Moji milí Slováci

Moji milí Slováci https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/420431/bmid_moji-mili-slovaci-4kT-420431.jpg 4 29 4

Moji milí Slováci predstavujú reedíciu prvej samostatnej fejtónovej zbierky Júliusa Satinského. Ide o úprimné listy autora vlastnému národu napísané tesne po nežnej revolúcii. Píše sa v nich o nástrahách pre Slovákov, ktoré by mohli byť po tridsiatich rokoch demokracie už dávno prekonané. Listy by tak mohli slúžiť ako historický prameň, vtipná spomienka na divoký začiatok 90. rokov 20. storočia. Niektoré listy sú však mrazivo aktuálne aj dnes.... celý text

Ivan F
31.07.2022 4 z 5

Na to, že od napísania knihy ubehlo viac ako tridsať rokov, tak niektoré listy Slovákom sú mrazivo aktuálne aj dnes. A to veľmi veľmi mrazivo. Súhlasím s týmto dovetkom v anotácii knihy od prvého, po posledné slovo. Pod zdanlivo láskavým pláštikom humoru, je každý list tvrdým pranierom nášho národa. A zaslúžime si ho. Najviac bolestným je pre mňa fakt, že list o ženičkách, hoci som o ňom do prečítania tejto knihy nevedel, som vlastne podvedome napísal aj ja. Trochu inak, ale obsah je viac menej ten istý. Pretože takých ženičiek (ako pán Satinský) som v živote stretol kvantum a nanešťastie ich ešte stretávať budem. Ich neblahý vplyv na minulé, súčasnú a aj budúce generácie je markantný a zhubný. Každá je niečou matkou, tetou, známou atď. Bez nich by nám však bolo lepšie. A teraz ma môžete začať palicovať, vydržím to.

Corso
11.04.2022 5 z 5

Povinne citanie pre toho, kto to so Slovenskom mysli naozaj vazne a dobre. Taka ostra a smutna kritika pod zasterkou humoru sa len tak casto nevidi. Ak nam Julko nieco odkazal, tak myslienky, ze s ludskou krepostou a hlupostou sa musi bojovat, nie sa neustale hladkat po plesinach a utesovat sa ze sme mlady, utlacany, neskuseny narod-marod. Nie. Vo svojich esejach a uvodnikoch nas Satinsky pekne zostra vyslahal po tych lenivych utiahnutych prdeliach.

Kerberos
04.07.2020 4 z 5

Humorné eseje na různá témata psané formou dopisů.

deanmo
06.03.2013 5 z 5

Povinné čítanie pre všetkých ľudí, zvlášť však pre štátnych úradníkov :)