Mluví k vám kapitán

Mluví k vám kapitán
https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/482125/bmid_mluvi-k-vam-kapitan-fRn-482125.jpg 5 780 780

Dámy a pánové, připoutejte se, protože vás čeká opravdový zážitek. Je to už víc než třicet let, co David Hecl poprvé usedl do kokpitu. Tehdy ho trochu vylekal rámus motoru a těžko si pomyslel, že jednou to bude právě on, kdo do Prahy přiveze největší dopravní letadlo světa. Jako první Čech se stal kapitánem na Airbusu A380 ve dvou světových společnostech, v Emirates a v Korean Air. Navštívil desítky zemí, posbíral spoustu zážitků a v poutavém knižním rozhovoru se teď pokouší odpovědět na všechno, co vás kdy o létání napadlo. A možná i na to, co vás nikdy nenapadlo. Proč hladké přistání není úplně dobré? Mají piloti rádi potlesk? K čemu jsou na palubě pouta a k čemu sekyrka? Kdy se cestujícím neříká úplná pravda? Jací pasažéři byli princ Harry či Karel Gott? Jak se převážejí zvířata, orgány, zlato nebo lidské ostatky? Kde piloti při dlouhém letu spí a co jedí? Co všechno je na palubě trestné a proč se na toaletách nesmí provozovat sex? Čekají vás témata vážná i nevážná. Odborná i laická. Dojde na turbulence, nouzová přistání, únosy i zdravotní problémy na palubě. Na své si přijdou letečtí znalci i ti, které létání jen baví. A vlastně i ti, kteří se ho zatím bojí. Otázky kladl novinář Martin Moravec, jehož předchozí knižní rozhovor s neurochirurgem Vladimírem Benešem byl oceněn v anketě Kniha roku.... celý text

Tess.96
05.10.2022 4 z 5

Letadlem jsem letěla už několikrát, takže téma létání mě docela zajímá. A tahle kniha vám řekne všechny tajnosti, všechno co o létání nevíte ani jste netušili že existuje. Je tam spousta momentů, kdy jsem si říkala, že tohle přece nemůže být pravda, tohle to se neděje, ale ano děje. Nicméně David Hencel o práci pilota mluví s takovou pokorou, s takovou úctou, že bylo jasně vidět jak tu práci doslova miluje.

Mě osobně nejvíce bavily historky, které se mu staly při létání. Nebo například různé vysvětlivky, co znamená když cestujícím říkají tohle nebo támhleto a ve skutečnosti to znamená něco strašně vážného, ale snaží se cestující moc nevylekat. Pak tam ale byly kapitoly, které se týkaly jeho osobního života a techničtější kapitola, která se týkala samotného Airbusu a jeho technických detailech, což mě osobně moc nebavilo.

Každopádně knihu bych doporučila každému, kterého alespoň trošku lítání baví, protože vám to otevře tu “pomyslnou” Pandořinu skříňku.

gordon13
04.10.2022 5 z 5

Moc pěkná a zajímavá kniha. A mimochodem pan Hecl je fešák :-) a velký sympaťák:-):-)

kraslicanka
30.09.2022 5 z 5

Velice zajímavá a naučná kniha.

SSTknihy
13.09.2022 5 z 5

Čekala jsem v podstatě jen snůšku vtipných historek a děsuplných zážitků, a překvapivě se mi dostalo zajímavého a často i velmi poučného povídání nejen o pilotech a letuškách, ale i o letadlech, letectví, leteckém provozu, kultuře jednotlivých společností i těžkostech, se kterými se lidé v tomhle oboru setkávají. A samozřejmě došlo i na ty lechtivé a Mayday historky.
A mimochodem, pro všechny, co v letadle rádi tleskají: tleskejte klidně dál, piloti to prý mají rádi, jen si to schovejte až do okamžiku, kdy letadlo zaparkuje, vypne motory a zhasnou nápisy připoutejte se. Teprve pak se můžete radovat z bezpečného přistání :-)

Šwáb
09.09.2022 5 z 5

Velmi poutavě čtení, mnoho zajímavosti o letadle a životě pilota. Kniha se mi moc líbila.

