Milostný dopis klínovým písmem

Milostný dopis klínovým písmem https://www.databazeknih.cz/img/books/59_/5922/bmid_milostny-dopis-klinovym-pismem-IdR-5922.jpg 4 220 63

Prozaická prvotina Tomáše Zmeškala je velkým českým románem o druhé polovině dvacátého století. Románem napínavým, historickým i milostným. Nenápadně a zároveň neobyčejně sugestivně ukazuje - bez velkých dobových obrazů a jakékoli prvoplánové politické proklamace -, jak odporná může být doba, která dovoluje vyřizovat si osobní účty prostřednictvím státní perzekuce, jak hluboce dokázal stát vstupovat až do soukromých ložnic a rozvracet vše, čeho se dotkl, kolik síly si žádal i malý odpor proti němu. Román popisuje i míjení, vinu a trest, nesnadnost odpouštění a nenápadnou lidskost podloženou soucitem a neokázalou pomocí. Součástí románu je několik odboček, ucelených příběhů na morální témata, obrazů v obraze. Román nabízí čtivý, nepodbízivý a hluboký čtenářský zážitek, při němž nechybí ani humor. Tomáš Zmeškal se narodil roku 1966 v Praze a vystudoval anglický jazyk a literaturu. V současnosti pracuje jako středoškolský učitel.... celý text

Willow
26.08.2011 4 z 5

Pokud bude Zmeškal takhle pokračovat, bude to jistě velká radost pro milovníky Milana Kundery (zvlášť pro ty, kteří neovládají francouzštinu), protože on je jeho velmi srovnatelným nástupcem.

Kvothe
12.08.2011 3 z 5

Tomáš Zmeškal píše originálním poetickým stylem, který mě poměrně zaujal. Přesto na mě kniha nepůsobila jako celek. Vše dohromady krásně fungovalo, ale jednotlivé příběhy a linky děje se mi zdály jako různé povídky nebo nezávisle napsané kousky s naprosto přesnou a úmyslnou vnitřní logikou. Kniha se mi skutečně líbila a doporučil bych jí, ale ke mně osobně, ať už bylo důvodem cokoli, příliš nepromlouvala. Přesto má velmi nápaditou stavbu a konec byl výborný. Čtenář se vrátí v čase zpět a je svědke toho, jak je hlavnímu páru předpovídána skvělá a štastná budoucnout. Když toto porovná s tím, co přečet a jak vše nakonec dopadlo, nezbývá čtenáři, než si smutně povzdechnout a zopakovat, že nic není jisté.

bookworm
23.05.2011 5 z 5

Knihu som práve dočítala, nedalo sa ju odložiť, pretože ponúka strhujúci príbeh osudov rodiny, do ktorého fatálne zasiahli perzekúcie v 50. rokoch. Spoločenské dianie tvorí však len pozadie príbehu, omnoho viac ide o medziľudské vzťahy, neporozumenie, osobné zlyhania a nevypovedané tajomstvo medzi rodičmi, ktoré vlastne aj ich dcére skomplikuje život. Napriek viacerým viac či menej zaujímavým postranným príbehom, víziám, ktoré pre mňa nemali priamy súvis s hlavnou dejovou líniou, dávam knihe plný počet bodov, lebo ma svojou presvedčivou výpoveďou dokázala hlboko zaujať. V knihe vystupuje aj niekoľko milých vedľajších postavičiek, ktoré spestrujú dej - cukrár, ktorý si vyrobil ženu z marcipánu tak autenticky, že takmer bol obvinený z vraždy, stará teta Anna, ktorá aj keď nevládna, často vtipne komentuje dianie v rodine, či spoločnosti (prezident Havel - "král koloběžka" :-), ale aj mladý "bratránek Jiří", ktorý po prevrate prichádza za rodinou v Československu a očami cudzinca komentuje, čo tu zažil... Bol to výborný čitateľský zážitok.