Mukl

Mukl https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/453018/bmid_mukl-wK9-453018.jpg 5 106 37

Přežil, ale nikdy nezapomněl. Kolik ran dokáže člověk přijmout, než učiní falešné doznání? Jak silná je vůle žít na místech, kde je smrt vysvobozením? Je možné projít peklem a zůstat přitom člověkem? Kniha inspirovaná skutečným příběhem muže, který byl ve vykonstruovaném procesu odsouzen k patnácti letům odnětí svobody. V pouhých 19 letech prošel velmi krutými výslechovými metodami StB a na vlastní kůži okusil lidskou krutost v její nejsyrovější podobě. Nejinak tomu bylo po vynesení rozsudku. Osm let strávených v uranových dolech na Jáchymovsku, nelidské podmínky a každodenní boj o život, to vše se podepsalo nejen na jeho fyzickém zdraví, ale rovněž na zdraví psychickém. Přežil, ale nikdy nezapomněl…... celý text

tittanie
01.05.2021 5 z 5

Skvělá kniha. Sviňští komunisti. Víc netřeba psát - kniha mluví za sebe sama.

LéňaM
05.04.2021 5 z 5

Toto je opravdu hodně silný příběh.
Hlavou se mi honí myšlenka jak tohoto chování někdo může být schopen ???
Tato kniha ve mě zůstane dlouho.

Denny456
11.03.2021 3 z 5

Kniha je poměrně zdařilá. Čte se lehce. Příběh se mi líbí. Trochu mi vadí některé faktografické chyby, ale přisuzuji to stylu vyprávění a potřebám příběhu. Když čteme vyprávění, tedy jak si to kdo pamatuje, tak je možné něco napsat trochu jinak.

ErikaJ
08.03.2021 5 z 5

(SPOILER) Po dočtení této knížky jsem si říkala, že budu muset přehodnotit svoje bodováni tady na DK, protože vždy, když se mi knížka opravdu líbila, dávám 5 hvězdiček. Ale pak jsou knížky, které jsou naprosto dokonalé, ještě lepší než ty s hodnocením pět a já bych potřebovala treba šestku. Kdepak šestku!!U Mukla klidně desítku!!Protože ačkoli se mi některé pasáže četly těžce, protože krutost komunistů neznala mezí, nemohla jsem přestat číst...Obdivuji sílu a vůli obou bratrů přežít, ale ještě víc smekám před Vladimírem, který dokázal odpustit nebo spíš pochopit bratrovy činy, které je následně oba dostaly do takového pekla. Zároveň je mi smutno z toho, že za války bylo na českém lidu pácháno zvěrstvo nacisty, a po válce jsme se toho stejného, ne-li horšího dočkali od našich vlastních lidí. A také si říkám, nevytrpěl ten Vladimír za života už dost bolesti? To musel tolik trpět i při umírání? A ti, co ho tak nelidsky ve vazbě týrali, trpěli taky, když umírali? Je Bůh nebo nějaká spravedlnost? Po dočtení této knížky se vám bude v hlavě honit spoustu otázek a rozporuplných pocitů a určitě na ni budete dlouho vzpomínat

Bobina74
07.03.2021 5 z 5

Silné a nezapomenutelné vyprávění, které ve vás vyvolá smršť emocí a dlouho ve vás bude rezonovat. Kniha se i přes nelehké téma čte velmi dobře, od samého začátku vás vtáhne do svého děje a vyplivne emocionálně vyždímané až na samém konci. Doporučuji! Více v recenzi od Kniha za knihou.

Files
20.02.2021 5 z 5

Tato kniha patří mezi ty, které po přečtení odložíte, ale stejně na ně musíte i nadále myslet. Člověk se totiž neubrání otázkám, jak je možné, že se toto dělo, a že toho byli schopni naši vlastní lidé. Tyto příběhy by neměly být nikdy zapomenuty a měly by být věčnou připomínkou toho, čeho se komunisté na lidech dopouštěli. Čest památce rodiny Hanušových!

Anamorka300
07.02.2021 5 z 5

Smekám před všemi, kdo takové peklo prožili i před těmi, kteří se nebáli jim pomáhat...

Mazekeen
21.01.2021 5 z 5

Tak to tedy byla síla. I několik dní po dočtení knihy nemám slov. Hrůzné, otřesné a velmi autentické svědectví zvěrstev, kterých se komunisté na lidech dopouštěli. Na poslední strany jsem přes slzy neviděla.

