Mluv

Mluv https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/314789/mid_mluv-dgr-314789.png 4 382 103

Jsi si jistá, že tobě se to stát nemůže?! Melinda Sordino nastupuje do prvního ročníku na Merryweatherskou střední s cejchem na čele. Potom co zavolala na závěrečný školní večírek policii, se s ní skoro nikdo ze spolužáků nebaví. Už jen cesta do školy představuje pro Melindu obrovské sebezapření, následují však o nic méně trýznivé hodiny a hodiny se spolužáky, kteří ji ostentativně přehlížejí. Melinda se uzavírá do sebe a čím dál více se izoluje od svého okolí. Málokdo by si všiml, že téměř nemluví, a už ani nikoho nezajímá, proč tehdy na policii zavolala... Působivý román Laurie Halsové Andersonové se dočkal již brzy po vydání velkého ohlasu ze strany čtenářů i kritiků. Autorka za něj obdržela několik významných ocenění a byla také nominována na americkou Národní cenu za literaturu v kategorii Young Adult. Později byl román zfilmovaný v hlavní roli s Kristen Stewartovou (Mluv, 2004).... celý text

Literatura světová Pro děti a mládež Dívčí romány
Vydáno: , Yoli (ČR)

Speak , 1999

Dominika_a
13.06.2017 1 z 5

I když je to bestseller , knihu jsem nedočetla. Po pár stránkách jsem knihu odložila, bohužel mě nezaujala.

Ownkai
03.06.2017 3 z 5

I v případě, že kniha nese označení bestseller, neznamená to, že musí být skvělá. Tak tomu bohužel (alespoň dle mého názoru) bylo i v tomto případě. Kniha sice nijak neurazila, ale ani nenadchla, takový průměr, nezanechala ve mně téměř žádný dojem, což mě docela zklamalo. Jsem schopná o knize přemýšlet i několik dní po dočtení, ovšem v tomto případě tomu tak nebylo.

An52imal
23.05.2017 5 z 5

Jestli jsem si kdy myslela, že jsem našla svoji oblíbenou knihu, mýlila jsem se až do té doby, než jsem přečetla tuhle. S Melindou jsem se na hodně místech ztotožnila, hltala jsem každé (nejen její) slovo. Kniha se četla jedním dechem. Co více dodat... prostě SUPER.

Princezna22
18.05.2017 2 z 5

Docela zklamání.. Obálka nádherná,anotace také slibovala.. Ale styl psaní,skoky v příběhu.. No. Nevím mě se to nelíbilo.... na film jsem viděla ukázku,ale nějak mě nepolapil stejně jako tato kniha.. Za mě co to sakrá je.

paja0903
07.04.2017 5 z 5

Proč je tahle kniha v modré barvě? Neměla by patřit mezi červené s největším hodnocením? Sakra, vždyť je důležité téma a ano, může se to stát i mně...komukoliv....bohužel...
S Melindou jsem prožívala každou sekundu. Nutila mě smát se, plakat a radovat se. Neumím si představit, jak se musela cítit, co sakra prožívala, ale jedno vím jistě, že ten ošklivý zážitek jí už nikdo nevymaže z hlavy a bude jí doprovázet po celý její život. Jenže ona to nevzdala a našla v útěchu v malování - ano stromy jsou moc krásné a nikdy nepromluví - ale ona......
Jsem ráda, že tahle kniha vyšla i v česku (protože film je film i když nádherný ale neřekne tolik jako kniha) a i když je krátká, žádné dlouhé dialogy jen prostě pocity a myšlenky mě naplnily ničím krásným.
Na konci knihy je takový menší rozhovor ze spisovatelkou - dostala mě ta část, kdy se jí nějaký kluci zeptali proč hlavní postava této knihy byla naštvaná když se jí stala ta věc...myslím, že nad touhle větou stojí hodně velké zamyšlení a má tisíce důvodu "PROČ?"

