Mladí lvi

Mladí lvi
https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/189213/mladi-lvi-189213.png 5 175 175

Román pokrokového amerického spisovatele (nar. 1913) o druhé světové válce. S pravdivostí někdy až brutální zobrazuje vzrušující děje války v západní Evropě a severní Africe. Snaží se i o vystopování politických a lidských pohnutek, které vedou členy proti sobě stojících armád, americké a německé, v jejich činech a myšlení, postihnout rozdílné i společné rysy střetnuvších se světů a ukázat hluboké, válkou vyvolané proměny lidských charakterů k dobrému i zlému.... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , Naše vojsko

The young lions , 1948

Aniga
17.08.2015 5 z 5

Nejsem z těch, kteří by toho nějak moc znali a zajímali se o druhou světovou válku, takže jsem nejprve nevěděla, zda vůbec budu schopna knihu přečíst, když mi chybí dost historických souvislostí. Jak jsem se jen mýlila! Již první kapitola je neuvěřitelně čtivá a rozhodně není jediná. Není to jen o válce, o utrpení samotných vojáků na bitevním poli, ale i o jejich vnitřních pocitech, čemu, komu a v co věří. Postupně se odkrývají charaktery jednotlivých postav na základě jejich prožitků, když mají smrt před sebou a jsou si vědomi, že za minutu mohou také oni již nebýt mezi živými a přesto chtějí žít nebo naopak smrt vyzývají a je jim jedno, co bude zítra, pokud zítra vůbec bude. Konec mi naprosto dostal, jak jen zbytečně to takto muselo skončit. Být na správném místě ve správný čas není snadné.
Dávám pět hvězdiček, jinak to nelze.

sioux
12.08.2015 5 z 5

Mladí lvi jsou velká věc. Mimořádný román obrovské síly. Velmi zajímavě podaný příběh druhé světové války skrze tři rozdílné hrdiny. Je tam strašně moc pravdy a reálného života ve válce, ale přesto to neubírá na čtivosti, některé části jsou extrémně čtivé. Řada vět jsou perly, které si člověk chce uchovat i po přečtení knihy.
Jediné, co bylo přitažené za vlasy, byl spisovný jazyk, což může být i věc překladu, navíc jsem četl vydání z roku 1988. Ale působí to hodně divně, když vojáci, vystavení šílenému drilu, hrůzám války a ztrátě jakékoliv víry v cokoliv, neřeknou jediné sprosté slovo. Tak to prostě v životě nechodí. Ale to je malá vada na kráse tohoto velkolepého díla. Pro mě určitě jeden z nejlepších válečných románů. Napadá mi citát, "mrtvý voják prohrál válku, ať stojí na jakékoliv straně," sice to není z této knihy, ale sedí to na ní dost dobře. Howgh.

Ječmínek
08.06.2015 5 z 5

Na střídačku jsem sledoval osudy tří hlavních hrdinů (dvou Američanů a jednoho Němce) během války. Příběhy Noema, Michaela a Christiana mě vtáhly dovnitř dění, hlavní historické události byly jen pozadím. Osudy Noema a Michaela se brzy začínaly prolínat a já si říkal, jestli se protnou i s osudem Christiana. A během celého toho utrpení pěkně vystupovaly na povrch některé skryté a překvapivé charakterové vlastnosti vojáků.

Szevcza
26.12.2014 5 z 5

Nejnehrdinštější hrdinové, a přesto s nimi soucítíte až do skvělého závěru

triana
10.12.2014 5 z 5

Knihu jsem četla asi před 25 lety, dodnes si pamatuji, jak mě uchvátila... Lepší válečný román jsem od té doby neobjevila, je opravdu skvostná!

Finskej
10.02.2014 5 z 5

Skvostný (proti)válečný román, který se navíc dočkal ucházejícího zfilmování s Marlonem Brandem v jedné z hlavních rolí.

Osca
01.12.2013 5 z 5

Tak to je prostě Irwin Shaw! Naprosto geniální, lepší válečný, a přitom antimilitaristický román už číst nebudu.

Nehanka
27.10.2013 5 z 5

jedna z těch lepších knih

MildeZ
06.10.2013 5 z 5

Výborný válečný román - po prvotním překousání se přes stránky, kdy se člověk musí seznámit s jednotlivými hrdiny je poté vržen na bitevní pole a tam už se rozjede pořádný šrumec. Kniha vybízí k zamyšlení a rozhodně se jedná o adepta na povinnou četbu! :)

Knišíl
20.02.2013 5 z 5

Výborný román, patřící jednoznačně mezi nejlepší válečné knihy. Četl jsem Nazí a mrtví (N. Mailer) a musím uznat, že Mladí lvi mají lepší děj a kniha je čitelnější, přesto řadím tyto knihy na stejnou úroveň.

trinx
08.02.2013 5 z 5

Vynikajici kniha, opravdu. Vsichni tri hrdinove jsou dost rozporuplni, ale stejne je mate radi. A vetu "Welcome to Germany" asi nikdy nezapomenu.

Honza23
09.11.2012 3 z 5

je to první válečný román do kterýho jsem se zakousl...a už nepustil :)

Hory
20.08.2012 5 z 5

Vynikající knížka. Skvělý příbeh a ještě dokonalejší závěr. Jeden z nejlepších válečných románů, který jsem kdy četl. Každý, kdo má rád válečné romány si ho musí prostě přečíst.

lipnice
10.07.2011 5 z 5

Nejlepší kniha, jakou jsem kdy četla.

pajonek
30.11.-0001 5 z 5

kdo tomuto románu dal méně, než 5 hvězd? Tohle je jeden z klenotů světové válečné literatury