Mistr klamu

Sam McCready je šéfem oddělení britské tajné služby SIS, které má na starosti klamání protivníka, dezinformace a psychologické operace. V devadesátých letech se však svět rychle mění. Sovětský svaz se rozpadl, z mapy Berlína zmizela proslulá zeď, takže nyní bude možné omezit i rozsah činnosti SIS. Jako první by měl odejít právě McCready. McCreadyho zástupce líčí šéfům SIS čtyři nejúspěšnější akce svého nadřízeného a v roli obhájce se tak snaží nejužší vedení agentury přesvědčit o jeho profesních zásluhách. Mistr klamu, hazardní hráč McCready, prošel všemi fázemi studené války. Jako agent v terénu přelézal drátěné překážky mezi NDR a NSR, hrál hlavní roli v rafinované zpravodajské hře mezi sovětskou KGB a americkou CIA, jako hrdina se utkal s teroristy IRA, kteří se pokusili získat od libyjské tajné služby zásilku výbušnin a zbraní. Byl nucen vzdát se exotické dovolené v tropech a odjet na britské závislé území v Karibiku, kde začal boj, v němž se střetává hrubá síla a zastrašování s McCreadyho vychytralostí... Souboje na neviditelné frontě, jež vyžadují pevné nervy, rozhodnost, umění kombinace a odvahu riskovat, popisuje Frederick Forsyth brilantním vypravěčským stylem, v němž spojil znalost prostředí se strhujícím dějovým napětím....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/1425/mistr-klamu-1425.jpg 4.4260
Literatura světová, Thrillery
Vydáno, Knižní klub

The Deceiver, 1991

Kniha Mistr klamu

čef
22.11.2020

Špičkový špionážní román, moc lepších už není. Čtyři špionážní příběhy ze 70. a 80. let minulého století plné klamu a intrik nám jasně ukazují, jaké to je tvrdé žít a přežít v tomto tajném světě. Postava mistra klamu je opravdu hrdinná, bojuje nejen, aby přežil, ale nasazuje život - za co vlastně? To už si vykoumejte sami, neprohloupíte.

mi-380
13.10.2020

V tomhle je Frederick Forsyth mistr. Konec osmdesátých let, tajní agenti, dvojití agenti, spící agenti, defektoři, političtí dobrodruzi, skutečné historické postavy. Pro jejich nevyzpytatelné přesuny se dá úspěšně použít zprofanované přirovnání – šachy, tady to opravdu sedí. Jen mezi tradičními bílými a rudými (Američané versus Rusové) s nimi hrají další hru vysoké úrovně Britové. Jejich hlavní mistr klamu, s koncem studené války už skoro odepisovaný Sam McCready, zde ve čtyřech akcích dokazuje, že práce zpravodajců jen tak rychle neskončí:
1. Pýcha a obrovský předsudek – záchrana britského agenta v NDR.
2. Věno – útěk ruského důstojníka KGB do USA.
3. Oběť války – libyjská a československá podpora IRA.
4. Trocha sluníčka – političtí gangsteři řádí v karibském ráji.

Všechny příběhy jsou napínavé, chytré, uvěřitelné a poučné.
95 % (zatím 253 hodnocení s průměrem 87 %).

„Zjistili jsme, že někteří Východoevropané dokáží kdykoli oklamat polygraf. Američané v tom příliš nevynikají, protože jsou vychováváni k tomu, aby říkali pravdu, a když lžou, jde to snadno poznat. Zjistili jsme ale, že mnoho Evropanů… dokáže na polygrafu obstát vcelku snadno… Mezi jedinci obývajícími tyto oblasti se občas najdou takoví, kteří po celý život o tom či onom lhali, a tak se v tom zdokonalili, že testem na detektoru lži projdou.“
Roth si odfrkl a strčil mu papírek zpátky. „To napsal nějaký připosraný vědátor, co jaktěživ nebyl v Langley, ne?“
„Abych byl zcela přesný,“ oznámil McCready mile, „řekl to před dvěma lety Richard Helms.“
Richard Helms byl legendárním ředitelem CIA. Roth se zatvářil otřeseně. McCready vstal…

Rihatama
08.08.2020

Forsyth je sázka na jistotu. Ano, Forsythovo psaní má spoustu much.. Ano, Forsyth je beznadějný amerikanofil. A ano, Forsythovy postavy postrádají hloubku. On to totiž není Stephen King a o psychologii postav v jeho románech nejde ani ve třetím plánu. Jeho svět špionů, politiky, tajných služeb a spiknutí je přesto hodně zajímavý, věrohodný a napěchovaný informacemi ze skutečného světa zpravodajských služeb a postavy jsou všechno, jen ne černobílé. Forsyth mě nezklamal ani tentokrát. Případy Sama McCreadyho, mistra klamu, mě držely v napětí a Forsyth měl mou plnou případ za případem - KGB, CIA, SIS... a krtci, Malta, Tripolis, Kypr. Nebo Slunečné ostrovy. U posledního případu jsem vyloženě bavila. Nerealistické? Možná. Možná taky ne. Vždyť v 80. letech si člověk mohl v letadle zapálit cigaretu nebo si na palubu vzít kindžál a taky se tomu nikdo nedivil. Prostě stačilo odhlédnout od některých méně podstatných, tak trochu nesedících či nelogických detailů a zkratek, ponořit si do literárního díla (ne přísné faktografie) a očekávaný čtenářský zážitek mě nemohl minout.

vodovodnice
05.05.2020

Knížka byla velmi zajímavá. Knihu na špionážní téma jsem četla poprvé a i styl psaní byl velmi příjemný.
Knížka je objemnější a u takových mám vždycky strach, jestli se jimi vůbec prokoušu. Protože mne vždycky štve, když dostanu nějakou knihu a z nějakého důvodu ji nedočtu (že je tak hrozně napsaná, nezajímavá...). Což se tady na štěstí nestalo.
Zařadila bych ji mezi takové odpočinkové knihy.
Ale velmi příjemně se četla.

B4LU
16.12.2019

Jedno z (pro mě) méně oblíbených Forsythových děl - nejde o ucelený román s velkolepou pointou, ale "jen" čtyři případy šéfa britské rozvědky McCreadyho. Jeho očima zde nahlédneme do světa špionáže, lstí a klamu, a ač je tento náhled dosti působivý, není až tak úderný jako autorovy jiné knihy.
Je to dobrá kniha, ale Forsyth má i lepší, to je celé.

zdenaR
13.06.2019

Čtyři akce, čtyři příběhy spojené se Samem vtáhnou do děje a nepustí.
Čtivé, napínavé, napsané skvělým vypravěčským stylem s dobrou znalostí prostředí.
Autor nezklame :-)))

Kubajzz
08.04.2019

Pěkné čtení, líbila se mi.

pavka88
11.02.2019

Dobře psané se znalostí problematiky. Napínavé, jedna z nejlepších.