Lenka.Vílka
30.03.2017 5 z 5

Pamatujete, jak jste někdy tak před sto lety viděli film Speak? Mě se líbil (pokud se o tématu dá mluvit jako "líbit") a jsem moc ráda, že mám (konečně) v ruce knihu, která mu byla předlohou. Proč vyšla až teď nevím a zabývat se tím nechci, ale hlavně že vyšla. Překvapilo mě (udělalo radost?), že ve světě má kniha takový ohlas (a že ji dokonce předčítají v Americe na školách). Něco jako Bang Bang You're Dead (myšlenkou, pointou ve mě obě věci tehdy zanechali stejný pocit prázdnoty a opakováním se to neobrousilo), protože jinak mi ty američtí puberťáci v literatuře přijdou jako fakt velký blbci a snažím se jim vyhýbat pokud nejde o podobné případy.
Kniha je napsaná tak, jak se Melinda cítila. Zkratkovitě, osekaně, žádné rozpitvávání emocí, které ji opustily (proto je nemohla rozpitvávat, že? K čemu by to bylo? Že má kniha trochu víc stran? Mě počet vyhovoval.) Forma? Nic bych nevytkla. Protože tahle kniha není podbízivá a nesnaží se uměle zalíbit. Buď jste pro a nebo nejste. Je to snadný.

lue
23.03.2017 4 z 5

Dost dobře napsáno, ale asi až pro dospěláka. Pro dnešní omladinu asi styl psaní bude nezajímavý, žádná nastavená kaše a odbíhání k ničemu. Mám ráda knížky co si na nic nehrají a jen vyprávějí. A i přes silné trauma hrdinky je plný sarkasmu.

kendllajf
21.03.2017 4 z 5

Nečekala jsem, že tuto knihu přečtu za den. Děj na zadní obálce mi nic moc neříkal, jen popisoval holku, která je samotář a k tomu bez přátel. Říkám: Pustím se do toho. Opravdový příběh ze života, na který jsem musela dlouho myslet. Každé z nás se to může stát:(Ohlasy čtenářů mě dojali a rozesmutnili zároveň. Opravdu nádhera. Nadchlo mně téma stromu.

Anoell
14.03.2017 4 z 5

Viděla jsem film a ten se mi líbil, proto jsem se rozhodla přečíst si i knihu. Co bych tak vytkla, je rozdělení do... no tomu se ani nedá říkat kapitoly. Vadilo mi to, ale dá se na to zvyknout... A pak se mi taky nelíbilo, že je to psané v přítomném čase, minulý mi vyhovuje mnohem víc. A co bych naopak pochválila? Rozhodně příběh. Na něm vlastně není nic špatného... Nepřijde mi nereálný, právě naopak, dost dobře si dokážu představit, že by se něco takového stalo. A je dobře, že jsou knihy jako je tahle. Jen kdyby byla napsaná jinou formou... Pak by to mohla být pecka! Tohle je také jedna z mála výjimek, kdy kniha není lepší než film - tady to je tak plus mínus nastejno. Ale koupě nelituju.
P.S.: Ta obálka je skvělá.
P.P.S.: Nejdřív jsem dala 3 hvězdy, ale pak mě něco donutilo přidat i tu čtvrtou. Co to bylo?

buccaneerka
10.03.2017 2 z 5

Přidávám se k většině - nadchla mě obálka, která slibovala úžasný příběh. Bohužel téměř od začátku mi bylo jasné, proč Melinda mlčí. Absolutně mi neseděl strohý styl vyprávění v přítomném čase ani jednotlivé skoky mezi kapitolami. Nejsem však cílová skupina, pro kterou byla kniha napsána. Myslím, že náctileté dívky může zajímat, ale sama jim ji doporučovat nebudu. Upřímně - když má kniha na obálce napsaných pět ocenění, která získala, čekala bych pecku. V porovnání s touto knihou máme i my Češi mnohem lepší knihy, které nepotřebují mít soupis referencí na obálce.

cori
09.03.2017 3 z 5

Citlivá sonda do duše čtrnáctileté Melindy, která v sobě dusí trauma a má strach promluvit, vypovídá i o "subkultuře" amerických středních škol. Dost mě zarazil přístup rodičů, kteří na dceru kašlali.