Varan.Nilsky
19.01.2021 5 z 5

Knížka se čte jedním dechem. O obsahu asi nemá smysl diskutovat. Tu dobu je třeba neustále připomínat.

ADE138
10.01.2021 3 z 5

Velmi smutně a drasticky popisovaný osud jedné rodiny. Nechci zlehčovat útrapy, kterými si Hanušovi prošli, ale nesedl mi způsob vyprávění.

eva3992
04.01.2021 4 z 5

Kniha podle skutečné události, kdy byl mladý Vladimír ve vykonstruovaném procesu obviněn a odsouzen k patnácti letům odnětí svobody. Prošel krutými výslechovými metodami StB a osm let strávil v uranových dolech na Jáchymovsku.

Tato kniha je o naší historii, o které se až tak moc nemluví a to je myslím škoda. Kolik knížek vzniklo o koncentračních táborech, ale o naší komunistické historii, kdy se spousty nevinných lidí dostalo do rukou neskutečných stvůr, tu moc není. Tato kniha je drsná svým obsahem, brutální zacházení s vězni je zde vylíčeno neskutečně reálně, ale co je pro mě nejdrsnější, je právě to, že to je součást naší nedávné historie a z toho mi je až špatně. Při čtení pro mě bylo nepochopitelné, jak v takových podmínkách vůbec lidé mohli přežít a pak po návratu domů zase normálně fungovat. Bylo to silné, neskutečné, nepředstavitelné.

Kdo máte rádi knížky podle skutečných události a chcete se dozvědět víc o tom, jak to tu chodilo v padesátých letech, tak rozhodně tuto knihu doporučuji.

Mám jen malý problém a to, že kniha je na pomezí historie faktu a beletrie. Víc by mě vyhovovalo, kdyby to bylo buď jedno a nebo druhé. A ještě mi nesedl styl psaní autorky. Takže dávám sice o půl hvězdičky méně, ale i tak si stojím za tím, že knihu by si mělo přečíst co nejvíce lidí.

4,5*/5*

maha75
02.01.2021 5 z 5

Moc děkuju Petře, že tento román napsala. Jedná se totiž o příběh naší rodiny. Stanislav byl otec mého muže, Vladimír pak jeho strýc. Věděla jsem, že to nebude veselé čtení, ale toto jsem tedy nečekala. Kolik utrpení dokáže působit jeden člověk druhému, je neuvěřitelné. Jak je možné, že ještě dodnes není komunismus postaven mimo zákon stejně jako nacismus? Hluboce smekám před všemi těmi muži a ženami, kteří si toto peklo na zemi museli prožít. Smekám před paní Blankou, která je skutečně tou Lvicí v pravém slova smyslu a přesto, že jí je už více než 90 let, je stále velmi vitální. A smekám i před autorkou, je to velice záslužné dílo a jak už bylo napsáno níže, mělo by být zařazeno do povinné četby. Nesmíme dopustit, aby se něco podobného ještě někdy opakovalo!

Klesňa
30.12.2020 5 z 5

Že bude tento příběh opravdu silný, mi bylo jasné hned od začátku. Kniha se četla skvěle, ale zároveň vlastně dost špatně… Styl vyprávění mi seděl a stránky mizely pod rukama. Horší už to bylo s popisy různých metod výslechu. Jednou jsem dokonce knihu musel i odložit a trochu to rozdýchat (a to čtu Chrise Cartera). Tahle kniha ve Vás zanechá spoustu otázek, na které nejde odpovědět. Jak je možné, že je někdo schopný takových krutostí? Jak je možné, že člověk, který nic neudělal, mohl takhle trpět jen proto, že žil v tomto režimu? A hlavně jak je možné, že se tohle vůbec kdy mohlo stát??? Tato kniha by měla být povinnou četbou, aby mladší generace nebrala tuto dobu jako samozřejmost a víc si ji vážila. Knihu celkově hodnotit nejde, protože se jedná o skutečný lidský osud a ne o zcela vymyšlený příběh. Pokud bych ale měl něco kritizovat, tak je to závěr knihy. Po tom pekle, kterým si prošel, jsem si chtěl přečíst, jak si Vladimír užívá svobodu a chvíle se svou rodinou. Alespoň chvíli číst něco pozitivního. Chápu ale, že autorka chtěla popsat, že i když tohle všechno člověk přežije, je to s ním stále...

