Čtenářka

Čtenářka https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/362395/bmid_ctenarka-QZP-362395.jpg 4 270 92

Moře inkoustu a zlata série

Představte si svět, kde je čtení chápáno jako výsada a je povoleno jen hrstce nejmocnějších… Selfia ovládá umění přežít. Poté, co byl její otec zavražděn, ukrývala se totiž společně se svojí tetou Nin v divočině. Naučila se lovit, stopovat a také krást. Když jednoho dne tetu unesou, zůstane sama a začne si klást otázky. Kdo Nin unesl a proč? Souvisí její zmizení s otcovou vraždou a s tím podivným hranatým předmětem, který teta tak pečlivě schovávala? Kniha, kterou však nedokáže přečíst, a záhadný němý chlapec, kterého zachrání před krutým zacházením, se stanou její nadějí. Klíčem k odhalení tajemství jejího světa – a otcovy tragické smrti…... celý text

Dobrodružné Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Fragment (ČR)

The Reader , 2016

dia.riedl
09.05.2021 3 z 5

Kniha se mi líbila a moc dobře se četla. Neřekla bych, že byl jazyk jednoduchý, k tomu výhrady nemám. Mínusem bylo pro mě to, že autorka v knize rozehrála několik zajímavých myšlenek, o kterých se toho ale moc nedozvíme, na konci spousta věcí zapadne do sebe, ale přesto mi to přišlo málo. Také jsem měla problém s hlavní hrdinkou, tak úplně jsem nerozuměla jejím záměrům. Kamkoliv přišla, komukoliv na potkání vyzradila, kdo je, co nese a co má za poslání, ačkoliv to často měl být, alespoň z kontextu příběhu, jejich nepřítel. A na druhou stranu mi přišlo, že má působit jako hrdinka, co má vše srovnané v hlavě, počíná si logicky, ale potom udělala něco, co mi přišlo jako naprostá hloupost. Moc se mi líbila moc Zraku/Vidění a naprosto dokonalá obálka knihy, která vystihuje úplně celý příběh, to ještě umocnila. Snad nejlépe provedená obálka, co jsem viděla! Plus dávám také za děj s Rákosem a jeho posádkou. Autorka se také snažila rozjet trochu politiky, ale podle mě měla buď trochu víc přidat nebo to úplně vypustit. Nepomáhala tomu ani absence mapy. Co je na knize zajímavé, jsou skryté texty a vůbec myšlenka moci slov, která provází celý příběh.

LanaBear
01.05.2021 4 z 5

Čtenářka je kniha, kterou se rozhodne vyplatí přečíst na jeden zátah, což není vůbec těžké. Příběh je lákavý, postavy chytré a sympatické. I prostředí knihy bylo osvěžující změnou, nemluvě o pirátské atmosféře (schválně, kdy jste naposledy četli knihu, v níž by místo upírů, princezen apod. byli piráti?).

Velké plus knihy je i její grafické zpracování. Od obálky, která je skvělá, po různá zpracování samotných stránek.
A mimochodem, při čtení se nezapomeňte dívat, na jaké jste straně. Možná uvidíte víc, než se na první pohled zdá.

Kate05
02.03.2021 5 z 5

(SPOILER) Jedna z nejlepších knih, které jsem kdy četla. Kniha mě skoro pořád udržovala v napeti, líbilo se mi i to jak autorka skrývá "citáty v textu, a jeho vzhled a otevřený konce jsou vždycky ty nejlepší. Knihu bych rozhodně doporučila lidem, které milují fantasy.

Arlienen
30.01.2021 3 z 5

Kniha mně zaujala svou krásnou obálkou a zajímavou anotací. No, ale samotné čtení knihy mě zas tolik nebavilo. Bylo pro mě těžké se začíst a orientovat se v příběhu. S vypětím všech sil, jsem se dostala k posledním sto stranám. Ty byly tak napínavé a nakonec mě příběh pohltil. Proto knihu hodnotím 3,5⭐

Bebe2004
12.01.2021 4 z 5

Knížka mě nijak nenadchla, vymyšlený svět jsem si nezamilovala. Ovšem četlo se to celkem dobře, moc se mi líbil Lučištník. Trochu mě štvaly ty černé skvrny, které zakrývaly části textu. Brzy se vrhnu na další díl.

Booky84
06.12.2020 4 z 5

Kniha se četla velice lehce, zajímavý námět, ale čekala jsem ještě něco víc a hlavně vysvětlení toho všeho. Uvidíme, jaký bude další díl.