Ditules
07.03.2017 4 z 5

Výborná YA kniha o problému, který bychom neměli přecházet. Silný byl i doslov, ve kterém autorka přidala příspěvky od čtenářek knihy.

Corly
28.02.2017 3 z 5

No...téma vypadalo tak zajímavě a navíc ta titulní stránka...;)...ale bohužel se mě to moc nelíbilo, přečetla jsem se sebezapřením...
Asi už jsem na to moc velká :-), opravdu psáno stylem spíš pro mladší dívky a ještě mě vadil ten americký styl...

PandaGirl
24.02.2017 3 z 5

Do téhle knihy jsem šla hlavně kvůli úžasné obálce od Myokard. Když jsem viděla její tloušťku, tak jsem se na všechno vykašlala a pustila do čtení. Asi polovinu knihy jsem si toužila rozbít hlavu. Styl psaní mi naprosto nevyhovoval. Byl pro mě neskutečně odpudiví. Ale děj mě dokázal udržet natolik, abych knihu dočetla.
I tak neříkám, že to byl nějaký zázrak. Ale obdivuji autorku, jak dokázala vystihnout mysl třináctileté dívky. Tu otrávenost a to všechno okolo. Za to potlesk. Ten konec se mi zdál, no trochu moc přitažený za vlasy nebo spíš vynucený.
V podstatě mě jen celou dobu zajímalo, co jí donutí mluvit. Takže za mě je to naprosto průměrná kniha. Kdybych mohla, tak bych dala 2 a půl hvězdičky. Takhle se nakláním k 3 hvězdičkám z důvodu nějaké morální či poučné hodnoty.

sáj
19.02.2017 2 z 5

Na tuto knihu jsem se opravdu těšila. Ze začátku jsem se musela do čtení trochu přemlouvat. Ovšem potom se děj rozvinul. Určitě byla kniha čtivá, ale vadilo mi, že nebyla psaná v kapitolách a také moc nechápu ten "bum" okolo celé knihy. Určitě je tohle téma důležité řešit a nenechávat si to pro sebe, ale něco mi tam chybělo. Upřímně kniha mě zklamala. Jediné co mě bavilo číst byly otázky na konci knihy, které se týkaly autorky. Prostě jsem byla zklamaná.

cukrovka
09.02.2017 3 z 5

Knížka se mi dobře četla, ale příběh se velmi pomalu rozjížděl. Vše je zpočátku psané hodně v náznacích a čtenář se až skoro na konci dozví co hlavní hrdinku trápí. Kniha obsahuje téma o kterém je třeba mluvit, ale už jsem četla lepší knihy na toto téma.

kika812
05.02.2017 4 z 5

Naprosto úžasná a dojemná kniha. Nejvíce se mi líbila část, kde autorka v rozhovoru říká, že když se vám kniha líbí, většinou si z ní něco vezmete...

Kaaramelka
31.01.2017 4 z 5

I když kniha nepatří mezi nejlepší, které jsem četla, líbila se mi. Doporučuji ji všem, opravdu všem. O tom tématu se musí mluvit a je třeba pomáhat obětem. A pokud to má začít u knihy, tak ať je to tato… se šťastným koncem.

AndyK
04.01.2017 5 z 5

Nečekala jsem tak silný příběh, kterým Mluv je. Kniha na mě opravdu zapůsobila a při čtení posledních stran jsem nezadržela slzy. Mrazí mi z toho, co si Melinda musela prožít. A ještě víc, když mi dojde, kolika lidí se to týká. Knížka má poslání, může dodat člověku odvahu, naději...

bara6821
29.12.2016

Tuto knihu opravdu doporučuji, ale myslím si že ne každému se bude líbit a ne každý ji přečte celou. Kniha i pro mě byla velkým oříškem musela jsem se dostat tak do poloviny knihy a až poté mě nechala vstoupit do děje. Však jsem si ji zamilovala a několikrát mě dokonce rozbrecela. Na doporučení jsem zhlédla film, který pro mě nebyl nic extra, nenaplnil má očekávání.