_Brunetka_
21.12.2020 5 z 5

Tenhle rok mám opravdu štěstí na silné, výjimečné a nezapomenutelné příběhy – tohle je jeden z nich. Upřímně mi tady zase dochází slova, jak knihu popsat, ale přesto se budu co nejvíc snažit, protože není vůbec známá a do povědomí by se dostat měla. Začnu asi tím, že jsem opravdu nikdy nic podobného nečetla a jsem ráda, že jsem se po tomhle nakonec rozhodla sáhnout. Zbožňuju historické knihy a tohle téma pro mě bylo absolutně neprobádané a zajímavé. Autorka má úžasný a návykový styl psaní, knihu jsem vyloženě nechtěla pokládat z ruky. Ke vtažení do ní mi vždycky stačilo jediné slovo. Sice tu nemáme hlavní postavy jako takové, ale to vůbec nevadilo, spíš naopak – příběh je založen na skutečných událostech a vy se nebudete stačit divit tomu, jak silní, odhodlaní, stateční a čestní lidé se v tak těžké době našli. Jako celek mi to ale přijde jako velká zátěž na psychiku člověka, protože je to vážně jako jedna šíleně děsivá jízda na horské dráze, ze které nebudete chtít vystoupit, i kdybyste tu možnost měli, navzdory tomu, jak moc vás to děsí. Opravdu se neubráníte strachu, zděšení, slzám, smutným úsměvům a zlomenému srdci. Označila jsem si tu i pár myšlenek, které mě na nějakou dobu úplně odzbrojily. A co vám ve výsledku říct? Nemusíte si to přečíst, ale prosím, měli byste. O tomhle je šíleně důležité mluvit, ani nevíte jak. Tahle kniha a osud tohohle člověka a spousty jiných je důkazem toho, že nacistické tábory rozhodně nejsou to nejhorší, co nás potkalo a neměli bychom si pod největším zlem představit zrovna je. Moc bych si přála, abychom už nikdy neumožnili lidem probudit v sobě taková monstra a dát jim dostatečnou moc na to, aby jim nedělalo sebemenší problém usmrtit člověka jen kvůli jinému smýšlení. Sice se to už stalo, ale poučme se z toho. Řadím mezi jedny z nejlepších knih, co jsem četla.

oblakaknih
21.12.2020 5 z 5

Každá další kniha podle skutečné události je pro mě nezapomenutelným zážitkem. Moc ráda tyto knihy čtu, ale ještě radši v nich objevuji nové informace o naší historii. A přesně toho se mi při čtení knihy Mukl dostalo.
Přestože už za sebou mám hodně podobných knih, žádná se nevěnovala právě tomuto tématu. Proto knihu považuji za originální a taky obdivuhodně zpracovanou. Autorka se pustila do nelehkého psaní, ale vzešla z toho opravdu kvalitní kniha se spoustou informací.
Lhala bych, kdybych řekla, že v knize nebyly momenty, kdy jsem se nemohla začíst a přišlo mi to zdlouhavé, ale na druhou stranu byla každá jedna věta pro celý příběh důležitá.
Není lehké tuto knihu zhodnotit, nejde popsat, co vše mi dala, ani jak na mě působila.
Autorčin styl psaní dokáže čtenáře příjemně provést i takovýmto náročným příběhem.
Knihu vřele doporučuji, ale musíte na ni mít tu správnou náladu (přestože toho se asi docílit nedá).
Pro mě je to další z knih, ze kterých jsem měla husí kůži a navždy ve mě něco zanechá.

LukBook
22.11.2020 5 z 5

Za mě opravdu výjimečná kniha. Na dané téma asi nejlepší, co jsem četl. Podrobnou formou popisuje nejen věznění a podmínky v pracovních táborech při uranových v Československu 50.let, ale i velice kruté výslechy z dané doby. Autorka píše opravdu přesvědčivě a kniha ve vás celkově zanechá hodně silné pocity

MarieU
11.11.2020 5 z 5

Četla jsem jako úplnou novinku a oceňuji silný životní příběh, z období monstr procesů komunistického režimu. Mám tyto knihy ráda, takže pro mě to byla trefa do černého. Navíc se autorka obratně noří do psychiky jednotlivých postav. Nevím, zda všechny okamžiky popisované v knize jsou pravdivé, často z nich mrazilo, ale působí velmi věrohodně. Doporučuji i mladší generaci, místy je kniha maličko faktografická, ale o to více to posiluje autentičnost celého příběhu a postavy to krásně spojuje dohromady. Za mě úchvatná dechberoucí kniha, vřele doporučuji. Podrobnou recenzi najdete mj. zde: https://www.krajskelisty.cz/kultura/24957-recenze-mukl-ctyri-pismena-za-ktere-debutantka-petra-cerovska-ukryla-hrozne-moc.htm