Mrtvý klíč

Mrtvý klíč https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/304723/bmid_mrtvy-klic-oF8-304723.jpg 4 244 70

ŽÁDNÝ TREZOR NEOCHRÁNÍ VAŠE NEJSKRYTĚJŠÍ TAJEMSTVÍ… Rok 1978. Nad největší clevelandskou bankou, která spravuje peníze nejvlivnějších obyvatel města, se vznáší podezření z obrovských účetních podvodů souvisejících s bezpečnostními schránkami. Neviditelná kancelářská myška Beatrice se shodou náhod dostane ke všem indiciím potřebným k odhalení obrovské sítě plné korupce, lží a krádeží zasahující do nejvyšších špiček městské hierarchie. Kdo jiný než dívka, jejíž jméno nikdo ani pořádně nezná, by mohl správně naložit s univerzálním „mrtvým klíčem“ ke všem schránkám a tajemstvím ukrytým uvnitř? Rok 1998. Ambiciózní stavební inženýrka Iris dostane za úkol zakreslit plány budovy banky, která byla za záhadných okolností zavřena před dvaceti lety. Interiér budovy připomíná časovou kapsli. Nábytek, dokumenty i veškeré vybavení zůstaly na svém místě, jako by se zaměstnanci měli každou chvíli vrátit. Když Iris v zásuvce stolu objeví záhadný klíč, myslí si, že ji čeká pouhé vzrušující dobrodružství. Netuší, že právě roztočila smrtící kolotoč událostí, které vzápětí naberou prudký spád…... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Mystery Press

The Dead Key , 2015

mmmisulka.r
13.11.2016 5 z 5

Velmi chytlavé a napínavé čtení. Velké překvapení! Kniha mě opravdu moc bavila a jen těžko se mi od ní odcházelo. Skvělý a propracovaný příběh, který vás osloví a donutí přemýšlet a pátrat. Hlavní hrdinka mi sice lezla dost často na nervy, ale budiž jí odpuštěno...stejně jako ostatním...
Recenze již brzy v záložkách - Knižní deníček

soukroma
01.11.2016 4 z 5

Kniha se slibně rozjíždí a je originální ve své základní zápletce, ale naneštěstí je příliš dlouhá, upovídaná a v celé stření části až nudná, což autorka ještě posílila dalšími zápletkami nabalujícími se na hlavní hrdinky (zejména v rodinných vztazích). Ekonomická a bankovní stránka věci je v knize celkem pochopitelná a originální, jen by nám čtenářům asi pomohlo, kdyby pojem "mrtvý klíč" byl z angličtiny přeložen do nám povědomého pojmu "univerzální klíč", nebo alespoň vysvětlen srozumitelněji a dříve než to učinila autorka až na straně 282. V těch všech klíčích, které všude cinkaly, padaly, množily se a vynořovaly, aby se zase ztrácely, aby se pak jeden vyznal.
Být kniha o polovinu kratší, bez všech zbytečných kudrlinek, byla by opravdu dobrá. 75%

veronika9143
31.10.2016 5 z 5

Pokud máte rádi tajemství, lásku, vraždy a napětí s knížkou Mrtvý klíč nesáhnete vedle. Někdy jsem doslova čekala, kdy na mě něco vyskočí. Malinko mi vadilo velké propletení, strašně nerada se v knize ztrácím. Celkově ji hodnotím kladně, dokázala mě vtáhnout a byla od začátku do konce napínavá.

Boboking
26.10.2016 5 z 5

Skutečně vynikající thriller. Bez zbytečného krveprolití a násilí dokáže gradovat napětí už od prvních kapitol. A jestli čekáte, že na závěr spravedlnost opět vyhrála, asi vás zklamu. Myšlenka i vyústění překvapí. Za sebe doporučuji.

Jana77
19.10.2016 5 z 5

Já jsem tedy nadšená! Další podzimní novinka z dílny Mystery Press a opět krok správným směrem. Super dávka tajemství, napětí a akčnosti. Bez váhání pět hvězdiček.

Merynkaw
12.10.2016 5 z 5

Knihu jsem nechtěla odložit, už mi únavou padala z ruky, ale já se chtěla dozvědět, jak to všechno nakonec dopadne. Knihu jsem četla v angličtině a vřele doporučuji.

Schamila
08.10.2016 2 z 5

Hezká detektivka - minulost střídá současnost, zajímavé prostředí, ale 4/5 knihy bez napětí, škoda, že napínavá jen pětina knihy. Přečteno, ale jsem zklamaná.

lectora13
03.10.2016 5 z 5

Neotřelé téma, dvě hrdinky, kterým chtě nechtě musíte držet palce, šikovně vystavěné kapitoly střídající dvě časové linie. A velké plus za to, jak autorka dokázala zúročit poznatky ze své profese stavební inženýrky. Pro mě skvělá volba na dlouhé podzimní večery!

Babouš
03.10.2016 2 z 5

Je to celkem čtivé, ale to je asi tak jediný klad tohoto "hitu". Ve vyprávění se střídají 70. a 90. léta 20. století a dvě mladé dívky, jejichž osudy se vzájemně zrcadlí. V jádru celé knihy stojí finanční machinace a krach banky před 20 lety, přiznám se, že na mnoha místech jsem nechápal, oč vlastně jde. S nadsázkou tuhle knihu pořádně pochopí jen ten, kdo absolvoval nějakou ekonomickou školu. Spíš než thriller je to vlastně gangsterka, hlavní hrdinky se vždycky připletou do cesty mafiánům a překazí jim plány.

V tom množství postav jsem se ztratil, nepochopil jsem, kdo je čí nadřízený a čí příbuzný a nejhorší je, že osudy některých postav nejsou dořešeny – mezi nimi i osudy Beatrice, její tety i Max, kniha proto působí neuzavřeně.

trudoš
25.09.2016 4 z 5

Mrtvý klíč není úplně standardní detektivkou. Už proto, že se vyhýbá módě brutálních vražd či pochybných konspirací. D. M. Pulleyová je v tomhle ohledu poměrně komorní a vystačí si s jednoduchým odhalováním záhady dvacet let zakonzervované banky. Šikovně pracuje s jednotlivými nitkami příběhu rozděleného do dvou dějových linií a postupně odhaluje rafinovanou tapiserii zločinu, který měl být zapomenut. Hodně se přitom spoléhá na čtenářovy sympatie vůči dvěma hrdinkám, jež každá za jiných okolností a v jiném čase bezděčně pronikají do nebezpečné hry mocných a bohatých. Slouží ke cti autorky, že tenhle tah jí vyšel na jedničku, především proto, že nesklouzává k psychologickým sondám, ale soustředí se na to podstatné pro zápletku.
Civilnímu vyprávění pouze trochu ubližuje pomalá gradace, která je však povedeně vyvážena krátkými kapitolami, přehledně se pohybujícími mezi dvěma dekádami. A i když mi při finální dohře chyběl nějaký překvapivý zvrat, dočetl jsem s pocitem naprosté spokojenosti.

thrillery klíče, klíčky banky

D. M. Pulley