Mečko
07.09.2022 5 z 5

Ke knize jsem se dostala nahodou. Stojim řadu v knihovně a nadšeně o ní vypráví pán paní knihovnici. Připtám se a už mám rezervaci. Kniha se čte sama. Ani nevíte jak a už otáčíte poslední stránku. V hlavě mi utkvělo spoustu zajímavostí ba dokonce možná už ani nemám tak velký strach z létání jaký jsem měla. Musím si vygooglit pana Hecla a podívat se na jeho rozhovory. Chci vidět ten zápal v očích pro věc, kterou milujete. :)

Zuzkanka
03.09.2022 3 z 5

Zajímavá kniha, která se mi hodila do výzvy, ale nevím, jestli by mě bavilo ji číst, protože jsem ji poslouchala při práci coby audiokniha.
Člověk se dozví zajímavé věci, ale musím přiznat, že mě pan Hecl místy vytáčel - Mirek Dušín hadr.. svatoušek, co nikdy nic neporušil a vždy vše podle předpisů.. narozdíl od Šlachovy sebechvály jsem toto alespoň doposlouchala.
Každopádně si pan kapitán zaslouží respekt a uznání za svou píli a vytrvalost jít za svým snem. Toto dnes dokáže už málokdo.

petulkapeta
28.08.2022 4 z 5

Četla jsem v ramci vyzvy a na doporučení kamaradky. Je to velmi zajimava kniha, člověk se dozví spoustu novinek a snad jednou poletim taky s takovým pilotem :)

NicaCola
22.08.2022 5 z 5

KNIHA, OD KTERÉ JSEM MOC NEČEKALA A HODNĚ JSEM DOSTALA

Tuhle knihu mi půjčila maminka mého partnera se slovy: Ty hodně čteš viď? Tak si přečti tohle...já se od toho nemohla odtrhnout.

Moc jsem tomu nedávala, od mé oblíbené YA docela skok jinam... ale víte co? Já se nemohla odtrhnout. Kniha psaná formou rozhovorem, od první otázky, od první stránky mě chytla a pustila mě až na konci.

Vím, že bych si osobně knihu nekoupila, protože je úplně mimo můj oblíbený žánr a proto jsem strašně moc ráda, že se ke mně dostala! Pan Hecl je úžasný kapitán, skvělý vypravěč a dozvíte se spoustu zajímavých informací, ať už o jeho životě nebo o životě pilota :))

Adush
18.08.2022 5 z 5

Perfektní čtení a to nejen do letadla :)). Vyvážené a čtivé, fascinuje mě, kolik informací si pan Hecl pamatuje, konkrétní lety i situace. Líbilo se mi rozdělení do jednotlivých kapitol. Jelikož jsem to přečetla velmi rychle, rozhodně se do toho pustím někdy znova a pomaleji :)

GYROTOURBILLON
17.08.2022 5 z 5

Tak opět chválím dílo MM. Zde není co dodávat. Kniha dobře vystihuje A380 a její krásu a i vztah k letadlům jako takovým.
A že to byla událost na Ruzyňském letišti, není třeba dodávat.
V Kněževsi, na malé vyhlídkové ploše se dlouhé měsíce na přílet A380 sjíždělo veliké množství fanoušků. A těch pár minut byli všichni tak propojeni, diskutovali, tleskali, fotografovali... I pro mně a syna to byla událost největšího zážitku. Tím, že bydlíme v Kladně, máme dost často (záleží na směru větru) možnost pozorovat letadla při odletu i příletu. U A380 se lidé opravdu zastavovali, když jim přelétala nad hlavou. A samozřejmě je udivovala ladnost a "optická" pomalost tohoto letadla.
Korean Air nám též často letěl nad barákem v pravidelném čase, čili s večeří v puse honem k oknu!!!
Cestování letadlem tedy taky miluju, pohled z okna v 10 tis. km je neuvěřitelný. Nejdelší let jsem zažil cca 11 hodin. Pravda, zadní místa nebyla obsazena, čili to fakt umocnilo kouzlo letu. Ano, po nějakých 4 - 5 hodinách a se vším tím úžasným servisem už jsem ale taky pociťoval, že na vzduchu bude asi líp. Náš syn, tomu herní konzole nedala spát, ten to dával docela OK. Já, asi i kvůli adrenalinu, neusnu, nedokážu se soustředit ani na knihu, prostě i po devátém letu mně vše zajímá, na okně jsem téměř nalepený, a stačí nějaký ten jiný zvuk a...
Kdysi, při mém prvním letu z destinace jsme museli letět v jiném vzdušném koridoru, na což nás hned kpt. hlášením upozornil. Letušky přesto mohli přijet s večeří (seděli jsme v poslední řadě) čili jsme byli obslouženi jako první. Po nějaké chvíli kapitán ohlásil menší turbulence, načež obsluha musela být pro ostatní přerušena. Kamarád, když to klepání začalo s řízkem v puse praví...
Jezte, jezte, za chvíli spadnem, tak ať alespoň s plným břichem...
To jen takový můj zážitek na palubě. Jinak to klepání bylo více méně při každém našem letu, to mi nevadilo. Pocit pádu při přistávání, ano to je něco jiného.
Zdravím tedy autora této knihy (Bolehošťáka) a budu doporučovat.

