Milujte královnu

Historický román s tématem vlády a osudem Marie Terezie, jedné z velkých postav světových dějin.

https://www.databazeknih.cz/images_books/75_/75698/milujte-kralovnu-75698.jpg 3.737
Romány, Literatura slovenská, Historické romány
Vydáno, Československý spisovatel

Milujte kráľovnú, 1984

Kniha Milujte královnu

Michla76
24.10.2019

"Věřte císaři" je za mě mnohem líp napsaná. "Královna" nepůsobí tak kompaktním dojmem. Možná i proto, že ani doba nebyla ani trochu kompaktní.

LenkaKa
02.10.2019

Není to jednoduchá kniha, ale protože mě historie hodně zajímá, tak jsem ji celou zdolala. Chvílemi tam jsou pasáže na mě až moc "filozofické", těmi jsem se musela prokousat. Dám si pauzu a sáhnu po knize o Josefovi od stejného autora.

Janadvorackova
23.09.2019

Audio.
Trochu chaotické. Jak tu někdo psal.
Začátek - epilog v prologu, jak je zmíněno, popisující její smrt, je úžasný. Obrázek královny umírající v devět večer, obklopené částí rodiny, je tak živý, jako bych právě koukala na video záznam.

Pak jsem musela skoro půl knihy čekat, než zapadnu do celého obrázku poměrů v Evropě. Dá se říct, že i když jsem měla před čtením velmi povrchní znalosti, takové ty školní, poté se to trochu zlepšilo. Takže účel kniha splnila.

Jako... neměla to lehké, holka :).

zbt81
24.01.2019

Ako historický román o Márii Terézii a dobe jej vlády je to zaujímavé čítanie, hoci k mojim obľúbeným patriť nebude. Úplne mi nesadol autorov štýl. Niekedy mi jeho jazyk a spôsob písania prišli príliž vulgárne a to hlavne v príbehoch fiktívnych osôb. Na môj vkus príliž veľa žien "ľahších mravov" a "lepkavých opĺzlych" chlapov. Ale možno som v tomto ohľade len viac citlivá. Preto som sa nemohla stotožniť ani s hlavnou dvojicou vyfabulovaných postáv Zorice a Ignáca. Tam sa to pikantnosťami a expresívnejšími výrazmi len hemží.
Viac ma samozrejme bavili životné osudy panovníčky a jej najbližšieho okolia.

palka452
19.01.2019

Slyšela jsem v Audio podobě a v celku zajímavé

lapagerie
05.09.2018

Knihu jsem přečetla s obtížemi. Začátek byl slibný, ale pak jsem se začala nějak zasekávat. Děj hladce neplynul, přeskakuje po letech, mezi různými osobami a bez nějaké návaznosti. Myslím, že kdo nemá aspoň nějaké ponětí o vládě Marie Terezie, bude ztracený.

tetes
05.07.2018

Ak od knihy nečakáte nič, milo vás prekvapí. Ak čakáte mnoho =predsa len, opisuje sa doba Márie Terézie a Františka Lotrinského = sklame vás.
...ja som nečakal nič, v podstate kvôli tak slabemu hodnoteniu som myslel že to bude totálny brak.

tygřík2
13.03.2018

Přes velikou snahu, trojí odložení a znovuotevření, nedočteno. Úvod, kde M.T. umírá, byl strhující a dech beroucí. (Jako by ho psala jiná osoba.) Poté vyprávění sklouzlo do těžkopádného patetického stylu, který mi dělal nepřekonatelné potíže. A když jsem navíc zjistila, že polyhistorové jsou nazýváni polyhistoriky ( např. na str. 127) a katolíci jsou hozeni do jednoho pytle s protestanty (str. 135), má trpělivost doznala svých mezí. Omlouvám se mé oblíbené královně, ale prostě to nešlo.