Mladí lvi

Mladí lvi https://www.databazeknih.cz/img/books/59_/59100/mladi-lvi.jpg 5 171 34

Mladí lvi jsou bezesporu jedním z nejzdařilejších románů o druhé světové válce. V tomto po všech stránkách realistickém díle je absurdita války ukázána z rozdílných pohledů tří mladých mužů, které doba vtáhla do válečných událostí. Se zkušenostmi vynikajícího vypravěče líčí Shaw osudy čestného a idealisticky zásadového příslušníka americké židovské menšiny a jeho přítele liberálního intelektuála v uniformě.... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , Naše vojsko

The young lions , 1948

sioux
12.08.2015 5 z 5

Mladí lvi jsou velká věc. Mimořádný román obrovské síly. Velmi zajímavě podaný příběh druhé světové války skrze tři rozdílné hrdiny. Je tam strašně moc pravdy a reálného života ve válce, ale přesto to neubírá na čtivosti, některé části jsou extrémně čtivé. Řada vět jsou perly, které si člověk chce uchovat i po přečtení knihy.
Jediné, co bylo přitažené za vlasy, byl spisovný jazyk, což může být i věc překladu, navíc jsem četl vydání z roku 1988. Ale působí to hodně divně, když vojáci, vystavení šílenému drilu, hrůzám války a ztrátě jakékoliv víry v cokoliv, neřeknou jediné sprosté slovo. Tak to prostě v životě nechodí. Ale to je malá vada na kráse tohoto velkolepého díla. Pro mě určitě jeden z nejlepších válečných románů. Napadá mi citát, "mrtvý voják prohrál válku, ať stojí na jakékoliv straně," sice to není z této knihy, ale sedí to na ní dost dobře. Howgh.

Ječmínek
08.06.2015 5 z 5

Na střídačku jsem sledoval osudy tří hlavních hrdinů (dvou Američanů a jednoho Němce) během války. Příběhy Noema, Michaela a Christiana mě vtáhly dovnitř dění, hlavní historické události byly jen pozadím. Osudy Noema a Michaela se brzy začínaly prolínat a já si říkal, jestli se protnou i s osudem Christiana. A během celého toho utrpení pěkně vystupovaly na povrch některé skryté a překvapivé charakterové vlastnosti vojáků.

Szevcza
26.12.2014 5 z 5

Nejnehrdinštější hrdinové, a přesto s nimi soucítíte až do skvělého závěru

triana
10.12.2014 5 z 5

Knihu jsem četla asi před 25 lety, dodnes si pamatuji, jak mě uchvátila... Lepší válečný román jsem od té doby neobjevila, je opravdu skvostná!

Finskej
10.02.2014 5 z 5

Skvostný (proti)válečný román, který se navíc dočkal ucházejícího zfilmování s Marlonem Brandem v jedné z hlavních rolí.

Osca
01.12.2013 5 z 5

Tak to je prostě Irwin Shaw! Naprosto geniální, lepší válečný, a přitom antimilitaristický román už číst nebudu.

Nehanka
27.10.2013 5 z 5

jedna z těch lepších knih

MildeZ
06.10.2013 5 z 5

Výborný válečný román - po prvotním překousání se přes stránky, kdy se člověk musí seznámit s jednotlivými hrdiny je poté vržen na bitevní pole a tam už se rozjede pořádný šrumec. Kniha vybízí k zamyšlení a rozhodně se jedná o adepta na povinnou četbu! :)

Knišíl
20.02.2013 5 z 5

Výborný román, patřící jednoznačně mezi nejlepší válečné knihy. Četl jsem Nazí a mrtví (N. Mailer) a musím uznat, že Mladí lvi mají lepší děj a kniha je čitelnější, přesto řadím tyto knihy na stejnou úroveň.

trinx
08.02.2013 5 z 5

Vynikajici kniha, opravdu. Vsichni tri hrdinove jsou dost rozporuplni, ale stejne je mate radi. A vetu "Welcome to Germany" asi nikdy nezapomenu.

Honza23
09.11.2012 3 z 5

je to první válečný román do kterýho jsem se zakousl...a už nepustil :)

Hory
20.08.2012 5 z 5

Vynikající knížka. Skvělý příbeh a ještě dokonalejší závěr. Jeden z nejlepších válečných románů, který jsem kdy četl. Každý, kdo má rád válečné romány si ho musí prostě přečíst.

lipnice
10.07.2011 5 z 5

Nejlepší kniha, jakou jsem kdy četla.

pajonek
30.11.-0001 5 z 5

kdo tomuto románu dal méně, než 5 hvězd? Tohle je jeden z klenotů světové válečné literatury