Per-quiee
02.12.2020 3 z 5

Knížka mě zaujala tématem knih dostupných pouze vybraným. Originální bylo spojení s dobrodružstvími námořníků. Myslím, že potenciál knihy byl velký, ale nenaplněný. Je to opravdu young adult četba, takže jazyk je jednoduchý a kniha se čte dobře a rychle. Nezaujala mě natolik, abych sáhnula po dalším díle.

ydnac
16.11.2020 4 z 5

Knihu jsem si vybrala kvůli její krásné obálce a rozhodně jsem udělala dobře :-)
Příběh této knihy je poutavý a velmi krásný, svět kde čtení není samozřejmostí a kde slova mohou hodně znamenat mi přišlo jako dobrý nápad :-) Je to taková hezká pohádka, velmi dobře se mi četlo. Hlavní hrdinka Sefia se setkává na své cestě s chlapcem, kterému říká Lučištník a spolu se vydávají vstříc dobrodružstvím. S sebou nesou Knihu, která skrývá spoustu tajemství. Moc se mi líbil jejich čas strávený s kapitánem Rákosem a jeho posádkou:-) Nejvíce mě ovšem dostal konec :-) potřebuji spoustu odpovědí a další díl:-)
Pokud hledáte oddechovou, jednoduchou a přesto napínavou fantasy tak tohle je dobrá volba :-)

inachisio
30.08.2020 5 z 5

Naprosto úžasná, strhující knížka s fantasticky originálním příběhem. Kniha mě nadchla. Při čtení jsem mnohdy napětím ani nedýchala a přečetla jsem ji jedním dechem. Příběh byl úžasný. Ostatní vsuvky byly také skvělé a design taky. Na této spisovatelce oceňuji, jak dokonale dokáže čtenáři zrychlit tep a jak bezvadně dokáže popsat akční a bojové scény. Prostě úžasné.

Cynickýholub
09.08.2020 5 z 5

(SPOILER) Čtenářka mě na první pohled zaujala prakticky vším.
Názvem, obálkou, anotací a v neposlední řadě svým obsahem. Rozhodně svého rozhodnutí přát si tuto knihu nelituji, protože jak jsem četla, za chvíli to šlo prakticky samo od sebe, a ač mě místy zarážely činy různých postav, spoustu z nich jsem si oblíbila a doufám, že vydrží i do třetího dílu (ano, vím, že jich pár v druhém dílu už není, ale tak co).
Čtenářku bych doporučila všem milovníkům fantasy, spíš holkám v dospívajícím věku, protože mi připadá, že takoví lidé mají mnohem větší šanci se vžít do příběhu hlavní hrdinky.
Za mě prostě paráda!

Dáduše
31.05.2020 4 z 5

Vůbec nevím, jak hodnotit. Je to proti slavným dílům fantasy a další beletrii se kterou mám zkušenost velmi slabé. Téma je ale zajímavé, obálka krásná, pár pěkných myšlenek a bod přidávám za příběhy z lodi. Nějak jsem si kvůli nim vzpomněla na Verneovky.

viola5163
21.02.2020 4 z 5

Je to úžasný, napínaví příběh. Hodně mě ohromil svět, který autorka vytvořila, ten systém. Hlavně pohled zdejších lidí na posmrtný život a písmo.

Izi167
12.02.2020 4 z 5

Jedna z předností knih jsou šifry, které autorka (později i překladatelé) mistrně zakomponovala do díla. To bohužel nemění nic na faktu, že jsem z té knihy nějaká nesvá. Pořádně nevím, co si o ní myslet.
Četla se mi opravdu dlouze - naše místní knihovna se pyšní dvouměsíční výpůjční dobou, a já i tak byla nucena si dobu prodloužit, protože nerada nedočítám knížky. Když jsem se do ní zabrala, šlo to hladce, hltala jsem stránku za stránkou, trochu se však bojím, že jen kvůli tomu, abych znala další slovo do tajné zprávy. Ale jakmile jsem ji na chvíli zavřela, jen těžce se mi ji zase otevíralo.
Postavy mě nijak nechytili za srdce, nevytvořila jsem si žádného oblíbence, ani vyloženě nesnesitelného padoucha. Pravdou je, že toto píši již s odstupem dvou dalších knih, takže mi možná něco vypadlo, ale to jen dokazuje fakt, že mě nijak neuchvátila.
Upřímně, jako mnozí jsem si ji vybrala spíše kvůli nádhernému zpracování obálky, spíš než kvůli zaujetí z anotace. Druhý díl jsem si vypůjčila částečně taky kvůli potisku, ale převážně jsem se chtěla dozvědět, jak to bude pokračovat. Jak se Lučištník vyrovná se stíny minulosti, a jestli spolu se Sefií porazí tyrany. Nicméně teď, po dalších příbězích z úplně odlišných světů, držím pokračování v ruce a napadá mě snad jen "Proč bych ji měla číst?". To pak o něčem vypovídá.

