Můj dědeček by mě popravil

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

„Jsem vnučka Amona Götha, muže, který postřílel stovky lidí – a protože jsem černá, podle něj podřadné rasy, nejspíš by zabil i mě…,“ říká Jennifer Teegeová. Její život se odhalením rodinného tajemství obrátil vzhůru nohama. V osmatřiceti objevila na fotografii v knize svou matku a dědečka. Tento objev nadobro roztříštil Jennifeřinu identitu i představu o sobě samé. Do té doby znala Amona Götha jen ze slavného filmu Schindlerův seznam a měl pro ni tvář herce Ralpha Fiennese, stejně jako pro miliony lidí po celém světě. Brutální velitel koncentračního tábora Plaszow, Schindlerův kumpán v pitkách, ale současně jeho naprostý protiklad. Göth zabil tisíce nevinných lidí, s potěšením je vlastnoručně střílel nebo na ně štval psy. V roce 1946 za to skončil na šibenici. Jeho životní družkou byla Ruth Irene Kalderová, Jennifeřina babička, která se v táboře mimo jiné o jeho psy starala. Roku 1983 spáchala sebevraždu. Jennifeřina matka byla Němka, otec Nigerijec, ale matka ji brzy po narození odložila do ústavu, kde Jennifer zůstala do sedmi let. Od té doby vyrůstala u adoptivních rodičů. Poté, co je Jennifer konfrontována s temnou rodinnou minulostí, nevidí jinou cestu než zpátky do minulosti. Pustí se do pátrání a nakonec se setká i se svou matkou. V doprovodu novinářky Nikoly Sellmairové rozkrývá rodinnou historii, navštěvují místa, kde se vše odehrálo. Vydají se do Polska i Izraele. Jennifer si brzy uvědomí, že každý krok vede od původního zděšení a znechucení směrem ke znovuzískání svobody....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/33_/333682/muj-dedecek-by-me-popravil-Ica-333682.jpg 3.881
Žánr:
Literatura faktu, Historie
Vydáno:, Metafora
Orig. název:

My Grandfather Would Have Shot Me (2013)

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (30)

Kniha Můj dědeček by mě popravil

Přidat komentář
Landys
16. června

Za me hrozne chaoticky napsane. Nektere jeji myslenky se opakovaly porad dokola a me to silene rozcilovalo. Skoda ze knizka nebyla napsana postupne - detstvi, Izrael, nelazeni knizky atd.

begoni
20.11.2018

Nedočetla jsem, snad se k tomu vrátím

ivana02
26.10.2018

Silný příběh o ženě, která ve zralém věku zjistí, že je přímým potomkem sadistického nacisty Amona Götha, velitele koncentračního tábora. Její babička (tehdy dívka lehčí mravů), ani matka jí to nikdy neřekly a doloženým faktům nevěřily. Matka se jí dokonce z neznámého důvodu zřekla, babička vlastně za Götha provdána nebyla a jeho jméno si dodatečně vzala po válce.
Stále jsou potomci, kteří se musí se skutečností, že jsou dědicové genů nacistů, nějakým způsobem vyrovnávat.

hellena1523
12.09.2018

Z knihy mám trochu smíšené pocity. Čekala jsem něco jiného, ale zklamaná nejsem, to zase ne. Je to druhá světová válka zase z trochu jiné perspektivy. I když daleko víc je kniha o krizi identity a snaze vyrovnat se s rodinnou historií.
Zpočátku mě hrozně rozčilovala hysterie Jennifer a chaotický styl psaní. Ten chaos mi tedy vadil hodně. Taky se tam dost často opakují stejné myšlenky, na druhou stranu, jakmile jsem se začetla, snáz jsem chápala tu hysterii.
A oceňuji, že je kniha obohacena o fotografie.

Pechule
06.08.2018

Zajímavé čtení... nikdy mě nenapadlo přemýšlet nad tím, jaký dopad měla minulost v podobě hrůzných činů rodičů či prarodičů na další život potomků.

Anna 13
03.08.2018

I když jsem čekala silný příběh, tak rozhodně ne takovou čtivost a tolik poutavých informací a vzpomínek.
Jennifer Teegeová je famózní vypravěčka a velmi sympatická žena, do jejíhož příběhu se dostanete natolik, že si začnete představovat, co byste dělali vy, být v její kůži...

Dozvíte se mnoho brutálních informací z její rodiny, o Amonu Göthovi, jejím dědečkovi, který chladnokrevně vraždil v koncentračním táboře Plaszow.
Mně osobně nejvíce zaujala Ruth Irene Kalderová, o které bych si ráda přečetla více. Její zmanipulovanost či oddanost, nebo co všechno v sobě měla, je tím, co mě nenechá se spokojit jen s těmito informacemi. Cítím za tímto příběhem temné, nerozluštitelné tajemství.


Knihu bych doporučila všem, co se zajímají o holokaust a masové vrahy z té doby...
Kniha je především nádhernou ukázkou toho, jak těžké je nést vinu za své předky. Polemizuje se tu o dědičnosti, o tom, že se za své předky stydíme, nebo naopak nedokážeme unést pravdu a omilostňujeme je. Nikdy jsem nad tímto tématem moc nepřemýšlela. Četla jsem o potomcích obětí holokaustu, avšak ne o těch, kteří měli v rodině nacisty a velitele táborů smrti.

Pro mě dalším zajímavým tématem určitě je téma adopce. To je mi blízké. Z knihy si odnáším, že mlčení může způsobit strašné škody a že je přirozené a potřebné znát své kořeny...

Silná kniha, na kterou jen tak nezapomenete...

Nestorkea
31.07.2018

Líbila se mi. Bylo zajímavé číst o holokaustu z tohoto pohledu. Nebavila mě část odehrávající se v Izraeli, ale jinak byla kniha zajímavá. Myšlenka, kterou jsem si odnesla - o všem je třeba mluvit, mlčením věci nezmizí.

Renatecka
19.07.2018

Velmi zajímavá knížka, líbila se mi moc.


Štítky

holokaust rodinná tajemství

Autoři knihy

Nikola Sellmair
německá, 1971

Jennifer Teege
německá, 1970

Podobné knihy

Kniha Můj dědeček by mě popravil je:

v Právě čtených2x
v Přečtených121x
v Čtenářské výzvě24x
v Doporučených6x
v Knihotéce62x
v Chystám se číst154x
v Chci si koupit28x
v dalších seznamech1x