Modřiny

Modřiny https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/174926/bmid_modriny-b8n-174926.jpg 4 53 25

Ostravská periferie Modřiny byla svědkem vraždy a znásilnění hned dvakrát, přičemž mezi jednotlivými zločiny již uplynula pěkná řádka let. Oba vyšetřovatelé, Lošt i Brambor, se vrhají do pátrání za použití všech možných prostředků své doby, aby pachatelé otřesného činu byli dopadeni co nejdřív. Odhalují přitom skutečnosti zcela nečekané a šokující. „Na místě, kde ráno po obloze nestoupá slunce, ale jenom vozíky s uhlím připevněné k ocelovým lanům“ je však velmi obtížné vraha najít.... celý text

Iki1
05.05.2022 3 z 5

Původní česká detektivka, která nijak nevybočuje z řady dalších. Je to prostě odpočinkové čtení, vyšší ambice si neklade. Autor se snažil čtení ozvláštnit dvěma téměř identickými příběhy vražd. Zajímavé bylo hlavně porovnání vyšetřovacích metod v minulosti a současnosti. Celkově mi přišel děj dost nedotažený, autor nevyužil možnosti odboček, snad jen pro příznivce Ostravy blíže představil tvář města. Po jazykové stránce mi vadil neurovnaný projev, například nadměrné využití spojek protože.

jprst
25.11.2020 3 z 5

Zase jedna návštěva v oblasti české detektivky a opět žádné překvapení. Prostě trochu lepší průměr, který kdybych vynechal, tak bych zas tak o moc nepřišel.

trudoš
25.11.2019 2 z 5

Průměr po stránce řemeslné i obsahové, aniž bych chtěl autorovi upírat nadšení pro věc. Celé vyprávění ve mně nešťastně evokovalo literární přepisy skutečných kriminálních případů, což bohužel v praxi znamená minimum překvapení a spousta suchopárného povídání. Tady je zápletka ozvláštněna pouze tím, že je rozdělena do dvou dějových linií, jenže i tohle se ve finále ukáže jen jako zbytečná klička. Detektivní práce hrdinů (připomínající herce z televizních seriálů) není přitom nijak komplikovaná, protože vlastně ani není co řešit - stopy ukazují určitým směrem, tím se vydají, a když dojdou na konec slepé uličky, využijí volavky a hups, práce je hotová. Třebaže to možná odpovídá realitě, jediné napětí, které tak příběh nabízí, je psychopat funící do zad oběti, a to jenom z toho důvodu, že tohle prostě nemůže být příjemné nikomu. Hezké je porovnání forenzních vyšetřovacích technik minulost versus přítomnost, ale to je v důsledku jediné pozitivum, jehož pochvalu ze sebe dokážu vydolovat.

alzbeta4340
03.11.2019 4 z 5

Příšerná obálka skrývá povedenou detektivku z ostravského prostředí. Autor splétá dva příběhy - zločiny, z minulosti a současnosti. Konec byl trochu nejasný, snad úmyslně. Snadné, příjemné čtení.

olívoil
21.10.2019 3 z 5

Taková tuctová detektivka...…...výjimka byla v tom, že se na stejném místě staly stejné kriminální zločiny v rozpětí asi 80 - 90 let a "možná" byli pachatelé nějakým způsobem zpřízněni…………….nebylo to dotaženo

Ajrad1981
26.09.2019 2 z 5

Taková oddechovka. Dva případy, shodné typem násilného činu, jeho provedením i lokalitou, ovšem dělí je několik desítek let. Musím přiznat, že víc mě zajímal ten případ z 30. let.
Celkově je to takové jednoduché, policejní práce popsaná, jak kdyby ji autor zahlídl jen z rychlíku, dialogy taky nic moc. Ale popis Ostravy se mi zdá dobrý, přesnost by musel posoudit někdo místní, ale myslím, že kdybych se autora náhodou někdy ptala na cestu, tak nemůžu zabloudit. :-)

A jen mě tak napadlo: co když Wiener nebyl tak úplně slepý?

alenkacermi
18.09.2019 3 z 5

Líbily se mi obě časové linky příběhu. Čtenář se nevyhne srovnávání průběhu vyšetřování, které si jsou vlastně dost podobné. Bylo zajímavé i vyprávění, jak vznikly dvě Ostravy, nebo historie Stodolní.

KAJAMA
17.09.2019

Příjemné odpočinkové čtení. Zajímavé srovnání práce policie na začátku minulého stolení a v současné době a zajímavý konec.

martineden
24.07.2019 4 z 5

Hodně mě bavila, líbilo se mi prostředí Ostravy.

miša63
27.05.2019 2 z 5

Zajímavé porovnání vyšetřovacích postupů v minulosti a současnosti, chvíli trvá než se člověk zorientuje v ději, pozvolné vyšetřování, rychlé vyřešení a ukončení.

Marcik7
22.04.2019 3 z 5

Bohužel, čekala jsem více, jako plus beru prostředí Ostravy, což se mi hodí do Výzvy.

raty
25.03.2019 4 z 5

Vyšetřování dvou vražd, které dělí několik desetiletí nabízí srovnání metod policie za první republiky a v současnosti. Zároveň můžeme sledovat chování lidí, které se na rozdíl od možností kriminalistů nezměnilo vůbec.

adela2230
12.03.2019 5 z 5

Kniha mě překvapila, dvě zápletky, které jsou si podobné je zajímavý nápad. Možná je z počátku náročnější, ale když se člověk začte, je to opravdu pěkná kniha.

Ignis
25.02.2019 3 z 5

Nenáročná, ale vcelku dobře napsaná záležitost. Ty 2 časové linky jsou zajímavé, jen to trochu dělá z už tak poměrně krátké knížky spíš 2 povídky, ale zase lepší než sáhodlouhé žvanění o ničem. Trochu mě zklamalo zakončení jedné z těch dějových linek, i když asi chápu, proč to autor napsal zrovna takhle.

babicka_amalka
05.02.2019 3 z 5

první dějová linka se mi líbila víc než současná, ale četlo se to celkem dobře;
jen se trochu divím, že v současné "politicky hyperkorektní a aktivistické" době ta knížka vůbec vyšla ;-)

katka.oo
01.02.2019 4 z 5

Příjemná česká detektivka, kde se prolínají 2 vyšetřování, jedno z doby přítomné a druhé z doby minulé, mě se kniha líbila.

čef
05.04.2017 5 z 5

Vcelku neotřelý postup výstavby příběhu je možná ze začátku trochu matoucí. Po rychlé orientaci(při pozornějším čtením) oceníte ostravskou realitu, mluvu(trochu v tomto detailu asi nepříliš důsledné) a jisté nekorektní výroky. Piš dále, barde, piš...

alouch
27.11.2016 5 z 5

Za mě naprostá spokojenost, protože se moje detailistická povaha mohla vyřádit. Michal Kliment velice pěkně střídá styly slohu, vyprávěcí perspektivu a vše odpovídá své době, takže žádné anachronismy.

LéňaS.
28.04.2015 4 z 5

Hezká kniha, ale mohli z toho udělat dvě :)

IlonaIlona
21.04.2015 3 z 5

Tak napůl. Jeden příběh je nadprůměrný, jeden je obyčejný. Ale psát umí, myslím, že má slušně našlápnuto. Pro mě by mohl napsat klasickou detektivku, abych mohla hádat vraha. Málokdo píše klasické příběhy, všechno je to o policistech a o tom, jak pátrají.

Ostrava české krimi české detektivky

Autorovy knížky

Michal Kliment