Mraky nad zemí

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Další příběhy odehrávající se ve mlýně na Vejrovně.

https://www.databazeknih.cz/img/books/95_/95015/mraky-nad-zemi-8hw-95015.jpg 3.99
Žánr
Romány, Literatura česká
Vydáno, Kamélie
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (4)

Kniha Mraky nad zemí

Přidat komentář
knihomolka1197
18.06.2018

Tragický příběh z období druhé světové války. Chudák paní Javořická se dnes musí v hrobě obracet, jestli vidí, že dnes Němcům lezeme s prominutím do zadku a máme tendenci se jim omlouvat za odsun, který byl jenom slabou pomstou za to, čeho se nás Němci v tomto období dopustili. V knize autorka mluví o "poníženém českém národu" a bezmoci, kterou Češi zažívali. Tohle a ještě mnohá další díla bych dala ve škole jako povinnou četbu.

TaLu
05.12.2017

Moje maminka má spisovatelku Vlastu Javořickou velmi ráda. Přečetla jsem do čtenářské výzvy tuto povídku a velmi těžko hledám slova.
Paní Javořická určitě stojí mezi těmi, kteří u mě probudili lásku k českému jazyku. Jak ona volí slova, jak si s nimi lehce pohrává, i když popisuje tragické okamžiky. Jakým způsobem na několika stranách vykreslí krásu přírody, atmosféru národa i osobní drama jedné rodiny. Kolik takových rodin a osudů za války skutečně bylo.
Znovu jsem si potvrdila, že paní Vlasta chodila životem s očima otevřenýma, hlubokou znalostí lidských povah a hlavně s láskou k životu, národu a pravdivým hodnotám. Znám její hrdinky a hrdiny z románů, které psala dříve. Prvorepubliková atmosféra z nich doslova září.
Tato útlá kniha byla překvapením, protože v ní zachytila dobu druhé světové války.
Podle mě všechna tato slova psala již "do šuplíku" , protože se její knihy nesměly za minulého režimu vydávat. Ona sama se pro mě stala zrovna tak silnou hrdinkou života, jako postavy jejich románů.
Někdo by zahořkl, někdo by si zoufal, ona nikdy nepřestala psát. Věřila, že jednou se budeme znovu těšit z její překrásné češtiny ? Psala navzdory těm, kteří chtějí umlčet obyčejné lidství a věřila v hrdost českého národa ?
Kéž bychom této její víry byli vždy hodni. Ve své knize ukazuje dary života a především dar oběti. Jednom mi můj dobrý přítel řekl, že oběť nelze vymáhat, snad proto nás zahanbuje i naplňuje hrdostí, když se staneme svědky hrdinství.
Doufám, že právě o tomto jsou všechna současná vyznamenání a ocenění.
O poděkování.
O němém sklonění hlavy před hluboce pravdivými lidmi naší minulosti i současnosti.
Nejsilnějším okamžikem pro mě byla slova otce, která šeptal nejmladšímu synovi v závěru knihy.


alnahu
22.08.2016

Kniha obsahuje dvě velmi smutné povídky o zhrzené lásce.

kika 13
13.04.2013

Zajímavé příběhy ze mlýna.

Doporučujeme

Kniha smíchu a zapomnění
Kniha smíchu a zapomnění
Zlodějka příběhů
Zlodějka příběhů
Střípky z ložnic
Střípky z ložnic
Katyně
Katyně