Moudrost–síla–krása: Zednářské tisky ze zámeckých knihoven v České republice

nehodnoceno
Moudrost–síla–krása: Zednářské tisky ze zámeckých knihoven v České republice https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/458217/mid_moudrost-sila-krasa-zednarske-tisky-8Nm-458217.png 0 0 0

Soupis zednářských tisků ze zámeckých knihoven je prvním pokusem o zmapování zednářské literatury v tomto rozsahu na našem území. Přes 720 tisků v časovém rozmezí od 17. století po druhou světovou válku je tvořeno literaturou určenou převážně úzké a specifické čtenářské obci, zednáři se zpravidla neobraceli ve svých tiscích k široké veřejnosti. Soupis tvoří i značné množství literatury protizednářské, která často byla jediným zdrojem informací o svobodném zednářství, i když tendenčně zaměřených. U řady popisovaných tisků se setkáváme i se zajímavými provenienčními znaky, včetně lóžových razítek či vpisků jednotlivých majitelů. Bohemikální tisky jsou poměrně vzácné, soupis zachycuje především zednářskou literaturu vydanou v německy mluvících zemích a ve Francii, která se však nalézá ve fondech českých zámeckých knihoven. Jazykové a teritoriální zaměření literatury odpovídá životnímu stylu šlechty, která tuto literaturu ve svých knihovnách shromáždila... celý text

svobodní zednáři knihovny staré tisky bibliografie osobní knihovna dějiny knihoven

Kniha Moudrost–síla–krása: Zednářské tisky ze zámeckých knihoven v České republice je v