Mladá garda

Popisuje činnost odbojové organizace Mladá garda, která působila v roce 1942 v ukrajinském Krasnodonu okupovaném nacisty. Byla to organizace mladých lidí - komsomolců,kteří byli postupně fašisty odhaleni a zavražděni,

https://www.databazeknih.cz/img/books/65_/65511/mlada-garda-65511.jpg 4.231
Literatura světová, Romány, Válečné

Vydáno: , Mladá fronta

Molodaja gvardija, 1946

Kniha Mladá garda

JankoStirbey
13.12.2020

Mladá garda. K tejto knihe nie je čo povedať, je nutné si ju prečítať, len vtedy pochopíme odhodlanie, v tomto prípade mladých ľudí, ktorí boli rovnakí ako my, no v mnohom nás predčili. Dospievali, milovali, no zároveň bojovali a žili s tým, že ak sa neobetujú oni, tak nikto a hoci vedeli, že v prípade odhalenia ich nečaká nič dobré, aj napriek tomu do toho išli. Napísať, že ich koniec bol brutálny nestačí. Aj keby jedinému z nich strelili "iba" guľku do čela, išlo by vzhľadom na ich vek o tragédiu. Neplačem, len sa snažím poukázať na fakt, že aj keby bola celá táto kniha fikciou, nie je možné sa na ňu pozerať ako na propagandu a agitáciu. Je to poklona obetavosti a odhodlaniu mládeže, ktorá sa obetovala za zajtrajšok, teda nás. Možno neexistovala žiadna Mladá garda a aj keby neexistoval Krasnodon, nič to nemení na fakte, že existovali tisíce iných miest a odbojových skupín, v ktorých pôsobila aj mládež, ktorá umierala. Preto by prípadné pojmy "vymývanie mozgov" či "propaganda" boli maximálne nemiestne. V nás už nič podobné budované nie je, my kopeme každý sám za seba... (týmto narážam na uvedomelosť, nie na budovanie ideológie)

ludek7426
01.07.2020

Události které se odehrály v Krasnodonu v na přelomu tragických let 1942 a 1943 na spisovatele Alexandra Fadějeva tak zapůsobily, že na jejich základě vznikl jeho nejznámější román Mladá garda. Román který se vám určitě zapíše do paměti. Stejně jako u Ostrovského je tady poznat dobu, ve které to bylo psáno. Možná právě proto na tento silný příběh dlouho nezapomenete. Rozhodně doporučuji.

hanpari
27.01.2020

Drsné příběhy, rozhodně nic pro útlocitné povahy. Už je to dávno, co jsem ji četl, ale vzpomínám si, že na mne hluboce zapůsobila.

Pavelpi
15.04.2019

Četl jsem knihu několikrát.Řekl bych,že na rozdíl od knih z této doby je dost odlišná a také krásná.Je tam politika,ale za války mladí lidé v Sovětském svazu takhle žili,bojovali a také umírali.Nevím,kdo by to dokázal dneska.

Peršanka
24.12.2017

Povinná četba, která mi zůstala pod kůží.

TipsyChipsy
06.02.2017

I když to už dnes asi není "in" a kniha zůstane zapomenuta, já jsem si na ni vzpomněla a proto chci přispět aspoň komentářem k jejímu prospěchu. Takže dávám jí pět hvězd a chci napsat, že tak jak ji mám já v paměti, byl to úžasný čtenářský zážitek. Byl to příběh mladých lidí se vším, co tam má být, napětí, láska, spád a statečnost.

jprst
28.05.2016

V dobách mého raného mládí jsem pod vlivem tehdejší literární výchovy přečetl celou řadu knih ruských (a především sovětských) autorů a musím se přiznat, že Mladá garda patřila k mým oblíbeným.