Možno je to v nás

Možno je to v nás https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/498956/bmid_mozno-je-to-v-nas-a9p-498956.jpg 4 3 2

Úprimnosť oslobodzuje, ale občas aj poriadne zabolí Stredoškoláčka Tegan je tichá a nenápadná, nechce pútať pozornosť. Aj tak jej má viac než dosť. V škole ju všetci poznajú ako „tú s tou rukou“. Do študentského života za zapája len na sociálnych sieťach, no vždy z anonymných profilov. V jedno popoludnie sa Tegan poháda s mamou a utečie v snehovej fujavici z domu. Zašije sa v maličkom múzeu Thomasa Edisona, kde po škole vypomáha. V múzeu však nezostane dlho sama. Nečakane sa tam zjaví Mac Durant, príťažlivý, talentovaný športovec, miláčik celej školy. Tegan ho vždy neznášala. Mac má zakrvavenú ruku a správa sa čudne. Inokedy sebavedomý chlapec je teraz rozrušený a žiada ju o pomoc. A ani jeden sa nechce vrátiť domov. Počas nezabudnuteľnej noci odhodia Tegan a Mac masky, za ktorými sa skrývajú pred spolužiakmi a okolím. Odhalia tajomstvá, ktoré dosiaľ nikomu nevyzradili. A hoci úprimnosť k sebe aj k druhým býva oslobodzujúca, občas poriadne zabolí.... celý text

Literatura světová Romány Pro děti a mládež
Vydáno: , Yoli (SK)

Maybe We’re Electric , 2021

E.T.007
07.03.2024 5 z 5

Ja osobne nemám knihe čo vytknúť – čítala sa vynikajúco.
Príbeh je zaujímavý, zápletka skvelá a ako bonus dostanete zopár pekných myšlienok. A tiež pár zaujímavostí o Thomasovi Edisonovi.

Tegan aj Mac mi boli sympatickí a obidvaja mi prirástli k srdcu. Ich charaktery autor vykreslil veľmi reálne. V Teganinom prípade (myšlienky, pocity, správanie) vôbec nič neprikrášľoval a aj vďaka tomu je v závere vidieť zmenu v jej zmýšľaní.

Napriek tomu, čo Tegan vykonala, nedokázala som voči nej cítiť nič negatívne a už vôbec nie ju za to odsúdiť. V podstate som jej počínanie chápala. Lebo kto z nás nikdy nemal pocit, že život je nespravodlivý? A kto nikdy v živote netúžil vziať spravodlivosť do vlastných rúk? Aspoň takým spôsobom, že poukáže na nedokonalosť iných?

Vknihách
09.12.2022 4 z 5

Kniha ma upútala obálkou. Veľa toho síce o príbehu neprezradí, ale zaujala ma a neľutujem, že som sa nechala zlákať povrchnou krásou.
Začítala som sa ihneď, ako ostatne vždy pri knihách pre mládež. Zvláštne bolo, že autor, muž, rozpráva príbeh z pohľadu 16 ročnej Tegan s hendikepom. Myslí si o sebe, že je škaredá. Teda… myslí si to o sebe, lebo si myslí, že si to myslia všetci v jej okolí(spolužiaci, náhodní ľudia, ktorých stretáva). Val si toho naložil na plecia dosť. Rozoberá hneď niekoľko tém. Alkoholizmus, úmrtie rodiča, nový partner rodiča, obľúbenosť v kolektíve, hendikep,kyberšikana… a ako si s tým poradil? Podľa mňa viac než dobre. Celý príbeh sa odohráva počas jednej noci a jedného dňa s preskokmi do minulosti. V noci, po hádke s mamou sa Tegan utiahne do múzea T.Edisona, kde brigáduje. Objaví sa tam aj obľúbenec školy Mac. Rozprávajú sa a majú toho spoločného viac ako sa nazdávali. Mac sa Tegan zdôverí, no Tegan si necháva niečo dôležité pre seba takmer do konca… napriek tomu, že autor píše dobre, v romantickej linke akoby nevedel písať s emóciou. Kĺzal sa po povrchu a nevedela som sa dostať na vlnu mladých. Fandila som im a tiež som verila, že TOTO je TÁ noc, ktorá obom zmení život. Tegan sa nebude cítiť menejcenná a Mac, aj keď obklopený ľuďmi, pociťuje samotu. Rôzne situácie ich zbližovali a my sme sa dozvedali akí sú naozaj. Bez príkras. Aké majú vzťahy s rodičmi, ako sa cítia v škole…

dospívání pro dospívající mládež (young adult)

Val Emmich
americká, 1979
2018  76%Nezapomeň
2022  73%Možno je to v nás

Kniha Možno je to v nás je v