Mrtvé město

Mrtvé město https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/432334/bmid_mrtve-mesto-bxL-432334.jpg 4 149 54

V padesátých letech obletěla Švédsko zpráva o důlním městečku Silvertjärn, ze kterého jednoho dne beze stopy zmizeli všichni obyvatelé. Úřady pro to nedokázaly najít žádné vysvětlení a opuštěný Silvertjärn byl ponechán osudu a rozkladu. Mladá dokumentaristka Alice poslouchala během dětství vyprávění své babičky o rodném městě, z něhož nevysvětlitelně zmizeli všichni obyvatelé včetně její rodiny, a tahle záhada ji vždycky fascinovala. Proto teď dala dohromady skupinu přátel, aby se pokusili zjistit a zaznamenat, co se tenkrát skutečně stalo. V napínavém příběhu vycházející hvězdy švédského thrilleru se prolínají dvě časové roviny. Současnost sledujeme očima filmového štábu, který přijíždí do Silvertjärnu jako první návštěva po šedesáti letech. Záhy se ale začíná ukazovat, že tam nejspíš úplně sami nejsou. A mezitím, v minulosti, rozplétá Alicina prababička Elsa šokující pravdivé události, které vedly k zániku města.... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Metafora

Staden , 2019

Alena_S
27.05.2021 3 z 5

Upřímně doufám, že je to celé básnická licence, že v tom okrese skutečně není už po generace taková koncentrace... Jak to říct politicky korektně, když výraz "duševně nemocný" pro postavy v téhle knize nestačí??

Takže, plus pár hvězd za město, mínus hodně hvězd za lidi. (Páni, to je jak regionální zprávy.)

myshichka
09.04.2021 3 z 5

Rozhodne nečakajte žiadny horror, skôr priemerný thriller. Nenáročná oddychovka, ktorá sa odvíja podľa predvídateľného scenára. Atmosféra opusteného mestečka síce zo začiatku vyzerala sľubne, ale zvedavosť čoskoro vystriedala frustrácia, keďže v prvej polovici sa dokopy nič nestane, okrem toho že sa dokola opakujú opisy polorozpadnutých barákov. Prvkov horroru je žalostne málo, rozhodne sa z toho dalo v takých kulisách vytrieskať viac. Šedý priemer, nič viac.

Keiko.L.
06.04.2021 5 z 5

Ze začátku jsem se bála, že autorka bude hodně popisná co se architektury týká, ale pak mi ukázala svou druhou tvář a vtáhla mě do příběhu. Velmi se mi líbilo tempo, kterým mě příběhem provedla a i pointa příběhu byla moc pěkná. Kdyby kniha měla ještě 200 stran nezlobila bych se.

VladiKlaisner
09.02.2021 2 z 5

Zajímavé téma, skvělé propojení s minulostí, ale tím to končí.
Pár amatérů bez potřebného vybavení a se špatnými vzájemnými vazbami se vydá do mrtvého města, kde není signál a musí se spoléhat jen sama na sebe.... zoufalé.
Některé scény a děje mi přišly dost přitažené za vlasy.
Napínavé mi vůbec nepřišlo, asi v půlce už jsem měla jasnou vizi jak to dopadne.

Ridley
04.01.2021 3 z 5

No, co bych tak řekla, rozčarování. Nápad super i propojení členů výpravy s původním obyvatelstvem, napětí dobrý...ale konec....bych řekla to jako fakt?

Breadfish
17.12.2020 2 z 5

Slibný námět, ale zpracování nestálo za moc. Postavy ploché, nezajímavé, strašně moc zbytečných dialogů. Čí je nalezené dítě mi bylo jasné zhruba ve třetině knihy. Vyloženě neurazilo, ale nadchnout neměla kniha čím.

Lucie311
30.09.2020 3 z 5

Kniha byla celou dobu taaaak strašně moc napínavá ale ten konec tedy opravdu nic moc.

Ronnie68
09.09.2020 5 z 5

Za mě zajímavá kniha, která se četla jedním dechem ...

NicaCola
31.08.2020 4 z 5

Kniha mě zaujala svým nápadem a obálkou. Byla jsem hrozně zvědavá, co se s obyvateli městečka stalo...a nebyla jsem se závěrem zklamaná:) jednu hvězdičku ubírám za postavy v knize, které mi vůbec nebyly sympatické

KuroHaru
04.08.2020 4 z 5

Napsáno je to určitě kvalitně a čtivě, ale nemám ráda (což není chyba autorky), když se každá hororově zaměřená kniha musí přirovnávat k dílu Stephena Kinga. Chápu, že jde zřejmě o marketing, ale proboha...King je jen jeden, píše zcela osobitě, a tahle kniha se jeho tvorbě nepodobá. Možná tak námětem, ale zpracování je zcela odlišné. Co mi třeba ve srovnání s "kingovkama" chybělo, byla psychologie postav. Čtenář si je prostě nemůže oblíbit, protože do nic hlouběji nepronikne. Ale takovýto pocit nějakého nedostatku toho "drajvu", jak se lidově říká, a emocí, jsem měla zatím snad u všech knih severských autorů. Tak nevím.

jiri77
18.07.2020 5 z 5

Hodně dobrá kniha, která se čte sama. Trochu mi to připomnělo Silent Hill, ale ve slabším provedení, přesto napětí a atmosféra příběhu je hodně dobrá. Pro mě milé překvapení ,s knihou jsem byl naprosto spokojen.

