Mladý mesiáš

Svatou zemí zmítají nepokoje a sedmiletý Ježíš s rodinou opouští Egypt a vydává se na nebezpečnou cestu domů do Jeruzaléma. Během cesty chlapec přemýšlí o záhadách, které obklopily jeho narození. Román Anny Riceové, vycházející z evangelií a Nového zákona, je brilantně napsaný. Spojuje hlasy přítomnosti a Ježíšova slova, pomocí nichž se Ježíš snaží pochopit svůj neobyčejný život a vypráví svůj příběh.

V březnu 2016 přichází do kin stejnojmenný film. Jednu z hlavních rolí si zahraje známý herec Sean Bean ( Game of Thrones, Pán prstenů ..)

https://www.databazeknih.cz/images_books/28_/284528/mlady-mesias-lCT-284528.jpg 3.929
Literatura světová, Historie
Vydáno:, Omega

The Young Messiah (Movie tie-in) (originally published as Christ the Lord: Out of Egypt): A Novel (2005)

Počet stran:336
Jazyk vydání:český
Edice:Knihy Omega
Autor obálky:Jiří Miňovský
Vazba knihy:pevná / vázaná s přebalem
ISBN:978-80-7390-364-0

Kniha Mladý mesiáš

Rilian

Předně musím, stejně jako orinka3 vyjádřit uznání autorce za dlouhodobý výzkum, který provázel i autorčin spirituální vývoj a návrat ke katolické církvi. Kniha je zajímavá, ale vzhledem ke stavbě příběhu se do ní dá jen obtížně začíst. Nicméně se čte velice rychle. Kniha vlastně popisuje Ježíšův rok a na jejím konci malý chlapec pochopí svůj smysl ("Byl jsem na zem seslán abych žil. Abych dýchal, potil se, pracoval a trpěl."). Ježíš nebyl seslán do rodiny učence, rabína nebo boháče, byl seslán do rodiny obyčejného tesaře, protože tesař jednou postaví dům Pána. Velice hezky jsou v pozadí příběhu popsáni tři muži, kterými se Ježíš mohl inspirovat. Prvním z nich je Filión Alexandrijský, hlavní představitel synkretismu, jehož snahu spojit Zákon a antickou filosofii dobový klérus nepřijal, jelikož jej považoval za odklon od tradice. Ostatně stejně jako později Ježíšovo učení. Druhým vzorem je samotný sv. Josef projevující se v příběhu jako pacifista a muž klidné povahy. Své děti nabádá, aby ozbrojencům nikdy neodporovali a neopláceli násilí násilím. Třetí postavou a podle mého názoru nejzajímavější je Ježíšův strýc Kleofáš. Je to rebel, který se nebojí napomenou směnárníky v chrámu, pohádat se s rabíny nebo neustále filosofovat nad smyslem některých zákonů. Společně s Josefem názorně vysvětlili Ježíšovi problém farizejů - "Představte si dvě cesty poblíž horského srázu. Jedna je blíže okraji a druhá dále. Ta, která je dále, je bezpečnější. To je cesta farizejů - snaží se jít co nejdále od srázu, aby neupadli do náruče hříchu... Máme mnoho zvyků, ale málo z nich jsou zákony. Farizejové říkají, že všechna tato pravidla jsou ve skutečnosti Zákony". Kleofáš nicméně nastíní i myšlenku, že je jedno, kdo na zemi udržuje pořádek a mír (klidně i Římané, když to dělají dobře), jelikož důležitější je, kdo vládne na nebesích (ona známá věta Ježíše: "Dejte císaři, co císařovo jest..."). Kniha stojí za přečtení, ale předtím bych doporučil případnému zájemci si něco přečíst o Ježíšově rodině, aby se posléze neztrácel v záplavě jmen strýců a bratranců.

