Monumenty I

Od Elly Fitzgerald… přes Anneke van Giersbergen… po Chelsea Wolfe. Spisovatel a velký hudební fanoušek Václav Votruba (mimo jiné autor úspěšné trilogie Kniha kovu mapující tuzemský metal) ve své nové knize Monumenty vzdává hold světovým zpěvačkám a jejich nejzásadnějším nahrávkám. Čtenářům dává tip na pětapadesát ženských alb, které by dle jeho slov neměly chybět snad v žádné sbírce. Jelikož vůbec neřeší žánrové hranice, stojí tak v jedné knize vedle sebe nahrávky s hlasy zpěvaček jako například BillieHoliday, Nico, Janis Joplin, Joni Mitchell, Doro Pesch, Anneke van Giersbergen, Madonna, Amy Winehouse, Diana Krall, Beth Hart, Jennie-Ann Smith nebo Chelsea Wolfe. Autor do výběru zařadil i tři tuzemské desky, kterým vévodí Bára Basiková, Věra Mazánková a Zuzana Jelínková....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/40_/404263/monumenty-i-zIi-404263.jpg 4.84
Literatura česká, Umění
Vydáno, Nová Forma

Kniha Monumenty I

eraserhead
23.08.2019

Ať už ke knize přistoupíte jakkoliv, tedy budete ji prostě číst od začátku do konce nebo si jako z bonboniéry "vykousávat" podle výběru či náhodně jednotlivé položky, v každém případě poskytne to, co má. Zajímavý náhled do pětapadesáti různých, odlišných, mnohdy jistě i protikladných či dokonce neslučitelných hudebních alb, které spojuje jedno jediné - ženský zpěv. přiznám se, že i já, stejně jako autor knihy, mám ženský zpěv rád, mnohem více než mužský. Úplně naprosto zcela chápu subjektivnost knihy, ono to asi jinak nejde (a jak sám autor v doslovu uvádí, nejde o žebříček ale výběr - skvěle a nápaditě řazený chronologicky). I proto se, samozřejmě, nelze vyhnout stejně subjektivním pocitům - absence Adele mi nevadí, ale třeba takový Sinead O'Connor by si místo v knize jistě zasloužila. Není to výtka, samozřejmě, každý má svůj vkus a své favoritky (nedá mi to, v podobné knize psané mnou by jistě nechyběly již zmíněná Sinead, Julee Cruise, Emilie Simon či Ruth Radelet z Chromatics). Výhodou knihy je její stručnost aniž by byl čtenář ochuzen o zajímavé informace a postřehy. Již v půlce knihy jsem byl rozhodnut, že si všechny desky, o nichž pojednává, poslechnu. Některé, samozřejmě, již znám a plně uznávám jejich zařazení do knihy a ocenění, jaké se jim od autora dostalo (fenomenální Shutdown od Stromboli, No Need To Argue od The Cranberries), jiné však byly prvotními informacemi, které se mi o dané desce dostali. Velmi milými prvotními informacemi, které mě na zpěvačky a jejich tvorbu upozornily a upoutaly pozornost. V mém případě je tedy mise a autorský záměr knihy splněna. Vytknout knize se tak dá v podstatě jen trochu odfláknutá korektura, tvary některých slov jsou opravdu podivné.

VonHochofen
03.03.2019

Velmi dobrý výběr 50 desek, kterým dominuje ženský hlas. Oceňuji, že zde nenaleznete jen slavná alba, ale i ta, která jsou ve vztahu k mainstreamu relativně ukryta. Dočkáme se i několika českých jmen. Líbí se mi žánrová nevyhraněnost prezentovaných alb. Inspiraci nebo odkazy na něco nového zde najde snad každý. Subjektivně oceňuji výběr důležitých metalových a atmosférických rockových desek z 80. let až do současnosti. Zároveň jsem rád i za několik jmen z oblasti současné populární hudby. Je pravda, že nyní pouze prezentuji svoje subjektivní preference, nicméně tím chci "objektivně" poukázat na to, že autorův výběr zaujme snad každého.

Kniha je založena na ucelené systematičnosti. Ke každé desce dostaneme nástin historie kapely, její sestavu, představení konkrétní zpěvačky a autorův pohled na vrcholné momenty alba. Zároveň je nám doporučeno, co bychom si měli dále poslechnout, pokud nás prezentovaná deska zaujme. Jsem velice rád, že i přes tuto systematičnost nepůsobí kniha suchým dojmem. Z každé stránky číší autorovo nadšení pro hudbu, což přináší potěšení i čtenáři. Možná by kniha zasloužila k občerstvení nějakou tu fotografii. Nicméně si myslím, že to není k charakteru knihy nezbytně nutné.

Knihu zkrátka doporučuji každému hudebnímu nadšenci.