Ladiva
12.07.2020 2 z 5

Námet mal veľký potenciál, ale ostalo len pri tom. K tejto knihe sa rozhodne vracať nebudem.

LoArmistead
11.06.2020 3 z 5

Nebudu vyzrazovat děj, takže budu psát pouze obecně a v náznacích, aby někomu nezkazil čtení. Autorka píše velice čtivě a daří se jí vytvořit parádní atmosféru. Při čtení máte pocit, že v opuštěném a tajemném Silvertjarnu opravdu jste. Problém spíš spočívá v tom s kým tam jste, jelikož postavy mi nebyly zrovna sympatické (snad až na Maxe). Autorka Vás také dokáže velice dobře vtáhnout do děje a vyvolat pocit, že město není tak zcela opuštěné, že je v něm něco špatně a vy máte plíživý pocit, že se blíží něco děsivého a nebezpečného. No jo, jenže tenhle pocit máte 100 pak 200 pak 300 stran a ono to pořád ne a ne přijít. A když to konečně přijde, tak to není špatné, ale jelikož si vás autorka tak dlouho připravuje na to NĚCO, tak pak čekáte bombu - a ta se nekoná. Takže na můj vkus bylo Mrtvé město prostě až moc mrtvé. Na druhou stranu času stráveného s knihou nelituji a nemohu říct, že by mě zklamala. Jen jsem prostě čekal víc a nemohu se ubránit dojmu, že z takového nápadu se mohlo (a mělo!) vytřískat víc.

Marian27
05.06.2020 2 z 5

Pekná obálka a zaujímavá anotácia. Ale to je všetko. Už dávno som nečítal tak zbytočne rozťahanú, nudnú a nezaujímavú knihu. A ešte k tomu s tak nesympatickou a neschopnou hlavnou hrdinkou. Zlatá Emmy. Tej som fandil, ale Alice som proste nedokázal. Pár myšlienok a úvodne scény boli fajn, inak naozaj strata času. A to ešte nás strašia že z toho chcú spraviť film!!! Ach jaj, to je naozaj des, ešte horší ako celá kniha Mesto!!!

yetti09
02.06.2020 3 z 5

Tohle mělo velký potenciál, ale ve výsledku je to průměrný příběh. Skvělý nápad - zmizení celého městečka, já čekala mrazivou atmosféru, kdy se budu bát číst dál. No, to se opravdu nestalo.
Autorka knihu zabila zbytečným natahováním, kolikrát jsou to celé kapitoly, kde se vede dialog, který je o ničem a do příběhu ani moc nezapadá.
Spousta nelogických věcí a činů. Kniha za moc nestála..

mysterygirl
27.05.2020 3 z 5

Nápad to byl dobrý, ale to je tak všechno. Četla jsem jen, abych se dozvěděla, jak to celé bylo, kam celé město zmizelo a jak to dopadlo

katule1992
23.05.2020 5 z 5

Mistrná autorčina hra se slovíčky dokázala v knize vytvořit tak brilantní atmosféru, za kterou by se nemusel stydět ani Stephen King. Kniha nám pomaličku odkrývá závoj tajemství s prvky hororové atmosféry od podivných zvuků, záhadných postav, děsivého kostela a celému příběhu vévodícímu ponurému počasí, které přesně odpovídalo pocitům všech členů filmového štábu. Při čtení jsem si připadala, jako kdybych se ocitla uprostřed děsivého městečka Silent Hill ( pro ty, kdo neví o čem mluvím, je to poměrně děsivý horor :D ) Místy jsem měla husí kůži a nejednou jsem musela přestat číst, abych se obrnila a mohla pokračovat.

Izu
19.05.2020 4 z 5

Tak tenhle příběh se četl moc dobře.Doporučuji.

katule1992
19.05.2020 5 z 5

Thrillerový román Mrtvé město sice píše o záhadném zmizení obyvatel z švédského městečka Silvertsjarn, ale věřte mi, že ne všechna děsivá tajemství zmizela spolu s nimi. Švédské autorce Camille STEN - u nás známé především thrillery pro děti a mládež - se podařil napsat brilantní strašidelný kousek, díky kterému jsem se bála i spát...

HanulkaK.
16.05.2020 5 z 5

Přečteno za čtyři dny, doslova jsem se nemohla odtrhnout, úžasně napínavé a opravdu hrůzu nahánějící.