Mozek teenagera

Mozek teenagera
https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/241646/mid_mozek-teenagera-Rgp-241646.jpg 4 6 6

Vědci dlouhá léta vycházeli z předpokladu, že mozek je již plně vyvinutý v době, kdy dítě nastupuje do školky. Byli proto přesvědčeni, že náctiletí mají v podstatě dospělý mozek, který má jen „méně najeto“. V průběhu posledního desetiletí ale vědecká veřejnost zjistila, že dospívání je naprosto zásadní etapou vývoje mozku. Doktorka Frances E. Jensenová, uznávaná neuroložka, vychází ze svých zkušeností matky dvou synů – teenagerů a dává je do souvislosti s nejnovějšími výsledky výzkumu v oblasti fungování, struktury a kapacity mozku náctiletých. Výsledkem je kniha, která je zároveň průkopnická i srozumitelná. Autorka vysvětluje, jak tyto revoluční poznatky nejen boří hluboko zakořeněné omyly o teenagerech, ale také skýtají cenné praktické rady, které pomohou dospělým i náctiletým lépe se zorientovat v záhadném světě neurobiologie dospívání. Dr. Jensenová kombinuje dobře srozumitelná shrnutí a analýzy výzkumných dat s vlastními zkušenostmi, které získala jako matka, vědkyně a přednášející. Vývoj a fungování mozku teenagera zasazuje do kontextu, do kterého patří učení a multi-tasking, stres a paměť, spánek, závislost a rozhodovací schopnosti. Kniha Mozek teenagera je zároveň precizní i srozumitelná. Je lidská a přitom říká věci na rovinu. Mozek i chování dospívajících staví do nového světla, tyto poznatky analyzuje a vyvozuje z nich konkrétní doporučení. Dozvídáme se tak, co mohou udělat rodiče, učitelé nebo dokonce i zákonodárci, aby pomohli teenagerům v bezproblémové navigaci na cestě k dospělosti.... celý text

Literatura naučná Rodina
Vydáno: , Omega
Originální název:

The Teenage brain , 2014


více info...

Přidat komentář

yousips
20.04.2023 4 z 5

Líbilo se mi zahrnutí určité úrovně biologie do vysvětlování některých jevů. Je také velmi milé, když autorka čerpala pro příklady z vlastní zkušenosti.

Na knížce mě trošku mrzel závěr, který je, z mého pohledu, velmi stažený na americké školy a celkově americké prostředí.

Míjuš
31.01.2019 4 z 5

Velmi zajímavá knížka, spíše z neurologického pohledu, než z toho výchovného (přece jenom je autorka neuroložka). Nicméně obecně pro dospělé může kniha pomoct jako 'příručka', jak chápat pubertu a adolescentní věk, a jak si se s nimi vypořádat.


aktak1203
28.03.2017 4 z 5

Kniha mi opravdu trochu pomohla k pochopení pubertálního chování mé dcery, ale čekala jsem alespoň nějakou praktickou radu, kterou v knize bohužel nenajdete. Nicméně i přesto si myslím, že je hodně nápomocná.

tarabas
03.02.2016

Poučná a navíc zábavná kniha.

Autorovy knížky

2015  80%Mozek teenagera