Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou

Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou https://www.databazeknih.cz/img/books/90_/90956/modlitba-pro-katerinu-horovitzovou-90956.jpg 4 2332 303

Dramaticky vypjatá novela o tragickém osudu židovské dívky, která povýšila pomstu za své soukmenovce na smysl své existence. Lustig ve své sugestivní novele zpracovává motiv sadistické léčky, s jejíž pomocí se nacističtí pohlaváři pokusili získat majetek od skupiny zajatých bohatých židovských obchodníků. V druhé rovině novely pak vypráví vlastní příběh hrdinky, dívky, která se na prahu smrti vzepře ponižování své lidské důstojnosti a dokáže v sobě zmobilizovat sílu, schopnou překonat strach i přirozený pud sebezáchovy.... celý text

teer.h
24.08.2016 5 z 5

Ke knize jsem se dostala, protože jsem ji musela přečíst do školy. To, jak byla kniha napsána mi nevyhovovalo na začátku jsem ani moc nechápala co se děje, o čem vlastně čtu. Poté jsem se docela do knihy začetla.
Ačkoli mi styl psaní nevyhovoval (a četla jsem jí déle, než obvykle jiné knihy), příběh byl napínavý a velmi smutný. Konec mě dostal, ta naděje, ale od začátku bylo jasné, jak to dopadne.
Člověk se nad tímto příběhem zamyslí, v jaké době žijeme a jeké to bylo předtím. Nedokážu si to představit.
Arnošt Lustig je spisovatel, který toho velmi mnoho zažil.

LittleNightOwl
07.08.2016 1 z 5

Styl, jakým byla kniha napsána, mi opravdu nesedl. Velice dlouhé odstavce, skoro žádné kapitoly. Neustále se jen řešili peníze a že je nutné napsat další šek. Od poloviny je čtenáři jasné, jak to s hrdiny dopadne. Zvrat na konci byl nepředvídaný, ale zároveň velice nerealistický.

kuruteku
28.07.2016 5 z 5

Co dělá člověka lidským? Lpění na životě za každou cenu? Hrdinství? Zoufalý čin v zoufalé době? Arnošt Lustig byl spisovatelem jednoho tématu, ale to téma vyčerpal úplně. Protiválečnou novelu, která je zdánlivě banální a zdá se, že od začátku směřuje k nevyhnutelnému závěru, povyšuje nad průměr několik postav, které - stejně jako čtenář - ví: krejčí, rabín, Brenske.

Katy007
24.07.2016 4 z 5

Krásný literární jazyk a srcervoucí příběh... přečetla jsem to a zůstala civět do prázdna.

Hrdlička1
23.07.2016 3 z 5

Jednoduchý děj, ale rozhodně ne lehké čtení. Předvídatelný konec. Je to má první zkušennost s Arnoštem Lustigem. Nevylučuji, že sáhnu někdy po jeho další knize. Spíše ze zvědavosti, než že by to byl šálek mého čaje.

Leluse
30.06.2016 3 z 5

Styl psaní, kterým pan Lustig píše je pro mě těžký na čtení. Ze začátku mi dělalo problém zorientovat se v příběhu, u kterého má člověk dojem, jako kdyby začal na stránkách, které v knize nejsou... jako kdyby je někdo vytrhl. Jsem ráda, že jsem dočetla až do konce a nejsem ráda, že kdokoliv mohl zažít něco tak strašného - koncentráky, válku, nelidskost...

Dokonale napsaný odstavec na stranách 44 a 45: ... bude obsažen v knihách, jež nejsou ještě napsány, v končinách, kam ještě nevkročila lidská noha, nikdo se ho nezbaví, bude to dotěrný i laskavý popel z mrtvých, kteří zahynuli bez viny.

Andy.93
28.06.2016 2 z 5

Vybrala jsem si tuto knihu k maturitní četbě. Zaujal mě děj a moc jsem se na ni těšila.

Bohužel, tento styl psaní zdá se mi poněkud nešťastný. Dávám 2 hvězdy za zajímavý, ač mnou očekávaný závěr, jinak byla kniha prakticky o ničem. Mám plno jiných oblíbených knih z válečné prózy, ale tuto mezi ně zařadit nemohu.

Dr_Lecter
18.04.2016 5 z 5

Vynikající práce, po stránce stavby příběhu, vyprávění, charakterizace postav. Skvělé dílo

Aaloha
13.04.2016 2 z 5

Kniha se mi nečetla moc dobře, tento způsob psaní mi nevyhovuje, autor mě nevtáhl do děje, neustálé úvahy. Musela jsem se nutit do čtení.