Samozřejmě nikoho nechci odrazovat, dále pod mým příspěvkem, později i v hromadě dalších nad ním, se mnoho čtenářů/ek shoduje, jak je kniha báječná, jak ji doporučují a těší se na pokračování.
Takže už jen dodám - směle do toho a utvářejte si názory sami, na hodnocení cizích nezáleží!

PetraBery
06.01.2020 4 z 5

Další ze sérií fantasy nás přivádí do světa Kelanny, kdy s hlavní hrdinkou Sefií a jejím doprovodem Lučištníkem odhalujeme tajemství Knihy. Krásný příběh, plný zvratů, magie a akce. Ráda si přečtu druhý díl a znovu se do tohoto světa vrátím.

Tara_Wolf
28.10.2019 5 z 5

Ze čtenářky jsem nadšená.
Příběh, postavy a skryté vzkazy pro čtenáře mě ohromily a potěšily.
Doporučuji všem knihomolům :)

veronika.buk
16.10.2019 3 z 5

Kniha je za mě pro mladší čtenáře, tak okolo 12 let. Jestli začínáte s fantasy knihami bude se Vám líbit svým zajímavým zpracováním, ale pro čtenáře, kteří už mají víc načteno fantasy, to nebude ničím nové.

medvídě
06.10.2019 5 z 5

Tohle byla jízda. Příběh, který dokáže čtenáře pohltit nejen svým vyprávěním, ale i způsobem zpracování. S knihou si hodně vyhráli a výsledek stojí za to.
Je to příběh o dívce žijící ve světě, kde je čtení výsadou a ona samotná, opuštěná, potřebné základy k této výsadě má - výchova rodičů, i když často ve formě neškodných úkonů či her, jí postupně předávala základy abecedy, ale také, jak se v případě nebezpečí zachovat. Z děvčátka, které tragicky přišlo o rodiče, cestující po světě jen s tetou Nin, o kterou ale také přichází, se postupně stává dívka, která objevuje, jaký poklad měla u sebe celou tu dobu ukrytý - tajemnou knihu obsahující dějiny lidstva, ale také jeho budoucnost. A aby toho nebylo málo, má i určité schopnosti, které zdědila po rodičích, a které se postupem času učí ovládat. Často jí v tom pomáhá nový společník, Lučišník, kterého zachránila před krutým životem v zajetí.
Ale zjistí, kdo o knihu tolik usiluje a proč?
Dokáže zachránit tetu a najít si přátele, které doposud nikdy neměla?

PS. To s tím koncem nemyslí vážně! Jediné štěstí je, že 2. díl už vyšel v češtině :)

Ailee
21.09.2019 3 z 5

Příběh byl pěkný, ne moc originální, ale zajímavý. Avšak kniha mě nijak nechytla tak, abych neměla tendenci se k ní pořád vracet. Ráda jsem si to přečetla, ale podruhé už nemusím.

Lucie1010
27.08.2019 5 z 5

Kniha je pro někoho komplikovaná díky tomu, že se v ní prolínají dva děje. Původně jsem si knihu koupila jen proto, že mne zaujal její originální obal, ale později jsem si knihu zamilovala. Za mě 5*.

Svica
29.07.2019 4 z 5

Kniha jako taková má hezkou grafickou úpravu což člověka naláká vzít jí vůbec do ruky. Příběh je neotřelý, člověk jím pomalu proplouvá a snaží se pochopit o co vlastně jde. Dost chyb a překlepů nacházejících se uvnitř knihy se dá docela lehce přehlédnout a můžete se naprosto ponořit do spletitého života všech postav, který se nakonec propojí a dává pak smysl.

moře a oceány písmo, dějiny psaní knihovny čtenářství o knihách fantasy

Traci Chee
americká