně a samozřejmě z knihy vyplývající. Osamocený podzim (nejen jednoho roku), kdy ty nejkrásnější časy se zdají už být pryč a zůstávají jen ve vzpomínkách, kterým se mezi padajícím listím snažíme znovu dát alespoň trochu života.

witiko
22.03.2017

Jak mám knihy o muminkovi rád, tahle je strašná. Žádný vývoj ani pořádný děj, postavičky podivné až nesympatické (nedivím se, že se s nimi můj oblíbený Šňupálek nechce moc kamarádit) a hlavně jejich nucené soužití nevede k žádnému vyznění. Nikdo se tu s nikým nesetká, nikdo se nepoučí ani nezmění. Uniká mi smysl, co tím chtěla autorka říct. Pokud byste náhodou s četbou o muminkovi teprve začínali, touhle knížkou rozhodně nezačínejte. Je z celé série nejen nejslabší, ale troufám si tvrdit, že vyloženě nepovedená.

marmota-b
14.10.2014

Pro nejmenší děti tahle muminkovská knížka opravdu není; pro náctiletého snílka s muminkovskou fantazií, který se potýká se svým místem ve světě, je neskutečně úžasná. Na přelomu dětství a dospělosti, kdy už jsem věděla, že moje postavy a bytosti jsou vymyšlené, ale přesto se nehodlala své fantazie vzdát, byl pimek Lavka postava přesně pro mě. (I já nesmírně prožívala knížky, které tak nebyly primárně míněné - i když v mém případě to nebyli prvoci, ale třeba Indiánská encyklopedie.)
S pomalu přibývajícím věkem chápu víc i ty ostatní. A proto je tahle knížka opravdu vynikající.

Lorelei13
01.06.2013

Pro mne beze sporu jedna z nejlepších a nejmoudřejších knih, co kdy byly napsány. Rozhoně bych ji neřadila mezi dětské,neboť nese velké a hluboké poselství hlavně pro nás dospělé. Proto jsem ji četla už asi 150 krát a pořád z ní čerpám. Je opravdu hodně moudrá.

magdilka
15.05.2013

Je podzim. Muminí rodina kamsi odešla a dům zůstal prázdný. Tedy skoro. Postupně se v něm ubytují různé zajímavé bytosti a čekají, až se Muminci vrátí. Každá bytost s sebou nese svůj příběh, který zapadá do celkového příběhu všech zúčastněných. Podle mne je to jedna z nejfilozofičtějších a "nejtemnějších" muminích knížek. Určitě stojí za přečtení.

Tove Jansson

Tove Jansson