Mladá garda

Mladá garda https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/446453/mid_mlada-garda-rCN-446453.jpeg 5 4 1

V létě roku 1942 je město Krasnodon na východní Ukrajině obsazeno německou armádou. Část místní mládeže, komsomolci pod vedením Olega Koševého, se zformuje v ilegální odbojovou skupinu, provádějící pod vedením komunistů partyzánské akce v týlu nepřítele. Skupina je později zrazena, její členové jsou zatčeni a popraveni.

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , Mladá fronta

Molodaja gvardija , 1946

1amu
27.07.2020 5 z 5

Sovětskou literaturu moc neznám, vždy jsem se díval po jiných knihách. Ale tato je o něčem úplně jiném.
Jde o nadčasové téma popsané na množství stránek i jinde, jde o boj naprostého outsidera proti obrovskému netvorovi.
Konkrétně o boj obyčejných študáků proti dobře vyzbrojeným a vycvičeným smrtihlavům.
Čtenář si uvědomuje velice brzy, že to nemůže dopadnout dobře (tak je tomu pouze v pohádkách, i když někdy ani tam ne).
Je dobře, že tento příběh ztvárnil autor a "postavil" cosi jako malý pomníček na počest party odvážných mladých lidí, kteří mohli po válce pokračovat jako lékaři, inženýři...
Nestalo se tak. Ale stačí si připomenout závěr písně V+W o malém Davidovi :
"...a jakej byl Goliááááááš ?"

1947  81%Mladá garda
1953  67%Porážka