Moc kľúčov

Moc kľúčov https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/118615/mid_moc-klucov-Qcj-118615.png 3 3 1

Výber z esejí a aforizmov. Jedno zo zlomových diel ruskej náboženskej filozofie začiatku dvadsiateho storočia sa považuje za prácu inklinujúcu k existencialistickým trendom vo filozofii. Paradoxnosť Šestova spočívala v tom, že bol filozof, teda človek mysliaci a poznávajúci, a tragédiu ľudskej existencie spoznával negujúc poznanie. Bojoval proti tyranii rozumu, moci poznania, ktorá vyhnala človeka z raja na územie samotného poznania, pričom na tento zámer využila ako náradie ten istý rozum. Šestovov skeptický postoj k rozumu, jeho vystupovanie voči racionalizácii viery našlo výraz najmä v tejto knihe. Jeho nový iracionalizmus je výzvou k vnútornému obráteniu v duchu Kristovho učenia.... celý text

Náboženství Literatura naučná Filozofie
Vydáno: , Kalligram (SK)

Vlasť ključej , 1923

Mimir
23.04.2019 4 z 5

"Filozof, za ktorého každou myšlienkou sa skrývala hlboká bolesť a ktorého jediným cieľom bolo rozplakať triezve a čoraz nezodpovednejšie 20. storočie. To bol Lev Šestov, najvášnivejší filozof nášho storočia, hlboko zúfalý existencialista, a predsa prorok plný viery, ktorý žil súčasne v 20. storočí a vo svete Starého zákona. Radikálny mysliteľ, ktorý rovnako prudko kritizoval svoju dobu ako Heidegger, s ktorým sa navzájom vážili, ale ktorý sa - na rozdiel od Heideggera - prepracoval k filozofii nielen tragédie, ale aj viery. Bol filozofom paradoxov a bol filozofom zázraku, ktorý svoju dráhu začal divým útokom na idealizmus, aby sa napokon dostal k viere prorokov. Podobne ako pred ním Nietzsche, aj on filozofoval pomocou kladiva. Nie preto, aby ničil a všetko zmenil na púšť, ale aby ľudskú dušu zachránil pred bezducho deformovaným racionalizmom."

Toto napísal o ruskom existencialistovi maďarský filozof László Foldényi v stati venovanej jeho pamiatke a jeho filozofii. Môj príspevok by pravdepodobne nedokázal vystihnúť originalitu jeho tvorby, pretože je to prvý krát, čo som sa vo filozofii stretol s takým duchaplným obvinením racionality a ak sa Vám zdá, že spojenie "duchaplné obvinenie racionality" je oxymoron, tak začínate chápať filozofiu paradoxov, filozofiu Leva Šestova.

"Skúsený človek ani v biedach nestráca nádej, a v šťastí nezabúda na menlivosť osudu."