mfajmanova
14.08.2022 5 z 5

Příjemná knížka, která mě moc bavila. Před "sto" lety jsem pracovala jako letuška, tak se mě téma osobně dotýká a připomnělo mi krásně strávené roky. Rozhovor je skvěle vedený, poutavý a pan Hecl působí jako velký sympaťák.

Termaap
13.08.2022 5 z 5

Posloucháno jako audiokniha; pan Šťastný má tak příjemný hlas, že už pokukuji po dalších jeho audioknižních interpretacích.

Minulý rok jsem poslouchala rozhovory s neurochirurgem Vladimírem Benešem a kniha mě tak nadchla, že jsem si ji zařadila do svých top5 roku. Bylo tedy jasné, že se vrhnu i na další tvorbu pana Moravce. A jak to dopadlo? Jsem opět nadšená. I zákulisí letecké dopravy, kterým nás provází kapitán David Hecl, mi přišlo velmi zajímavé, spoustu věcí jsem vůbec nevěděla a tím pádem jsem se toho díky knize velkou spoustu dozvěděla.

Přišlo mi skvělé, že jsem si audioknihu mohla pustit v autě v jakékoli zrovna rozposlouchané části i v přítomnosti spolucestujících a ti mohli jednoduše začít poslouchat se mnou. A všichni jí vnímali se stejným zaujetím jako já.

Rada bych teď pro změnu položila jednu otázku já Vám, pane Moravče: “Co chystáte dalšího?”:)

HonzaRoušavý
12.08.2022 5 z 5

Stručně - je to super čtení. Knihu jsem objevil náhodou a létání je dost mimo můj standardní zájem, ale tohle byla parádní volba. Pan Hecl asi bude silný perfekcionista, ale vyprávět a popisovat umí skvěle (nepochybně i přispěním autora).
Takže pokud se někdo chce dozvědět obrovské množsví zajímavých informací ze života pilotů a leteckého světa obecně, rozhodně doporučuji. A doporučuji knihu i těm, kteří si myslí, že je tohle téma vůbec nezajímá :-)

MirekUL
31.07.2022 5 z 5

Zajímavá a čtivá kniha, která umožňuje nahlédnout do zákulisí prestižního povolání pilota. Určitě doporučuji k přečtení, a to nejenom lidem, kteří mají letectví a létání jako svou zálibu, ale všem, kteří si rádi rozšiřují svůj všeobecný přehled.

kozisek1
29.07.2022 5 z 5

Perfektní kniha. Přečteno za 5dní. Spoustu zajímavostí, pan Moravec umí dělat rozhovory. Četla jsem i předchozí.

ave55
29.07.2022 5 z 5

Oceňuji pěknou češtinu, čtivě napsáno nebo vlastně přepsáno, protože se určitě s panem Heclem nebavili spisovným jazykem. Moc dobře se kniha čte a hlavně tolik zajímavostí...

Pog
27.07.2022 5 z 5

Perfektní knížka, která zaujme úplně každého. Já, jakožto člověk, kterého letectví nijak extra nebere, jsem ji zhltla jedním dechem. Mimo to, pan Hecl je opravdu inspirativní, ale velmi skromný člověk.

Kamcatak
25.07.2022 4 z 5

Velmi zajímavé čtení a nejen pro ty, co se o letectví vyloženě zajímají, ale i pro prostého občasného cestujícího :)
Pan Hecl umí vyprávět velmi poutavě a místy i vtipně, čtení jsem si moc užila.

vosje
16.07.2022 4 z 5

Pohled do zákulisí pilotů dopravních letadel. Osvěžující čtení, zvláště pro takové, kteří jsou zamilovaní do letadel, jako jsem i já. :-)