orinka3
19.11.2018

V první řadě chci vyslovit uznání autorce. Za svědomitost, se kterou se chopila dohledávání historických dat a souvislostí. To je jedna věc - nesporně výborná. Věc druhá je samotný román. Je zkouškou čtenářovy trpělivosti. Mně aspoň připadal jakoby...rozdrobený. Opakující se obrazy, záplava příbuzenských peripetií, neustálá duševní trýzeň Ježíše, když se mu nedostává odpovědí na vtírající se otázky. Nejbližší mu odpovědi tají a tím jeho zmatek jenom zhoršují. Musíme s ním počkat až do konce knihy. Teprve tam se o sobě doví pravdu. Přemýším, jestli to šlo napsat jinak. S výraznějším důrazem na příběh, nikoliv na ten až příliš podrobný monotónní popis. To jediné mi tam chybí - ústřední linie.

jiri77
02.04.2018

Zajímavá kniha,které musela dát autorce opravdu hodně práce ,nastudovat tolik informací o zvycích a životě prvního století. Zajímavé nahlédnutí do jednoho roku života Ježíše.

callahanh
27.11.2016

Velmi zvláštní kniha, která mě vůbec nestrhla a připadalo mi, že se v ní vlastně zas tolik neděje. Historická přesnost je dokonalá a o životě ve starověké Judeji si čtenář udělá plastický a poměrně jasný obrázek, to je ale tak všechno, co se dá výrazněji chválit. Příběh není špatný, ale plyne hodně pomalu a chybí mu nějaký zvrat a dějový oblouk, protože Ježíš je v nevědomosti udržován až moc dlouho a jeho proměna proto není tak působivá, jak asi měla být. Spíš mi román připomíná reportáž jednoho roku Ježíšova života, v níž chybí výraznější postavy a jde hlavně o popis doby, okolí a celkové atmosféry. Naštěstí kniha není moc dlouhá, takže je přečtena rychle, i když čtenáře tolik nebaví a není tak čtivá. Chápu, co tím autorka sledovala a proč knihu napsala, myslím ale, že jí měla dát větší spád a trošku atraktivnější příběh. 60%

SBH
07.09.2016

Po knize jsem sáhla po přečtení recenze. Velmi mě zklamala. Věčné modlení a prolévání hektolitrů krve obětních zvířat nevyvolává pocit mystiky. V knize se pořád všichni smějí, ačkoli tam schází jediný vtipný moment. Při náhledu na historické reálie, mimochodem velmi věrně zpodobněné, člověk revidoval hlášku "žijeme v hrozné době". Zlaté jedenadvacáté století. Největší propad ale znamenalo Ježíšovo zjišťování, co se vlastně stalo v Betlémě. I těžce ateistický Čech to zatraceně dobře ví. V půli knihy už jsem si broukala pod vousy - řekněte mu to někdo konečně! Román rozhodně nebyl napsaný "brilantně", protože právě s touto obecně známou znalostí čtenáře absolutně nepracoval. A závěrečné moudro "Byl jsem na zem seslán, abych žil", no tedy! Kdybyste to nevěděli, dvě se rovná dvě.
Co se mi opravdu líbilo, bylo Ježíšovo odhalování svých zázračných schopností. Kolikrát si člověk přeje, aby do někoho uhodil hrom s uklidňující jistotou, že se to nemůže stát. Chudák Ježíš si musel dávat na svá přání zatraceně bacha. Ale příště sáhnu raději po bibli.

jakafe
16.08.2016

Protože kniha vypráví o části dětství Ježíše, čekala jsem, že mě příběh skutečně vtáhne. To se ale nestalo... Po duchovní stránce mi příliš nedala, ale líbil se mi zevrubný popis zvyků a života ve starověké Judeji. I když jsem něco z toho znala již z jiného románu, tak jsem si poznatky a zajímavosti ráda oživila a samozřejmě se dozvěděla i něco nového.

Aniday
07.08.2016

v této knize jsem konečně našla svým způsobem takovou podobu Bible, kterou budu ráda mít ve své knihovně...

limetka2008
28.07.2016

Poutavý příběh, cenný mimo jiné tím, že si autorka dala hodně práce se studiem a přesností historických reálií, čímž celý příběh získává na plastičnosti. Sama autorka byla katolicky vychovaná, prožila odpadnutí od víry a pak opětovný návrat k víře, a celé to hledání se na vynikající kvalitě knihy bezpochyby také podepsalo.