Aleh
27.03.2016 3 z 5

Opět už poněkolikáté jsem otevřela tuto knihu a začala číst. Mockrát jsem ji v minulosti otevřela, ale v podstatě ani nezačala číst. Arnošt Lustig je bezesporu výborný autor. Jeho příběh se mi však četl velmi těžce. Nejen co se týká smutného obsahy novely, ale i spisovatelova stylu psaní. Novelu o statečné židovské dívce jsem tentokrát dočetla do konce. Je to smutné čtení, to se dalo předpokládat. Je to těžké čtení, to jsem tušila a bylo tomu tak.

Lauralex
25.03.2016 3 z 5

Pan Lustig je neskutečná osobnost, vždycky jsem ho obdivovala a vážila si ho. Bezpochyby ví, o čem píše, a za to mu patří mé uznání, ale možná právě proto, že já to až tak úplně nevěděla, nečetlo se mi to úplně lehce.

Nicméně tento šokující příběh ve mně mnohé zanechal a já jsem vděčná, že jsem se k němu mohla dostat. Není to lehké čtení, ale co je to oproti realitě. Tady se nedá polemizovat nad záživností nebo poutavostí, však tak to není ani ve skutečnosti. Vadila mi občasná naivita Kateřiny, ale na druhou stranu, v tom to právě je. Kdybych mohla, za styl, kterým je to napsané, dám tři hvězdičky, nicméně za celkový příběh, téma a okolnosti, už kvůli panu Lustigovi, dám plný počet.

Člověk by v tom v podstatě neměl ani tak hledat příběh, jako poslání a určitou promluvu, kterou se musí snažit pochopit.

Alpasstyle
12.03.2016 4 z 5

Zajímavý válečný příběh, dvojsmyslnost plukovníka Brenskeho mě občas až šokovala. Autor úžasně ztvárnil tuto postavu, pokud jste nečetli, doporučuji povšimnout si dvojsmyslu řeči plukovníka. A vůbec celkově doporučuji si najít volný čas a přečíst si dílo.. :o)

gargamelka
10.03.2016 5 z 5

Jeden z nejoblíbenějších autorů. Pan Lustig vychází ze svých zkušeností. Strhující příběh, rozhodně, kdo si ji vybere neprhloupí

K.M
01.03.2016 5 z 5

Milovaný autor, četla jsem téměř vše!!

MartinaPri
02.02.2016 4 z 5

Velmi zajímavá kniha s hrozivým přívěhem.

Zuziiik
05.01.2016 4 z 5

No, že tam bude něco nekalého jsem tušila od začátku, ale i tak to ve mne zanechalo naprosto příšerný pocit........a tohle dokáže jedna malá novela přečtená za chvilku.........úžasné dílko.

Honzarek
29.12.2015 4 z 5

Na jednu stranu statické a předvídatelné. Po přečtení se ale dojem mění na docela silný zážitek.

HDosoudilová
29.12.2015 4 z 5

Přestože je mi Arnošt Lustig jako osoba dost sympatický a dost často čtu knihy této tématiky, Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou se mi nečetla lehce. Je to zase něco jiného a některé části mi přišly zbytečně zdlouhavé. Nicméně obdivuji odvahu hlavní hrdinky a vlastně se jí ani nedivím. V podstatě už od začátku se dá předpokládat špatný konec.

Y.F.N.
06.12.2015 5 z 5

Po dočtení této novely ve mně zůstaly dva dojmy. Jednak to, že i naše strastiplná republika dokázala vyprodukovat dalšího umělce, který ji ve světě propagoval v docela jiném světle, než se o to snaží někteří lidé dnes. Druhým dojmem bylo zjištění, že nejhorší věc, kterou můžete dát jiným je naděje. Toto dílo je zejména o naději, která je dána skupince mužů a dívce, a právě tato naděje jim nedovoluje odprostit se od zla, které je (nás) obestupuje.
Mínusem pak můžou být zdlouhavé monology, kterými pan Brenske častuje svou skupinku oveček, avšak zároveň je pan Brenske výborně vykreslenou postavou, ztělesněným lidstvím v tak trochu jiném světle.

Elleniel
29.11.2015 2 z 5

Bez děje, vleče se a celou dobu se točí kolem jednoho místa, nudných dialogů a proslovů. Závěr, který je odhadnutelný už od začátku. Pro mě zklamání.